--täällä mölisee. Kauppa käy niin uusia myyvissä liikkeissä kuin meillä pienillä. Jopa yli 20te arvoista vanhempaa tuontiautoa menee kun kuumille kiville, kysyntää ajoitten enemmän kun on tarjota.
Jauhakaa sarvipäät itsenne täällä kiimaan ja olkaa onnellisia, mikään ei muutu, ei edes teidän kurjassa elämässä. Sama Tipo ruostuu parkkipaikalla, mut onhan kalja sentään halpaa!
Jauhakaa sarvipäät itsenne täällä kiimaan ja olkaa onnellisia, mikään ei muutu, ei edes teidän kurjassa elämässä. Sama Tipo ruostuu parkkipaikalla, mut onhan kalja sentään halpaa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taitaa olla paljo rahaa kiinni vanhoissa varastoissa?
Varasto on varsin tuoretta eikä siinäkään kamalasti ole rahaa kiinni kun välipäiväpokat tyhjensi tonttia. Kohta rahat on taas kiinni uusissa herkuissa, ei ne taskussa mitään tuota.
kohta nousta kun viinavero nousee.
Autovero ei kylläkään tule liikahtamaan mihinkään suuntaa.
90% edes tiedä mitä lain muuttaminen Suomessa (ja muissa samankaltaisissa demokratioissa) vaatii...
Kun autovero aikanaan muuttuu, niin siitä kyllä tiedotetaan ajoissa ja kansalaisia evästetään muuttuneiden rahastuskäytäntöjen edellyttämistä toimenpiteista. ( oman auton päästöarvot vs. maksujen suuruus)
Lainaus:
"Kun autovero aikanaan muuttuu, niin siitä kyllä tiedotetaan ajoissa ja kansalaisia evästetään muuttuneiden rahastuskäytäntöjen edellyttämistä toimenpiteista."
Niinpä niin, hyviä suomalaisen hallintokulttuurin tiedoittamisesimerkkejä löytyy vaikka markkavuosien devalvaatioista: valtiovarainministeri ja muu hallitseva klikki selittää rusetit kaulassa naama totisena että devalvaatioita ei tule ja seuraavana aamuna oli rahan arvosta 20% pois...
Tsernobylin tussahtaessa ei suomalaisilla ollut virallisesti mitään vaaraa..
No, onhan se autovero tietysti suurempi asia joten kyllä kai sen vaikutuksista läheteään kaikille autonomistajille henkilöohtaine laskelma.
Vai?