tietowisa

J. Otila

tietokilvan kysymys.

Missä 2000-luvun BENSIINI käyttöisessä autossa on paras tehon suhde kulutukseen? eli missä autossa pienimmällä kulutuksella saavutetaan suhteessa mahdollisimman suuri teho

7

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilastotieteilijä

      Jaa-a, mihin tuota tietoa tarvit?

      Kyseessä on jokatapauksessa turboahdettu, kevyt ja pienehkön poikkipinta-alan omaava auto.

      Kerro sinä jos tiedät.

    • jos

      Niin, bensastahan saadaan polttamalla määrätty määrä energiaa ja kun huomioidaan se, että bensiinimoottoreiden hyötysuhteissa on varsin vähän eroja, niin hankalaksi menee. Turbokaan ei paranna termistä hyötysuhdetta, ja mikä on nyt tehon ja kulutuksen suhde? Moottori kuluttaa x litraa tunnissa täyskaasulla, jolloin hyötysuhde on parhaimmillaan?

      • Tuotahan kutsutaan yleensä kokonaishyötysuhteeksi ja olisi todella mielenkiintoista tietää edes sen suuruus, noottorin merkki olisi jo ekstraa.

        Jostain syystä epäilen jo etukäteen mahdollisia vastauksia.


    • pistä vaikeampia kysymyksiä

      Tämä on helppo kysymys, sillä on helppo huomata että auton kulutus ja huipputehon suuruus eivät ole lineaarisesti korreloivia.

      Tarkoittaa siis sitä että jos/kun yhden litran moottorilla varustettu auto kuluttaa keskimäärin 5 litraa sadalla kilometrillä, kaksilitrainen ei kuluta kymmentä ja kolmelitrainen viittätoista litraa sadalla. Lähelle noita lukemia päästään, mutta ei kuitenkaan ihan niihin asti.

      No, tästä kun päätellään että suuritehoiset autot ovat annetussa tehtävänmäärittelyssä vahvoilla, voidaan autotalli.com:in autotilastosta laskea ja todetaan että BMW 750 on voittaja.

      Helppoa kun osaa.

      • riittävän vaikea

        Tehon suhde kululukseen ja pienimmällä kulutuksella saavutettava mahdollisimman suuri teho on samaa asiaa ja ilmoitetaan esim g/kwh tai l/hvh.

        Ei taida autotallista löytyä vastausta.


      • MasterEq

        E-sarjalainen mese E63 AMG taitaa voittaa Bemun tuossa vertailussa? Vaikka onkin vaan V8, niin 6.2 litran iskutilavuus tuottaa 378 kW ja sekalainen kulutus vain 14.3.

        Bemun 760i tuottaa 327 kW ja EU-keskikulutus 13.4, joten Mese voittaa 0,038 vastaan 0,041 litraa per kilowatti.

        Ja taitaa vähän isompikorinen S65 AMG 450 kW:n tehollaan ja 14.8 litran kulutuksellaan olla isommasta massastaan huolimatta vielä parempi tässä vertailussa; kulutus 14.8 l/100 km. Vertailun vuoksi suhdeluvuksi tulee 0,033 litraa per kilowatti.


        Master Eq


      • On meitä ...
        MasterEq kirjoitti:

        E-sarjalainen mese E63 AMG taitaa voittaa Bemun tuossa vertailussa? Vaikka onkin vaan V8, niin 6.2 litran iskutilavuus tuottaa 378 kW ja sekalainen kulutus vain 14.3.

        Bemun 760i tuottaa 327 kW ja EU-keskikulutus 13.4, joten Mese voittaa 0,038 vastaan 0,041 litraa per kilowatti.

        Ja taitaa vähän isompikorinen S65 AMG 450 kW:n tehollaan ja 14.8 litran kulutuksellaan olla isommasta massastaan huolimatta vielä parempi tässä vertailussa; kulutus 14.8 l/100 km. Vertailun vuoksi suhdeluvuksi tulee 0,033 litraa per kilowatti.


        Master Eq

        Minä lopetin noiden huippunopeus ja teholukemien vertailun kahvipakettien pahvikuvista jo alakouluasteella yli 45 v sitten.

        Eiköhän se iän mukana selviä että autolehtien kauniilla kuvilla ja esitteiden numeroilla on yhä vähemmän kosketusta tosielämään, kuten vertailunnekin joka muistuttaa samaa kuin vertailisitte minkä autokuvan sivunumero on suurin verrattuna tehoon.

        Eihän se vilkas mielikuvitus tietenkään pahasta ole, mutta sen liika julistaminen antaa kuvan julistajan henkisestä tilasta tai vastaavasta joten menkääpä lapsukaiset kasvamaan vielä muutamaksi vuodeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      481
      8513
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4772
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      69
      4147
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3759
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      869
    Aihe