Miten toi nyt menee verojen ja tullin osalta jos ostaa Mobile.de sivuston kautta vaikka MB 500SL jossa kaikki halvimmat tulee on laivalla USA:sta Saksaan (taala 1.32), eli jos auton rekisteröi Saksaan ja tuo vasta sen jälkeen suomeen onnistuuko saada kilvet vai ei. Suoraan suomeen tuontihan ei onnistu kun ei ole muuttoauto, hinta 2003:lle on noin 35.000 euroa Usassa, Saksassa ovat selvästi kalliimpia.
Onnistuuko USA MB500 SL
Saksan kautta ?
121630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Totta esim eurooppalainen maasturi G 500 maksaa saksassa 50.000 euroa ja USA:ssa n. 30.000 taalaa joten ero on huima joten kiinnostaa itseäkin miten toi onnistuu saksan tai viron kautta ja taalan alamäen on ennustettu menevän yli 1.4 jopa 1.5 ?
Hidasteena hommalle jos malli on puhdas usa malli
siitä joutuu vaihtamaan DOT hyväksytyt valot,lasit,vilkut,ym E/EY hyväksyttyihin.
Onnistunee jos mallia myyty virallisesti eu:ssa muuten kannattanee unohtaa.
Muutos piensarjatuontiin tullee kevään aikana,sitten voi miettiä uudestaan.
Osaatko kerto miten ja mihin suuntaan muutos tulee, eli vastaako sitten saksan tilannetta jossa usasta tuodut autot menee siellä heittämällä kilpiin ilman muutoksia ?
Ns.piensarjatuonti tarkoittaisi että yksityishlö saisi tuoda vuodessa 1 kpl DOT hyväksytyn auton kilpiin ilman kummempia muutoksia,kuten muuttoauto Suomessa.
Saksan ja Ruotsin malli on juuri tämä "piensarja" poikkeus.
Suomessakin laki jo nyt mahdollistaa mutta tullilla
periaate poikkeuksiin :"saa hakea,ei myönnetä"
Piensarjassa muutokset pieniä, riittää esim. punaisten vilkkujen vaihto keltaisiin,ym.
Nyt ei mitään faktaa muuta kuin puhetta mutta toivotaan että huhtikuussa olemme viisaampia.
Jenkkimallisen auton rekisteröinnissä ei auta vaikka auto olisi ollut ensin jo vaikka Saksan rekisterissä. Suomessa vaaditaan eu-tyyppihyväksyntä, ei riitä että auto on ollut rekisteröitynä johonkin eu-maanhan joka ei vaadi eu-tyyppihyväksyntää.
Jenkkimallisen mersun tuonti ei käsittääkseni poikkea siitä, että toisit vaikka jonkun lincolnin jenkeistä- kummassakaan ei ole eu-tyyppihyväksyntää joten rekisteröimiseen vaaditaan kasa muutoksia ja todistuksia (valot, lasit, melu, päästöt jne.). Toisaalta onhan noita uusia mustangejakin myynnissä suomessa. Ja varmaan tuollaiseen euroopassakin myytävään mersuun saa helpommin vaaditut todistukset sekä eu-hyväksyttyjä osia.
eika 1.32
Et ole näköjään ymmärtänyt että on olemassa kaksi kurssia:
USD/EUR sekä EUR/USD ja luvut ovat silloin 0,76 ja 1,32
Perin ala-aste matematiikkaa....
Omasta kokemuksesta voin sanoa että tehtävä on lähes mahdoton. Jotta voit sen tehdä tarvitset "certificate of conformityn" eli yhdenmukaisuustodistuksen joka sanoo että auto on yhdenmukainen EU tyyppihyväksyttyjen kanssa. Tämä tarvitaan kaikkiin autoihin jotka ovat ensirekisteröityjä 1.1.1998 jälkeen.
Käytännössä tätä ei saa mistään. On olemassa saksassa Dekra ym yksityiset laitokset jotka mainostavat että he voivat sellaisen antaa mutta eivät todellisuudessa sitä voi tehdä. Myöskään suomessa mikään instanssi ei tätä anna. Maahantuoja sanoo heti että ei käy. Kyse on suuresta periaatteesta joka takoo valmistajille suuret rahat. Autoissa on euroopan ja USAn välillä suuri hintaero ja siksi niiden liikehtiminen mannerten välillä estetään kaikin voimin.
Älä missään tapauksessa osta ennenkuin saat kyseisen todistuksen. Muuten menetät rahasi kokonaan. Sekään ei auta että auto on kerran reksiteröity toiseen EU maahan.
AKE muutti sääntöä viime keväänä joka mahdollistaisi tämän, mutta se ei toimi käytännössä. Kuulemani mukaan yksikään ihminen ei ole vielä saanut tätä hyväksyttyä dokumenttia AKElta.
Mobile.de autot markkinoidaan lähinnä muille uusille EU kansalaisille joilla lainsäädäntö vielä mahdollistaa tämän.
Muista kuitenkin että se EI auta että auto on jo rekisteröity toisessa EU maassa. Tämän olen itse kokenut.
Ey tyypihyväksyntää ei enää koko autolle tarvita,tosin
tuonti itsessään on lähes yhtä hankalaa.
Hyvin mielenkiintoinen pointti.
Olen ostamassa uutta autoa muuan tutun Jenkki sotilaan kautta joka on Saksassa töissä.
Hän ostaisi minulle valitsemani auton Jenkeistä Saksaa varten ja myisi sen sitten minulle.
Miten voi saksalais automerkistä jota ei edes valmisteta Euroopassa puuttua "certificate of conformity" ja vielä autosta joka on Saksassa normaalisti myynnissä ja sinne rekisteröitävissä?
Tuossa linkki liikenne ja viestintäministeriön toukokuun tiedotteeseen:
http://www.mintc.fi/scripts/cgiip.exe/WService=lvm/cm/pub/showdoc.p?docid=1870&menuid=88&channelitemid=13534&channelid=55
Mutta kuten jo edellisessä viestissä sanoin vaikka koko auton tyyppihyväksyntää ei vaadita, ei tuonti eu:n ulkopuolelta juuri helpottunut koska muut vaatimukset pysyivät ennallaan.
Ministeriössä kuitenkin menossa selvitys piensarjatuonnin helpotukseen, ja siitä pitäisi kuulua huhtikuussa jos menee kaikki ok...
Peukut pystyyn!
pitäisi vaan ehtiä/jaksaa taistella kaikki pykälät läpi ja toteuttaa sellainen "projekti". Voisi käydä, kuin Siilinin tapaus autoverotuksen murtamisessa! Vaatii siis todella rajusti töitä ja voi myös epäonnistua! Siis edullinen, mutta käyttökelpoinen auto sieltä saksaan ja siellä kilpiin, sitten tänne peräpohjolaan!!
MUTTA varauduttava on tosiaan epäonnistumiseen!