Hälytin

kun muutaman vuos sitten poijat veivät mun autoni valvotulta alueelta(alueella on parkkipaikalla kameroita,mutta yllätys ei ollut juuri siinä kohtia missä autoni oli)eikä sitten ollut tullut hankittua hälytintäkään,mutta säästinpähän siinäkin kun olis tullut koneremontti eteen. No nyt sitten on tuommoinen 01 nissani ja kuitenkin noita äidin kullannuppuja kulkee aina öisin kattomassa toisten autoja,niin aattelinpahan hankkia autooni hälyttimen, mutta koska olen näin ensikertalainen eikä itsellä ole noista hälyttimistä kokemuksia, niin minkäs merkkinen olisi semmoinen toimia cobra vai tuolta halytin.comista olevat hälyttimet? ja kannattaako niitä asentaa itse vai jättää jonkun joka osaa asentaa tuon ikäiseen autoon.?
31187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on SIKURA:n näätäkarkoitin. Itselläni ollu vuosia ko. valmistavan hälytin ja on ollu todella hyvä sekä luotettava. Kaverin autossa cobran hälytin joka ei ollu edes nimekskää hälytin. Oli cobra päällä ja varkaat tuli. Ihan rauhassa olivat koko auton putsannu ja ei ollu tietookaan siitä että se häly olis hälyttäny. Itse tuollainen auton hälytin on suht helppo asentaa. Mutta käynnistyksen eston kanssa saa olla tarkkana että kytkee sen oikein. Meinaa jos haluu viel liikkuu sil autol jonnekki.

Äänestä
  • Itse kyllästyin noihin tehdastekoisiin jatkuvasti turhia hälytyksiä antaviin laitteisiin jotenka suunnittelin itse elektroniikkatoimisen laitteen.Niitä olen tehnyt pariinkymmeneen ajoneuvoon niissä on sekä käynnistykenesto sekä ovi-ja luukut valvottu.Sireenit on ulkona sekä sisällä joten varkaat saavat pidellä molemmilla käsillä korvistaa eivätkä kykene toimimaan.Näitä on nyt ollut käytössä 10 vuotta ja yhtään niistä ei ole lähtenyt varkaiden mukaan ja yhdestä rikottu ikkuna mutta siihen se jäikin kun sisällä huusi kaksitaajuinen sireeni joka sekoittaa täysin tasapainon.Parasta siinä on se etteivät varkaat tunne sen toiminta ideaa kuten kaikista tunnetuista merkeistä.

    Äänestä

  • Omaa tuotantoa. kirjoitti:

    Itse kyllästyin noihin tehdastekoisiin jatkuvasti turhia hälytyksiä antaviin laitteisiin jotenka suunnittelin itse elektroniikkatoimisen laitteen.Niitä olen tehnyt pariinkymmeneen ajoneuvoon niissä on sekä käynnistykenesto sekä ovi-ja luukut valvottu.Sireenit on ulkona sekä sisällä joten varkaat saavat pidellä molemmilla käsillä korvistaa eivätkä kykene toimimaan.Näitä on nyt ollut käytössä 10 vuotta ja yhtään niistä ei ole lähtenyt varkaiden mukaan ja yhdestä rikottu ikkuna mutta siihen se jäikin kun sisällä huusi kaksitaajuinen sireeni joka sekoittaa täysin tasapainon.Parasta siinä on se etteivät varkaat tunne sen toiminta ideaa kuten kaikista tunnetuista merkeistä.

    tein kans joskus omaan autoo sellaisen oma valmisteisen hällärin ja käynnistyksen eston. Se kyl oli kans todella hyvä laite. Kaikki tarvittavat osat ja komponentit löyty autovaraosaliikkeistä ja elektroniikka liikkeistä. se tunnisti kans ovet ja heilahdukset sekä oli tuo käynnistyksen estävä piiri. Muutaman vuoden olen käyttänut tuollaista tehdas valmisteista Turvatekniikan keskuksen hyväksymää hälytintä. Se jopa alensi vakuutus maksuja muutaman prosentin. Mutta oma valmiste se on paras. Sitä kun ei ohita kukaan muu kuin sen tekijä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


deus.co kirjoitti:

kun muutaman vuos sitten poijat veivät mun autoni valvotulta alueelta(alueella on parkkipaikalla kameroita,mutta yllätys ei ollut juuri siinä kohtia missä autoni oli)eikä sitten ollut tullut hankittua hälytintäkään,mutta säästinpähän siinäkin kun olis tullut koneremontti eteen. No nyt sitten on tuommoinen 01 nissani ja kuitenkin noita äidin kullannuppuja kulkee aina öisin kattomassa toisten autoja,niin aattelinpahan hankkia autooni hälyttimen, mutta koska olen näin ensikertalainen eikä itsellä ole noista hälyttimistä kokemuksia, niin minkäs merkkinen olisi semmoinen toimia cobra vai tuolta halytin.comista olevat hälyttimet? ja kannattaako niitä asentaa itse vai jättää jonkun joka osaa asentaa tuon ikäiseen autoon.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu