omiin asioihin voimme vaikuttaa eu.ssa päättämällä 1,4prosentin osuudella,joten kysymys kuuluukin...miten voimme tehdä täällä niinkuin muu eurooppa haluaa???...aivan seinähullua
suomen vaikutusmahdollisuus on 1,4prosenttia
eu.ssa
4372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käytännössä Euroopan suuret valtiot päättävät Euroopan asioista, mutta pienilläkin on mahdollisuus vaikuttaa, kun ollaan mukana. Olisi älytöntä jättää tämä pienikin vaikutusmahdollisuus käyttämättä. Euroopassa tehdyt päätökset vaikuttavat meihin joka tapauksessa, ollaan sitten Unionissa mukana tai ei. Kuvitelma siitä, että kun eristäydyttäisiin tänne pohjolan perukoille muun maailman asiat ei meille vaikuta mitään, vaan voidaan olla "itsenäisiä" eikä muista tarvitse välittää. Tuo kuvitelma on täyttä satua.
Tuo prosenttiluku perustu yhtään mihinkään. Vaikutusmahdollisuushan riippuu täysin asiasta. Nyrkkisääntönä se että mitä kansallisesti tärkeämpi aihepiiri sitä todennäköisemmin sen päättämiseen tarvitaan yksimielisyys, eli myös suomen puoltava mielipide.
Mitä typeryyttä! Ensiksi opetan, että ENEMMISTÖ maamme asioista päätetään eduskunnassa. No siinä tuli rapiat 50%. Hyvällä taktiikalla ja liittoutumisella vaikutus taas rapiat 40%. Siis se 1,4% on oikea luku. Se on suunnilleen se osuus, minkä olemme luovuttaneet pois. Vastineeksi Suomen vaikutusmahdollisuus ympäristöönsä on moninkertaistunut.
menikään 732 edustajaa niistä suomalaisia 14 on todella iso päätösvalta suomella