Eivät taxit todellakaan ole ammattilaisia.

24.12 klo 18.55 Yxi sankari meinasi ajaa päälemme Uudemaankadun ja kaskentien risteyksessä, hipoen selkämme takaa suojatiellä.Taxi oli tumman sininen Farmarivolvo, välittämättä jalankulkijoista järjetöntä kaahausta, jos emme olisi olleet varuillaan niin olisi tullut kaksi raatoa, niin kovaa tämä teidensankari ajeli suojatien kohdalla.Kyllä täällä Hyvinkäällä on taksikuskeilla asennevamma suojateitä kohtaan.Tämä taxi ajoi niin kovaa, että en kerennyt ottamaan numeroa olisin tehnnyt siitä ilmoituksen poliisille.

6

1449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun ottaa

      Taximerkista nummeron ylös!!

      • rapu

        Älkää aina valittako taxeista, jos niitä ei olisi niin me köyhät eläkeläiset ei päästäis mihinkään.
        Minusta tuntuu että Hyvinkääläisillä on muutenkin pipo liian tiukalla. Kun ei ole muuta nähnyt kun metsää, ei puita. Käykää katsomassa maailman suurkaupungeissa mitä on taxikulttuuri ja valittakaa sitten vasta. Hyvää Uutta Vuotta kaikille, etenkin ihanille taxikuskeille.


    • "cäbäri"

      Ekkös sä ollut jo äänessä tossa aikaisemmassa taxi aiheisessa jutussa? Miksi piti avata uudelleen?

      -Hyvinkäällä ei ole sinistä farmari volvoa, 2 löytyy mutta eri värisiä.

      - Toisessa keskusteluaiheessa pistit Check Inn nimisen ravintolan maan rakoon. Puhutaan nyt oikeilla nimillä, eikä ravintola hämeenkatu 22-24. Eihän siellä hyvinkään "hyväosaiset" aikaansa vietä, mutta lähipubina varmaan menee siinä missä muutkin. On tullut haettua kyytejä siitäkin paikasta satoja, aina oon rahat saanu.

      - Löytyyhän tästä hyvinkään taksiporukasta vuoden taksiautoilijakin 90-luvulta, Jorma Tervahartiala, ajelee myös volvolla mutta sedan.

      - Tarkkaile joskus myös positiivisia asioita ympäriltäsi, muuten elämä käy liian raskaaksi, hymyä huuleen! Ei maailma niin paha ole.

      • Nyt kun muistelen niin kyllähän tuo tumma volvo oli. Se mitä kirjoittelen taxeista, niin se on vasta jäävuoren huippu,kyllä nää taxit olisivat ihmeissään niistä jutuista kuinka ne käyttäytyvät asiakkaittaan kohtaan.Voin mainita eräitä juttuja taximiesten pikkujouluista esim. Hopealyhdystä niin ei ne kovin positiivisia ole..


      • poliisit ei dokaa
        Möksymäki kirjoitti:

        Nyt kun muistelen niin kyllähän tuo tumma volvo oli. Se mitä kirjoittelen taxeista, niin se on vasta jäävuoren huippu,kyllä nää taxit olisivat ihmeissään niistä jutuista kuinka ne käyttäytyvät asiakkaittaan kohtaan.Voin mainita eräitä juttuja taximiesten pikkujouluista esim. Hopealyhdystä niin ei ne kovin positiivisia ole..

        Mitenkähän taksimiesten tai kenenkään muun palveluammatissa olevan vapaa-aika liittyy ammatinhoitamiseen...?


    • ---

      Monet kerrat nähnyt kun taksit vetää punasia päite. Ei kait päde samat liikennesäännöt heille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5193
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1595
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1460
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      70
      1409
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      336
      1339
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      49
      1328
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      76
      1272
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      4
      1055
    9. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      50
      948
    10. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      945
    Aihe