porno?

tittaleena

Äh. Tuli eilen miehen kanssa ohimennen juttua pornosta, kun tv-ohjelmassa oli hysteerinen nainen, joka koki tulleensa petetyksi saatuaan selville, että miehensä on riippuvainen pornosta.

Totesin miehelleni, että en mä olis pettynyt tai loukkaantunut, jos hän juoksisi strippiluolissa. Lähinnä pitäisin sitä säälittävänä, mielikuvituksettomana ja todennäköisesti alkaisin halveksia häntä.

Hän sitten totesi, että ei ole strippausbaareissa käynyt, mutta että katselee kyllä joskus pornoa koneeltaan. Ja että haittaako tämä minua.

No voihan helvetti. Miten tuohon nyt sitten reagoi? En kai minä nyt tietenkään ala kontrolloimaan sitä, miten mieheni katselee tai on katselematta. Jokainen tekee omat valintansa. Mutta en voi väittää, etteikö se jollain tasolla ärsyttäisi minua. Erotiikan ja seksin suhteen koen olevani hyvinkin vapaamielinen, mutta pornon tiirailu on mun mielestä jotenkin säälittävää ja mielikuvituksetonta.

Pitänee kysyä häneltä, mitä mieltä hän olisi, jos minä esiintyisin pornokuvissa tai laittaisin pimpsastani kuvia nettiin. Tai hänen siskonsa? Eikös sen pitäis olla ok ihmiselle, joka itse katselee pornoa? Mielestäni on melkoista kaksinaismoralismia, jos porno periaatteessa on ok ja normaalia erotiikan nälän tyydyttämistä, mutta sit se oliskin "törkeetä" ja "järkyttävän noloa", jos joku läheinen pistäiskin tissinsä tai aktinsa yleiseen levitykseen.

No joo. Tällaisia sekavahkoja aatteita. Ootteko joutunu ite pohtimaan?

18

3357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 89899

      en kyllä ymmärrä suhtautumistasi. Mun mielestä normaaliin seksuaalielämään kuuluu fantasiat. Kyllä minä katselen silloin tällöin netistä pornoa, eikä siinä kyllä mitään pahaa ole puolisonikaan mielestä. Eihän se että katselet silloin tällöin pornoa voi rinnastaa siihen että sinusta tai siskostasi olisi jotain pimpsa kuvia netissä(en oikein ymmärtänyt tuota viittaustasi) Mielestäni seksin katselu silloin tällöin on ihan yhtä luonnollista kuin itsetyydytys, vai pidätkö sitäkin jotenkin outona?? En oikein ymmärrä pointtiasi ja muuten miesten seksuaalisuus on hieman erilaista kuin naisten eli mies vaan voi katsella ja kiihottua sen enempää sitä ajattelematta, ota tiukkapipo nyt päästä pois ja nauti elämästä ja ymmärrä myös meitä miehiä :)

      • se minuakaan

        henkilökohtaisesti haittaa, että miehet katselevat pornoa. Kai se on jollakin lailla jo arkipäiväistä kauraa nykyään, kun sitä tulee tuutin täydeltä joka viestimestä. Hoh, hoijaa.

        Mutta sitä hiukan ihmettelen, että miten niin ei voi rinnastaa jos netistä löytyisikin pornokuvia naisista, jotka yllättäen olisivatkin äitisi, siskosi taikka hemaisevan vaimosi näköisiä. Eläviä ja oikeita naisia kaikki tyyni sekä läheiset että tuntemattomat.Eikö se kerro ennemminkin siitä, että nainen näissä pornokuvissa on miehelle esine - ei oikea elävä ihminen.


    • hh<3

      Katsokaa joskus yhdessä pornoa.

    • nainen !!

      Kunnes mentiin yhdessä porno kauppaan valkkaamaan videoita ja välineitä, tämä aloite tuli minulta. On miehetkin ääliöitä nauttiessaan salassa kun naisetkin haluaisivat ja mitä hienompaa jos niin päästä ahdasmielisyydestä että mennä yhdessä sinne erotiikkaliikkeeseen valkkaan vähän virikkeitä seksielämään.

      Parempi on ne videot ja vempeleet kuin se että mentäisiin vieraisiin sillä tauteja ja ei toivottuja lapsia niistä ei tule.

    • Typpsy

      tykkään ite katsella pornoa. Näin ollen miehenkään katseluharrastus ei haittaa. Katsomme usein yhdessä. Kokeilkaa;)

    • Inxj

      ...pimpsan kuvat nettiin, jos susta tulee kunnon pimpsa-staara niin mies on varmasti tyytyväinen.

    • kans

      hommat meni siihen, että hän katsoi pornoa joka tuutista mistä sitä vaan tuli, oli hommannut omia filmejä, niitä piilotteli, ja katseli silloin kun en ollut kotona. Jäi sohvalle talouspaperinyytin kanssa kun lähdin nukkumaan..
      Mulle jäi vain sormet ja ihmetys, että miten tässä näin kävi.
      Tuo ei ole ainut syy, miksi hän on nyt ex, mutta iso syy kuitenkin.

    • moi--1

      Suurin osa hetero miehistä varmaan katselee porno tai muita naisten kuvia aina tilaisuuden tullen, miehet nyt vaan tykkää alastomasta naisvartalosta. Ymmärän kyllä pinen mustasukkaisuutesi mutta se nyt vaan on lunnonlaki eikä sitä voi femisitit muuttaa vaikka kunka haluaisi.

    • elämää kokenut

      olen elänyt pitkän avioliiton naisen kanssa jolle porno on ollut kauhistus.tämä on vaikuttanut siihen että ellei hän olisi lasten hyvä äiti olisimme eronneet ajkat sitten.seksi on ollut pimeässä peiton alla.jos minä saunassakin sinnepäin kun hän on lauteilla, hän sanoo syö se jos pitää katsoa.ei siinä seksi kovin värikkääksi menne.siinä tulee vierasta mieli???

      • ei paha

        Kumma juttu, miten ollaan erilaisia. Mä olen se meidän perheen naispuolinen ja todennäköisesti olen suurempi pornon kuluttaja kuin mieheni. Porno kiihottaa ja on hyvää. Näin se vaan on!!! Ikävää, että jotkut naiset ei ole sinut tuon seksin kanssa..


    • mur

      kiinnostaa se porno miukin miestä ja toivonkin sen riittävän -jottei tartte hakea muita virikkeitä "elävästä" elämästä. Itse en koe juurikaan nauttivani em. kuvista ja mieheni ei sitä aina ymmärrä - me naiset olemme erilaisia. Vaikka miehen poronsivujen selailu (l. virikkeen hakeminen muualta) välillä tuntuu loukkaavalta olen oppinut sen hyväksymään miehisenä "tarpeena"

    • mitä katsoo...

      • juupaj

        tehdään itse pornot joita katsellaan...
        ei tarvitse muita katsella kun itse kokee olevansa täydellinen ja kumppani kokee samalla lailla.


      • meilläkin
        juupaj kirjoitti:

        tehdään itse pornot joita katsellaan...
        ei tarvitse muita katsella kun itse kokee olevansa täydellinen ja kumppani kokee samalla lailla.

        eli itse kuvataan pornofilmit joita sitten katsellaan yhdessä tai mieheni katselee yksin jos olen esim reissussa.

        On meillä pari yhteistä muutakin pornofilmiä joita saatetaan joskus katsella, mutta kyllä ne omat filmit on ylivoimasesti parhaita!!!


    • Nainen27

      Katson itsekin joskus, mutta en silti laittaisi kuviani saati sitten filmejä omista hommistani julkiseen levitykseen. En myöskään alkaisi politiikkaan vaikka sitä seuraankin, taidemaalariksi kun en osaa piirtää, enkä laulajaksi kun siitä seuraisi vain pahaa mieltä. Kaikki hommat ei ole kaikkia varten. Itselläni raja josta ehdottomasti suuttuisin ja inhottaisi olisi alaikäiset, eläimet, alistaminen, pakottaminen ja muu väkivalta. Ja jos se on jostain pois, esim. parisuhdeseksistä tai alkaa olla pakkomielteistä, niin siinä on jo ongelma. Kyllä 2000-luvulla on aika harvassa ne ihmiset, jotka eivät eroottista viihdettä koskaan missään muodossa haluaisi kuluttaa. Ei tosiaan niin, että kaikkien pitäisi, mutta lienee yhtä normaalia katsoa kuin olla katsomatta jos jossain näkyy..

    • Joku äijä

      Joskus mietein pitääkö paikkansa tällainen klisee kun...

      Nainen kokee uhkana/pahana, kaiken muun mikä tuo miehelle mielihyvää. Vaikka sillä ei välttämättä ole mitään "todellista" vaikutusta... mihinkään.

      Ja sanotaan vielä että ero romanttisissa komedioissa & saippuoissa verrattuna pornoon on vaan se että miehet tyhmänä häpeilee sitä pornoa..... Jenna Jamesonia salkkareiden jälkeen prkl!!

      Katsokaa naiset sitä pornoa joskus, ihan vaikka miesten mieliksi / kiusaksi. Kaikille löytyy jotain... jos nyt ylipäätänsä seksiä uskaltaa harrastaa, niin kyllä sitä uskaltaa katsoakkin... ehkä jopa nauttiakkin.

      Pornoisaa uutta vuotta!

    • alkaa ällöttää

      ukko ettei vois vähempää kiinnostaa jos pornon äärel roikkuu.

      Kuka nyt jaksaa sellaisen kanssa elellä joka paukkunsa laukoo vasta kun on pornoa tihrustanut, yök.....

    • ja asia

      on niin, että me naiset olemme siinä mielessä onnekkaampia, että meidän mielikuvituksemme laukkaa usein liiankin lujaa. Oma mieheni ainakin valittaa, että ei osaa kuvitella mielessää joitakin todella extreme orgioita vaan haluaa nähdä niitä ihan itse videolta. Minä puolestani kykenen kehittelemään mielessäni hurjimpiakin videoita hurjempia pätkiä ja sanon ihan suoraan, että kykenen orgasmiin jopa pelkän "kiimaisen päiväunen voimalla" siis itseeni mitenkään koskematta. Miehen seksuaalisuus taas on niin erilaista. Miksi ihmeessä siis pidät miestäsi jotenkin huonompana vain koska hänelle ei ole samanlaista mielikuvitusta suotu. Tee mielummin pornonkatseluhetkistä yhteisiä ja ehdota että katselette leffaa yhdessä ja samalla teette toisillenne hyvää. Lupaan, että miehesi tykkää ja näin saat sinä olla osa hänen pornotuokioitaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe