Riimut, suomalaisia aakkosia

Italialainen linqvistikko ja historioitsija Michelangelo Naddeo väittää todistaneen suomalais-ugrilaisen substraatin germaanisissa kielissä. Hän myös väittää että suomalais-ugrilaiset eurooppalaiset osasivat kirjoittaa jo 4.000eaa (ns. Vinca kirjoitus).

http://linguistlist.org/pubs/papers/browse-papers-action.cfm?PaperID=8142

Naddeo tyrmää ns. Grimmin lain pitää sitä satuna. Naddeolta on ilmestynyt kirja-sarja joka käsittelee aihetta. Hän väittää myös esittävänsä vankkoja todisteita.

http://michelangelo.cn/index.php?arguments=dynamic&idPagina=fc975aca8&preferredLang=uk
81685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vinca-kulttuuri omasi taidon informaation siirtämisestä abstrakteilla merkeillä, eli kirjoituksen:

http://pakana.myinfo.ws/Dispilio.htm
http://pakana.myinfo.ws/kirike.htm

Itämerensuomalaisilla oli kontakti eurooppalaiseen neoliittiseen maanviljelyskulttuuriin Baltiassa jo väitettyä varhemmin:

http://intarch.ac.uk/journal/issue17/dolukhanov_index.html

http://www.staff.ncl.ac.uk/pavel.dolukhanov/agricultural/AgricPrelud2.htm

Mutta suomensukuinen kieli Balkanilla 4000 eKr. olisi sensaatio (Suomessa: Sensuraatio).

Tällä hetkellä uskottavin oletus suomalais-ugrilaisen (SU) kantakielen sijoituksesta po. aikana on aron/metsän -rajan pohjoispuolinen Venäjä Itämereltä Uralille, ja ajoitus n. 4000 eKr..

Kyseisen alueen kieli oli peräisin jääkauden lopun Svidryn-kulttuurista, kuten myös Fennoskandiassa käytetty kieli siihen aikaan. Saimme Volgan suunnalta päivitetyn version "jälki-svidryläisestä" kielestämme viimeistään Ljalovon kulttuurin levittäessä vaikutuksensa Suomeen asti.

Ljalovolaiset olivat myös kosketuksissa balkanilaiseen mv-kulttuuriin Bug-Djestr -linjalla.

Suomen kielen tie olisi kutakuinkin:

I Jääkausi: Gravetten kulttuuri.

II Jk:n loppu: Svidryn kulttuuri.

III-1 Keski-Venäjän asutus: Svidrystä.
III-2 Fennoskandian ja P-Venäjän asutus: Svidrystä.

IV Ljalovon kulttuuri: Volgan "jälkisvidryläinen" kieli, SU-kantakieli Fennoskandiaan.

Tässä mallissani virta on etelästä pohjoiseen ja lännestä itään.

JOS suomensukuinen kieli on ollut läsnä Vinca-kulttuurissa, se on joko:

A Jäänne jääkauden lopulta.

B Levinnyt Balkanilta ensin Keski-Volgalle (SU-kk, Ljalovon kulttuuri) ja sieltä uutena kielenä meille tänne Suomeen mm..

Karttoja:

Maanviljely ja "urakilainen kieli" 5000-4500 eKr.
http://pakana.myinfo.ws/LBK_13307.gif

Indoeurooppalainen maahanmuutto:
http://pakana.myinfo.ws/Invaasio_europa3_blue_8865.gif

Mv-elinkeino ja Usvatin kulttuuri (Usv) Baltiassa:
http://pakana.myinfo.ws/Mv-leviamis_button.gif

Maanviljelykseen liittyviä väestövirtoja Euroopassa:
http://pakana.myinfo.ws/Neolithic_Expansion_nega_23962.gif

Kuten huomaat, SU-kieltä on vaikea sijoittaa Balkanille. Ei se silti mahdotonta ole.

Viimeisen kartan violetit nuolet, "thessalo-danubians", olisi voinut tuoda uutta kieltä myös itämerensuomalaisille (Baltia) ja Keski-Volgalle, periaattessa.

Täytyy tutusta väitteisiin ja todisteisiin ennenkuin sanoo mitään.

Äänestä

Sekä Grimmin laki että Vernerin laki on juurikin niitä perusteita joiden pohjalta voidaan "todistaa" suomalais-ugrilainen substraatti germaanikielissä.

Esimerkki sana: KÄSI (proto-SU *KÄTI) , proto-germ *HAND.

Grimmin laki ajetaan sanaan HAND, tulee sana *Kand , ajetaan sanaan *Kand Vernerin laki tulee sana *Kant . *Kant ja *Käti on aika samanlaisia sanoja. Mansiksi käsi on kaant. Unkariksi se on keez.

Toinen esimerkki, itseasiassa päivän selvä on Suck. Suck (tai variantti) on kaikissa germaani-kielissä "imeä". Sana esiintyy myös eteläisissä ie-kielissä (lat. sugere, jne). Proto-SU sana on *suuksi , tarkoittaa tietysti nykysuomen sanaa suu (josta on tippunut pois pääte -ksi. Suun ja imemisen yhteys onkin sitten jo paljon selkeämpi :)

Se että tällaisia sanoja löytyy euroopan etelärantoja myöten (muttei idästä arjalaisten mailta) kertoo tietysti jotakin.

Äänestä
  • Vanhimmat paikannimet ovat suurten jokien nimet. Ne muodostavat selviä ryhmiä:

    1. Don, Donau, Düna, Daugava, Dvina, Viena, Väinä ... Koko Euroopassa.

    2. Rha (Volga suom.sukukielellä), Rhein, Rhone, ... Koko Euroopassa.

    3. "Vesi"-nimet: Veiksel, Visla, Weser, ... (muita kuin jokia: Ves, Vez, ...)

    4. Kemi-nimistö laajalla alueella Suomesta Uralille.

    5. Naiseen tai jumalattareen liittyvät vesistö-nimet:
    - Maria, Mari, Marika, More, Morava, mare, das Meer, meri.

    - Ema-joki, emo/äiti.

    - Danu (jumalatar) => Donau-sanue.

    Äänestä

  • Mutta on muistettava, että myös kreikkalaiset ovat suomalaisten
    sukulaisia:

    - esim. suomen sirkka ja kreikan akris,

    - samoin suomen sorkka ja kreikan akros merkitsivät samaa.

    Äänestä

  • Niin, ja sitten Kreikan kielen auraa tarkoittava sana "akris"
    on takaperin luettuna "sirkka", mikä onkin vanha suomalainen
    auran nimitys.

    Johtopäätös: sukulaisia ollaan!

    Äänestä

Tutkiskelin Joulun pyhinä suomalaisten alkuperää.
Päädyin seuraavanlaiseen ajatusmalliin (karkea esimerkki):

- Ugrilainen Niilo on ollut koillis-Euroopan mammutinmetsästäjä ja/tai hylkeenpyytäjä
- Niilo on hakenut/ryöstänyt vaimokseen Ursulan (Cro-Magnon) etelästä
- Niilo ja Ursula ovat saanet poikia
- Pojille on haettava vaimot jälleen etelästä
- Vaimot on luultavasti ostettu kaupanteon yhteydessä (turkiksia ym…)
- Naisväki kärsii karuissa oloissa ja kuolleisuus on suuri
- Miesenemmistöisen klaanin on edelleen tuotava uusia naisia
- Kauppaa on luultavasti käyty Ukrainan ja Balkanin alueiden kanssa

Paljonko Niiloa muutamien sukupolvien jälkeen suomalaisissa?

Haploryhminä mitattuna suomalaisten joukosta löytyy: Niilo on N3 = n.60% väestöstä ja Ursula U5 = n.25% väestöstä.

Mutta totuus on toinen:

1. sukupolvi Ursula (Ursula + näkymätön Risto) saa lapsen Niilon (Niilon + Xenan) kanssa = (U+R)/2+(N+X)/2
Risto R1a on näkymätön koska Y-kromosomia ei ole naisilla.

2. sukupolvi Poika (U+R)/2+(N+X)/2 saa lapsen uuden Ursulan (Ursula + näkymätön Risto) kanssa = ((U+R)/2+(N+X)/2)/2+(U+R)/2

3. sukupolvi Edellisten poika ((U+R)/2+(N+X)/2)/2+(U+R)/2 saa lapsen jälleen uuden Ursulan kanssa = ((U+R)/2+(N+X)/2)/2+(U+R)/2)/2+ (U+R)/2 = (U/8 +R/8+N/8+X/8+U/4+R/4+U/2+R/2= N/8+X/8+7U/8+7R/8

Eli jo kolmessa sukupolvessa N3 vaikutus lapsen geeniperimässä on 6,25%, X vaikutus 6,25%,
U5 vaikutus 43,75% ja R1a vaikutus 43,75%
Siis lapsi onkin suurelta osin Ristoa ja Ursulaa!

Montako sukupolvea on ehtinyt kulua 8000-15000 vuodessa?
Paljonko on N3 perimän osuus nykyisin?

Kuitenkin katsottaessa pelkästään haploryhmiä olisi tulos N3 on tosi ja U5 on tosi. Eli lapsi on 50%:sti N3 ja 50%:sti U5.

Edellisistä johtuu N3 muuttuminen mongolidisemmaksi idemmäksi mentäessä.
Mareilla on yhä paljon U:ta, mutta N3 on vahvempi perimältään kuin suomalaisilla.
Samojedeilla U puuttuu ja N3 perimää on paljon.

Dnatribes mittaa siis perintötekijöiden kokonaisvaikutuksia perimään ja ilmoittaa prosentuaalisesti miten paljon mitäkin kussakin on.
Dnatribesin mukaan Finno-Ugrian perimää löytyy kaikista Euroopan kansoista ja suomalaisissa eniten (n.70%). Oikeastaan pitäisi puhua Cro-Magnon perimästä tai Finno-perimästä.
Myös Niskasen antropologiset tutkimukset tukevat tätä.
Suomalaiset muistuttavat nykyihmisistä eniten Cro-Magnoneita.
National Geographic taas tarkastelee maantieteellisesti perintötekijäin leviämistä ja katsoo vain mitkä haploryhmät ( Y-kromosomi ja mtDNA) ovat tosia.

Saamelaisilla äitilinjoissa on eroja suomalaisiin, mutta U5b1 on vahva. Koska N3 on kuitenkin ollut voimakas saamelaisalueilla ei samanlaista N3:n liudentumista ole saamelaisilla tapahtunut.
Tämä voi johtua siitä, että he eivät yksinkertaisesti ole päässeet vaimon hakuun muualta.

Siis voidaan sanoa, että suomalaiset ovat perimältään yksi Euroopan alkuperäisimmästä kansoista.

Toiseksi:

Olen päätynyt siihen, että Finno-Ugrilaiset kielet tulisi jakaa Finno ja Ugri ryhmiksi.
Kadonnutta Finno kieltä on puhuttu jääkauden jälkeen Euroopan itäisessä osassa ja Ugria Uralilta itään. Itämeren suomalaiskielistä ja germaanisista kielistä (ja mahdollisesti slaavikielistä) löytyy jäänteitä tästä muinaiskielestä. Ehkä etruskissakin on jäänteitä tästä kielestä. Pitäisikin erottaa tutkimus pelkästään tähän hypoteettiseen kieleen, josta voi löytyä avain nykyisten eurooppalaisten kielten syntyyn. Poistamalla Indo-eurooppalainen aines voi löytyä jotain merkkejä Finno-kielestä.

Köli = Keel
Airo = Oar
Kuningas jne…

Yksi sana jonka Ursulat ovat ottaneet mukaansa on ÄITI.

Kolmanneksi:

Vinca kulttuuri saattaa olla sellainen, jossa tämä Finno kieli on levinnyt laajalle alueelle.
Vinca-kulttuurilla oli jonkilainen alkeellinen kirjoitusjärjestelmä.
Proto-Finno-Ugrissa oli käytössä vain viisi numeroa, siis kuusilukujärjestelmä.
Äkkiseltään Vinca-kulttuurin savikiekkoja katsoessa tulee mieleen kaupankäynti.
Kiekot voisivat olla esimerkiksi turkisnippuun liitetty merkki. Näin turkiksia ei tarvinnut laskea kuljetusten jälkeen uudelleen. Kiekoista saattaa löytyä merkit kuusilukujärjestelmän käytöstä!
On myös löydetty jonkinlainen pyhä alttari, josta on tulkittu sana Ki-Ri-Ke.
Voisiko tämä olla sama kuin nykysuomen kirkko ja germaanien kyrka, kirche?

http://pakana.myinfo.ws/kirike.htm

Lisäksi:

Kanadaneestiläisellä Pääbolla on ajatus siitä, että Venetit polveutuisivat pohjoisen Finnic-kieltä puhuvista asukkaista.
Tässä ratkotaan Venetien riimukirjoitusten saloja.

http://paabo.ca/veneti/

Koko käsikirjoituksen voi ladata "Click to download" kohdasta.
Salasana on: manuscript-09-2006

The Veneti Language: An Ancient Language from a New Perspective
by Andres Pääbo
- approx 450pages
A new view of the Veneti as trader peoples originating out of northern amber merchants speaking the northern Finnic language. Main purpose of the book is to interpret the inscriptions made by them mainly between 500-100 BC found in the north Adriatic region, approaching the matter from a Finnic perspective, primarily via Estonian (brother language to Finnish, south of the Gulf of Finland.)

Äänestä

  • Tarina on hauska ja opettava, tieteellisesti ja matemaattisesti varmaankin tarkastelun kestävä.

    Itse ajattelen vähän näin, me kiinnitämme liikaa huomiota kieleen, kieli vaihtuu jos siitä on kantajalleen etua.

    Se että mies ja naisgeeneissä on eroa, voi johtua myös sellaisesta seikasta. Kun yksi ryhmä saa valtaa ja alkaa hallita esim. kaupankäyntiä, niin paikalliset yhteisöt ja niiden eliitti alkaa turvaanmaan omaa asemaansa. Tästä seuraa automaattisesti se, että eliitti naittaa omia tyttäriään vieraille mahtimiehille ja uudelle valtaryhmälle. Näin luodaan verisiteet mahtimiesten ja paikallisen vanhan eliitin kanssa, on syntynyt pysyvä liittouma ja paikallinen eliitti on sulautettu osaksi uutta järjestystä.

    Mitä tästä sitten voisi päätellä, mielestäni sen että Suomalaisiksi kutsutulla ryhmällä on ollut jonkinlainen valtaasema pohjoiseuroopassa. Kielelliset jäänteet eri kielissä kertovat siitä, että kysymys on todennäköisesti ollut juuri kaupankäynnistä, on tarvittu yhteinen kieli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rafaello_Berlusconi kirjoitti:

Italialainen linqvistikko ja historioitsija Michelangelo Naddeo väittää todistaneen suomalais-ugrilaisen substraatin germaanisissa kielissä. Hän myös väittää että suomalais-ugrilaiset eurooppalaiset osasivat kirjoittaa jo 4.000eaa (ns. Vinca kirjoitus).

http://linguistlist.org/pubs/papers/browse-papers-action.cfm?PaperID=8142

Naddeo tyrmää ns. Grimmin lain pitää sitä satuna. Naddeolta on ilmestynyt kirja-sarja joka käsittelee aihetta. Hän väittää myös esittävänsä vankkoja todisteita.

http://michelangelo.cn/index.php?arguments=dynamic&idPagina=fc975aca8&preferredLang=uk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu