KEPU eripurainen EU-asioissakin

KEPU natisee liitoksissaan. Puolue on niin pahasti hajalla, että jopa eduskuntavaalien ehdokasasettelu tehdään raastuvassa. Ehdokasasettelusta ulos jääneet kandidaatit nostelevat oikeusjuttuja puoluetta vastaan.

EU-asioissa KEPU on täysin pirstaleina. Kohtuullisen EU-myönteisiä ovat nykyään ehkä mannertenvälinen nahjus Vanhanen ja Paula "päiväraha" Lehtomäki. Täysin vastaan ovat ainakin Väyrynen & co. Ministereistäkin Manninen ja Korkeaoja.

Sattumapääministeri ja -puoluejohtaja Vanhanen ei ole saanut rivejä ojennukseen koko aikana.

Sattumaa ei ole, että presidentinvaaleissa Matti Vanhasen kannatus jäi jopa alle KEPUn normaalin puoluekannatuksen. Edes omat eivät äänestäneet Vanhasta.

Vanhasen seksiskandaalit ovat myös syöneet sekä puolueen että Vanhasen omaa uskottavuutta.

Maalaisliito-KEPU on nyt auringonlaskun puolue.

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepu on tosiaankin EU-asioissa täysin hajalla. Puolueen neljä EU-parlamentaarikkoakin ovat melko lailla eri linjoilla. Jäätteenmäki on EU-myönteinen, Väyrynen, Virrankoski ja Takkula pääosin EU-vastaisia. Komissaari Rehn on EU-myönteinen. Esim. Turkin jäsenyyden suhteen on olemassa tietävästi viisi erilaista kepukantaa. Hallituksessa kepuministerit jakaantuvat samalla tavoin Lehtomäen ollessa todennäköisesti EU-myönteisin. Vanhasella itsellään oli jo hallituskauden alussa kolme eri kantaa EU:hun, mikä kertoo kaiken olennaisen Kepun EU-politiikasta: Täysin hukassa.

      Myös hallituskumppani SDP on kiinnittänyt huomiota Kepun poikkoilemiseen EU-politiikassa. Vanhanen kimpaantui tästä ja luonnehti SDP:n asiasta tekemää muistiota vain vaalitaisteluksi. Vanhanen ei siis halua ottaa oikeutettua kritiikkiä kuuleviin korviinsa.

      Kepuhan oli lähellä hajoamista EU-kansanäänestyksen edellä. Oli maalle suuri vahinko, ettei puolue silloin hajonnut. Se olisi lähentänyt Suomen poliittista puoluekarttaa lähemmäs naapurimaa Ruotsin ja useimpien muiden Euroopan maiden tilannetta. Nyt Suomessa pääosin ökyisäntien etuja ajava puolue nauttii yli viidenneksen kannatusta, missä on ihmettelemisen aihetta kerrakseen.

    • sonnimiehen

      kirjoitus vielä kerran, niin vituttaa käppyrää entistä enempi.
      Samoin tätä joka pitää mielipiteitään "pankissa".

      Hyvä keskusta, ainoa turva ihmiselle.

    • Sanasta miestä

      Paula Lehtomäellä ei ole minkäänlaisia päivärahaepäselvyyksiä.

      Turhat syytökset ovat solvausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8859
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3268
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1744
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1136
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1068
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1055
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1011
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      975
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      920
    Aihe