Skoda Felicia Combi diesel 1.9 vm. 2000 ei useinkaan käynnisty lämpimänä, esim. kauppareisulla kun koettaa lähteä uudestaan liikkeelle. Starttimoottori pyörii, mutta moottori ei edes lupaa. Pitkään auttoi, kun käytti hehkun sulaketta irti, mutta enää ei auta sekään. Kun odottelee jonkin aikaa, auto käynnistyy. Onko kokemusta, missä vika?
felicia ei käynnisty lämpimänä
8
2336
Vastaukset
Saattaapi hyvin pitkälti olla lämpötunnistimen anturi moro.
Ite laittelin joskus taanoin omaani lisäreleen alkuperäisen systeemin rinnalle ,kun en ehtinyt/viitsinyt paneutua sen enempää ongelmaan.
Kylmänä alkuperäinen toimi hyvin ja lämpösenä noin viiden sekunnin painallus lisänappulasta ja heti lähti.- aloittaja
Kiitos. Samaa vikaa epäili muuan toinenkin henkilö. Hän oli selvinyt ongelmasta vaihtamalla lämpötunnistimen anturin uuteen vastaavankokoisen bensa-auton anturiin. Kuulemma hehkuttaa aina, lämpimänäkin, mutta eipähän ole ollut käynnistysvaikeuksia. Liekö tästä muilla kokemuksia?
Hyvät vuodenvaihteet! - eerop
aloittaja kirjoitti:
Kiitos. Samaa vikaa epäili muuan toinenkin henkilö. Hän oli selvinyt ongelmasta vaihtamalla lämpötunnistimen anturin uuteen vastaavankokoisen bensa-auton anturiin. Kuulemma hehkuttaa aina, lämpimänäkin, mutta eipähän ole ollut käynnistysvaikeuksia. Liekö tästä muilla kokemuksia?
Hyvät vuodenvaihteet!kannattaa tarkistaa pumpun ajotus jos ei meinaa käyntiin lähtee.. veikkaisin tätä koska ainakin tdi:t on huonoja lähtemään käyntiin jos ajotus ei oo kohillaan
- saviro
Mulla oli samoja ongelmia kuin sulla eli esim. kauppaan mentiin autolla mutta takas käveltiin ja kun meni myöhemmin hakemaan niin lähti kuin palmun alta
syynä oli viallinen ajonestolaite- Skeidaa.
Hei. Itellä on kans felicia 1.9 Diesel ja yhtäkkiä ei enää lähe ollenkaa käyntii. Ueet hehkutulpat just muutama viikko sitte vaihettu. Voisko olla että on hehkujen sulake menny rikki? Missä se sijaitsee tässä autossa ku en löydä sitä mistää?
- paalaamo kutsuu
Skeidaa. kirjoitti:
Hei. Itellä on kans felicia 1.9 Diesel ja yhtäkkiä ei enää lähe ollenkaa käyntii. Ueet hehkutulpat just muutama viikko sitte vaihettu. Voisko olla että on hehkujen sulake menny rikki? Missä se sijaitsee tässä autossa ku en löydä sitä mistää?
joo ei sitä enään varmaan käyntiin saa keväälläkään eikun paaliin ja bensa moottorinen auto tilalle siis auto eikä mitään skeidaa niin pääsee huolettomaan ajamisen makuun.
- wvmän
sylinterikannen takaosassa anturi rikki ,maksaa 12e.Valehtelee moottorin olevan lämmin
- Seattimet sekaisin
Itsellä oli Seat 1,9Tdi:ssä vähän samantyyppinen vika. Vika löytyi ajonestolaitteen releestä (109), joka lämmetessään ei ottanut kontaktia. Ei siis vaikuttanut ajoon mitenkään, kunhan vain sai käyntiin. Taisi olla vieläpä joku aika, jonka sai seisoa, ennenkuin ajotietokone haisteli uudelleen ollaanko "luvallinen käyttäjä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki682718Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752298Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752158Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22045Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101419Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51404- 781112
- 64986
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis8980No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘114975