24.12 klo 18.55 Yxi sankari meinasi ajaa päälemme Uudemaankadun ja kaskentien risteyksessä, hipoen selkämme takaa suojatiellä.Taxi oli tumman sininen Farmarivolvo, välittämättä jalankulkijoista järjetöntä kaahausta, jos emme olisi olleet varuillaan niin olisi tullut kaksi raatoa, niin kovaa tämä teidensankari ajeli suojatien kohdalla.Kyllä täällä Hyvinkäällä on taksikuskeilla asennevamma suojateitä kohtaan.Tämä taxi ajoi niin kovaa, että en kerennyt ottamaan numeroa olisin tehnnyt siitä ilmoituksen poliisille.
Vastaukset 6
- kun ottaa
Taximerkista nummeron ylös!!
- rapu
Älkää aina valittako taxeista, jos niitä ei olisi niin me köyhät eläkeläiset ei päästäis mihinkään.
Minusta tuntuu että Hyvinkääläisillä on muutenkin pipo liian tiukalla. Kun ei ole muuta nähnyt kun metsää, ei puita. Käykää katsomassa maailman suurkaupungeissa mitä on taxikulttuuri ja valittakaa sitten vasta. Hyvää Uutta Vuotta kaikille, etenkin ihanille taxikuskeille.
- "cäbäri"
Ekkös sä ollut jo äänessä tossa aikaisemmassa taxi aiheisessa jutussa? Miksi piti avata uudelleen?
-Hyvinkäällä ei ole sinistä farmari volvoa, 2 löytyy mutta eri värisiä.
- Toisessa keskusteluaiheessa pistit Check Inn nimisen ravintolan maan rakoon. Puhutaan nyt oikeilla nimillä, eikä ravintola hämeenkatu 22-24. Eihän siellä hyvinkään "hyväosaiset" aikaansa vietä, mutta lähipubina varmaan menee siinä missä muutkin. On tullut haettua kyytejä siitäkin paikasta satoja, aina oon rahat saanu.
- Löytyyhän tästä hyvinkään taksiporukasta vuoden taksiautoilijakin 90-luvulta, Jorma Tervahartiala, ajelee myös volvolla mutta sedan.
- Tarkkaile joskus myös positiivisia asioita ympäriltäsi, muuten elämä käy liian raskaaksi, hymyä huuleen! Ei maailma niin paha ole.Nyt kun muistelen niin kyllähän tuo tumma volvo oli. Se mitä kirjoittelen taxeista, niin se on vasta jäävuoren huippu,kyllä nää taxit olisivat ihmeissään niistä jutuista kuinka ne käyttäytyvät asiakkaittaan kohtaan.Voin mainita eräitä juttuja taximiesten pikkujouluista esim. Hopealyhdystä niin ei ne kovin positiivisia ole..
- poliisit ei dokaa
Möksymäki kirjoitti:
Nyt kun muistelen niin kyllähän tuo tumma volvo oli. Se mitä kirjoittelen taxeista, niin se on vasta jäävuoren huippu,kyllä nää taxit olisivat ihmeissään niistä jutuista kuinka ne käyttäytyvät asiakkaittaan kohtaan.Voin mainita eräitä juttuja taximiesten pikkujouluista esim. Hopealyhdystä niin ei ne kovin positiivisia ole..
Mitenkähän taksimiesten tai kenenkään muun palveluammatissa olevan vapaa-aika liittyy ammatinhoitamiseen...?
- ---
Monet kerrat nähnyt kun taksit vetää punasia päite. Ei kait päde samat liikennesäännöt heille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 109947
- 105921
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki52671Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen34649- 47550
Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.5541- 59498
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää42495- 45457
Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle17456
