Jos söi, niin jotkut sienethän sisältävät huumaavia aineita kuten huumeetkin.
Eli olisiko Ellen tehnyt "matkoja" niiden vaikutuksen alaisena, ja kirjoitti niistä, joita sitten luullaan profeetallisiksi näyiksi.
Siis kuuluuko terveysoppiinne sienien syönti?
Eli olisiko Ellen tehnyt "matkoja" niiden vaikutuksen alaisena, ja kirjoitti niistä, joita sitten luullaan profeetallisiksi näyiksi.
Siis kuuluuko terveysoppiinne sienien syönti?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kannabis on kasvi.
Ellen White näki enemmän näkyjä kuin Raamatussa on niitä yhteensä.
Kaipa nää hirvakset on maukkaita.
eikä löydy kiellettyjen aineiden listalta Mooseksen kirjasta. Ilmeisesti kelvollista syötävää.
Mutta mitä taas tulee näkyihin ja vainajien kanssa juttelemisiin, niin sinällään se ei ole hyvä asia Raamatun mukaan:
3. Moos. 20:27
Jos jossakin miehessä tai naisessa on vainaja-tai tietäjähenki, niin heidät rangaistakoon kuolemalla; heidät kivitettäköön, he ovat verivelan alaiset."
Ap. t. 16:16
Ja tapahtui meidän mennessämme rukouspaikkaan, että meitä vastaan tuli eräs palvelijatar, jossa oli tietäjähenki ja joka tuotti paljon tuloja isännilleen ennustamisellaan.
Jälkimmäisestä tulee mieleen myytyjen kirjojen taloudellinen hyöty.
Elävänä Elviksen kanssa.Missä? en kerro.
vainaja henkiin hän kielsi kaiken kanssa käymisen kuolleiden kanssa hän sanoi että ne ovat riivaja henkiä, jotka näyttäytyvät meidän kuolleilta sukulaisiltamme,ja spritismin hän sanoi olevan paholaisesta, näin minä olen lukenut hänen kirjoituksista.
Ei ole epäilystäkään siitä, etteikö Ellen olisi harjoittanut sekä henkien manaamista että unista ennustamista uskoessaan saaneensa viestin kuolleelta aviomieheltään, jumalallisena ilmoituksena Jumalalta. Jumala kieltää tällaisen.
Siinä unessa Ellen White myös määräsi hänen kuolleen aviomiehensä jäämään ja työskentelemään kanssaan. Huomaa, että hän halusi tämän kuolleen miehen vaikutuksen seuraavan häntä läpi hänen elämänsä. Toisin sanoen hän toivoi Jamesin jatkavan yhteydenpitoaan häneen. Eikö tämä ole sitä, minkä Jumala on tuominnut ja jota me kutsumme spiritismiksi?
tuota olet lukenut että E.G.White seurusteli kuolleen miehensä kanssa, minä taas olen lukenut hänen kirjoituksistansa ettei tule kääntyä kuolleiden puoleen että ne ovat vain vihollisen henkiä,ja spritismistä hän varoittaa myös, ensimmäisen kerran täällä palstalla vasta olen lukenut tuon, että hän olisi uskonut vainaja henkiin, mutta silloinhan hän olisi puhunut omia kirjoituksiaan vastaan, joten katson tämänkin vain yhdeksi mustamaalaukseksi häntä vastaan.
Ellenhän puhui kahta puhettaan yhtä aikaa moniin asioihin. Kielsi syömästä lihaakin ja söi itse posket rasvasta kiiltäen. Kehoitti tottelevaisuuteen Raamatuille ja itse rikkoi Herran käskyjä.
Hekin nimittäin näkivät näkyjä! Olikohan tuohon aikaan edes riittävästi asiallista tietoutta sienien vaikutuksesta?
Lukeneeni kauan sitten, että EGW ei itse syönyt sieniä, sanoi niitä metsän mätäpaiseiksi ja niitä ei pitäisi syödä, paitsi jos ei ole muuta syötävää...
Jotain tämäntapaista olen lukenut.
Kahvi että tee sekä marijuana ovat kasvistuottehia. Kaikkein myrkyllisimpiä löytyykin juuri kasvikunnasta. Voitko löytää myrkyllistä lihaa? ET!
..jälipolvikin kun eu herää houreistaan?
Myrkkyä on monenlaista...mutta mksi alitajuntamme tuottaa entisiä elämiä vain huumaavien aineiden kautta...olisiko hypnoosi parempi keino yksilöittäin kuin joukkohypnoosi ja mm. rahat viedään suggestion avulla kolehtia keräämällä?!
sinäkin sieniä maistella, kun tuo sinun kirjoituskin todistaa sen puolesta.