HelsinginSanomista luin, että se on sitten tuo Brownin James kuollu. Aika merkittävä henkilö..
James Brown kuollut
Zeta.N
5617020
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
"Laulaja James Brown on kuollut. Soulin kummisedäksi luonnehdittu taiteilija oli kuollessaan 73-vuotias. Brownin kuolinsyy ei ole vielä varmistunut. Hänet kuljetettiin sunnuntaina atlantalaiseen sairaalaan keuhkokuumeen takia."
Voisikohan olla että JB kuoli keuhkokuumeeseen?
Brown on noussut lehtien otsikoihin myös esimerkiksi marijuanaan hallussapidon, rahasotkujen ja ahdistelusyytösten takia. Viimeinen esiintyminen Suomessa oli vuoden 2006 marraskuussa. Seuraavana jouluaattona Brown joutui sairaalaan keuhkokuumeen vuoksi ja menehtyi joulupäivänä 73-vuotiaana.
Aina olla jokin kuolinsyy? Eikös 73-vuotias ole aika vanha? Miksi nykypäivänä pitää olla syy kuolla? Miksei ihminen voi enää kuolla vain yksinkertaisesti vanhuuteen?
Ihmisen voi murhata ilman ulkoisia merkkejä, esim. myrkytystä ei ulkoapäin nää. Nyt erityisesti kannattaa asia tutkia kun JB sekaantui huumeisiin ym. rikkolisuuteen.
OON KUULLU ET SE POLTTI SITÄ HUUMETTA SE KUOLI SIIHEN REHUUN JUU NII SE O.
OIS RYYPÄNN VAA JA LAULELLU LAULUNSA NY NE O SIT LAULETTU EI PENTELE OIS OTTANNA SIT MYRKKYY
vaan vanhuudesta johtuvaan syyhyn.
Mitä joskus Jamesin kanssa jubailtiin niin mulle hän kyllä vähän puhui siihen sävyyn että muusta kuin kannabiksesta hänen kuolemassa oli kyse.
http://ebaumsworld.com/2006/07/jamesbrown.html
Tuossa ylempänä linkki hänen haastatteluun ilmeisesti heinäkuulta06.
Alkoholi, rauhoittavat, unilääkkeet iltaisin, kokaiini aamuisin että saa itsensä hereille niin siinä välissä kolme grammaa hassista ei enää varmaan paljoa haittaa, kun nyt jo tuosta kannabiksesta täälläkin meidän lintukodossa lääkettä jo tekemässä ollaan.. Ja lääkkeeksi moneen siitä onkin ilman vaarallisia sivuvaikutuksia. Muun muassa alkoholin aiheuttamiin vieroitusoireisiin kannabis toimii paremmin lääkkeenä kuin rauhoittavat kuten diapam tai rivatril joissa molemmissa on vakavemmat sivuvaikutukset kuin kannabiksessa.
Alkoholin pitkäaikainen väärinkäyttö voi käytön lopettamisen jälkeen aiheuttaa ns. viinakrampit, ja niihin kramppeihin kuolee suomessa jatkuvasti ihmisiä. Jotain aika samankaltaista taisi olla James Brownin valitettavan ennenaikaisessa kuolemassa.
Nyt lähtee Jamesit soimaan, RAUHALLISTA uuttavuotta kaikille.
-Isaac Hayes
Nykypäivänä 73v ei ole vielä vanha.
terv. vanhusten hoitaja
Tuleppa Kouvolaan niin tarjoan sinulle jointin.
Ehdoton Soulin Kuningas, otan osaa suuren Legendan poismenon johdosta.
kaikki kirjoitukset omaan osastoon, kiitos.
Ja sinä voisit pysyä siellä moroni-osastolla.
On ihmisiä joita kunnioitan taiteilijana ja James on ehdottomasti soul musiikki taiteen kunnioituksen arvoinen mies joka tullaan muistamaan niin kauan ku tää maapallo pyörii.
tänään, joten tiesivät siellä Jamesin kuoleman etukäteen?
helsingin sanomien nettisivustoa, jossa se juttu oli
Käsittääkseni hänellä olisi ollut tulevana viikkona jossain esiintyminen. :S
Kuollut, hän elää ja voi hyvin.
Uutisankka tämä!?!
Suuri pieni mies. This is a man's world iski suoneen 60-luvulla.
joskus 80 luvulla, sen jälkeen James on ollut idolini
Kaipaamme sinua James
Paskalta tuntuu.. Mies mullisti minun musiikin harrastamisen kaikella tapaa 15-vuotiaana! Iso kasa "sielun voimaa" katosi maan päältä! James on my mind!
Thank god, this is still a man's world!!!
Kyllä on ja oli merkittävä ihminen tietoni mukaan.
ei ollut keuhkokuume. Mies ei yksinkertaisesti vaan muistanut hengittää ja kuolio sattui vaan tulemaan taloon....
Vasta nyt havahduin tähän tietoon. Tuli täysin yllätyksenä. Onhan se sääli, että merkittävä musiikkipersoona heitti henkensä. :/
moi mä haluaisin sen vaan tietää mihin tämä James Brown kuoili ja missä????
T: jipii007
kaiketi
Lehdissä on moneen kertaan selvitetty ja myös tällä palstalla tuossa aikaisemmin.
en oo ikinä kuullut saati nähnyt.Mistä moinen uutisointi?????.
ei ilmestynyt, mutta taitavat lukivat silti!
Vihdoinkin se vanha harakka meni kuolemaan!
joku teini taas hakee huomiota tai sit joku elämäänsä kyllästynyt vetää jotain omaa tyhmää showtaan.
varmaankin tähänkin viestiin vastaa jollain älyvapaalla kommentilla
Joku äkyvapaa heppuli taas vetää omaa SPAM(Offtopic) juttuunsa täällä ja Spammii!
Ja jos yksi musta lähtee maan päältä, niin mitä sitten. En tykännyt hänen musiikistaan, kuten en ylensäkään mustien musiikista. Niiden musiikista puuttuu tunnelma, älykkyys ja henki.
R.A.S.I.S.T.I
ja
R.O.T.U luokittelija (pala helvetissä)
sinä sitten oikein pidät? että saisiko selvennystä kun musta musa ei kelpaa...
Musta teki kyl hyvää musaa. Ja tää yks on tässä aika
rasisti.
Oikeasti, hyvää musaa? Jep, hän on tavallaan rasisti ja ehkäpä haluaa suojella omaa rotuaan, mikä on hyvä asia. Sinä taas olet rotupetturi kun syyllistät rasismia pahaksi asiaksi
housuja jalkaan,teki töitä kuin jörkka,sai housut jalkaan
Minkä helvetin takia kaikkea pitää kommentoida? ihmiset syntyy kuolee, aikamme kutakin nykyisin mietitään liikaa, on medioita joissa mätystellä joutavia asioita, paskaako meille merkkaa joku James Brown????
haistakaa paska! tääkin oli jonkinmoinen kommentti valitettavasti.
miksi noin fiksu kaveri ottaa kantaa tietämättä james brownista mitään...taidat olla panu rajala jokavihaa iskelmälaulajaa..?
Tää akanpieksäjä oli ilmeisesti Zeta.N ihanne etkö tienyt tuon soul kunkun asennetta naisiin se hakkasi niitä,sikaili oli lusimassa naisten hakkaamisesta huumeista sure raukka tota kun ketjun aloitit mee hautaan sitä!!!!
Mä tiedän että tää uutinen on kova juttu sulle henkisesti. Sun täytyy nyt vaan hyväksyä toisen ihmisen kuolema, eikä purkaa pahaa oloa muihin.
Yritä jaksaa, ja kaikkea hyvää!
oivoi
hänhän oli elämänsä kunnossa! mihin se edes kuoli?oli muuten vetree ukkeli ja hyvä laulamaan.pidän hiljaisen hetken hänelle ja koitan kertoa ystävälle varovasti, hän on jamesin fani ja otti hänestä mallia. oikeesti se oli aika symppis kaveri.sääli et noin kävi. :(
menetys soul musiikille ja yleensä musiikki maailmalle.Rauha hänen sielulleen.
että tää james brown oli aika yli arvostettu mies,ihan niinkuin kaikki suomalaiset räkänokka julkkiksetkin jotka ei ole YHTÄÄN MITÄÄN .. lordikin on ihan täys paska ja suomi tuulipuku kansa pitää sitä löysää makkaraa muka jonain jumalana ... ei muuta kalkkunat.
En ole mikään fani mutta kyllä minä sellaisen kuvan sain että on se mies asemansa ansainnut kovalla työllä ja luovuudella. Uudenlaisen musiikkityylin jos on luonut ja värilliselle ihmiselle se on vielä paljon kovemman työn takana kun on rasismi vielä niin yleinen sairaus. R.I.P minun puolestani.
todella surkea laulaja rääkyi kuin päätön kukko,ja viellä se hirveä musta tupee mustassa päässä.
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=622887
James Brown ei voi kuolla niin kauan kuin hänen Musiikkiaan kuunnellaan. :P
James Brown kehitti Bluesista "tiukennetun" muodon jota nykyisin kutsutaan funkiksi. James oli myös loistava lavaesiintyjä... M Jackson mm. on saanut suunattomasti vaikutteita juuri Brownilta liikkeisiinsä kuten monet muutkin.
Nuoruuden näyttöä Soul-musiikin kummisedeltä ja showbisneksen rankimalta työläiseltä... kauan enen M Jacksonin moonwalkereita....
http://www.youtube.com/watch?v=bs1HUbMCZKc
Oli hyvä että kävin kattomassa marraskuussa herran keikan. Joka muuten oli aikas jees.
Loistava lämmittely, Brown oli myöhässä varmaan toista tuntia mutta sitten rävähti. Jatkot vielä Lux:ssa jossa bändi soitti, Brown taisi olla sviitissä lepäilemässä.
Vai on James Ruskea kuallu...no..I FEEL GOOD.
ole mustien musiikissa henkeä.
http://www.metacafe.com/watch/178086/beat_the_devil/
Yks parhaita afro amerikkalaisia laulajia/show miehiä!!
Maailma tulee muistamaan hänet vielä pitkään Rest In Peace GodFather of Soul!!!
James Rules!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!