Jehovan todistajat noudattavat kautta maailman Raamatun kehotusta: "Kokoa kansa, miehet, naiset ja lapset - -, että he kuulisivat - - ja oppisivat." (5. Mooseksen kirja 31:12) Jehovan todistajien joukosta löydät siksi monia kaltaisiasi nuoria.
Jehovan todistajilla on kaikkialla maailmassa sama opetusohjelma. Se koostuu viidestä viikoittaisesta kokouksesta, joista jokainen on noin tunnin pituinen. Nuo viisi kokousta ovat:
Yleisökokous – jotakin Raamatun teemaa valottava raamatullinen esitelmä.
Vartiotornin tutkistelu – Raamatun opetusten syvällinen tutkistelu, jossa käytetään Vartiotorni-lehteä, Jehovan todistajien pääjulkaisua.
Teokraattinen palveluskoulu – opettaa kristillisessä palveluksessa tarvittavia puhetaitoja.
Palveluskokous – sisältää keskusteluja ja näytteitä tehokkaista opetusmenetelmistä käytettäväksi ovelta ovelle suoritettavassa ja raamatuntutkistelupalveluksessa.
Seurakunnan kirjantutkistelu – jotakin raamatullista apuneuvoa käyttävien pienempien ryhmien keskustelu kysymyksin ja vastauksin – yleensä yksityiskodeissa.
Näiden kokousten opetusohjelmat voivat auttaa sinua oppimaan "Jumalan syvätkin asiat". (1. Korinttolaisille 2:10; Sananlaskut 2:5)
Läsnäolosta on kuitenkin myös muuta hyötyä.
Jehovan todistajilla on kaikkialla maailmassa sama opetusohjelma. Se koostuu viidestä viikoittaisesta kokouksesta, joista jokainen on noin tunnin pituinen. Nuo viisi kokousta ovat:
Yleisökokous – jotakin Raamatun teemaa valottava raamatullinen esitelmä.
Vartiotornin tutkistelu – Raamatun opetusten syvällinen tutkistelu, jossa käytetään Vartiotorni-lehteä, Jehovan todistajien pääjulkaisua.
Teokraattinen palveluskoulu – opettaa kristillisessä palveluksessa tarvittavia puhetaitoja.
Palveluskokous – sisältää keskusteluja ja näytteitä tehokkaista opetusmenetelmistä käytettäväksi ovelta ovelle suoritettavassa ja raamatuntutkistelupalveluksessa.
Seurakunnan kirjantutkistelu – jotakin raamatullista apuneuvoa käyttävien pienempien ryhmien keskustelu kysymyksin ja vastauksin – yleensä yksityiskodeissa.
Näiden kokousten opetusohjelmat voivat auttaa sinua oppimaan "Jumalan syvätkin asiat". (1. Korinttolaisille 2:10; Sananlaskut 2:5)
Läsnäolosta on kuitenkin myös muuta hyötyä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sitä miten tärkeää oli käyttää täysin hyväkseen Jehovan järjestämiä kokouksia hengellisen hyödyn saamiseksi, korostettiin vuotuisen pesahin vieton yhteydessä. Miespuolinen israelilainen, joka oli puhdas eikä ollut matkoilla mutta ei silti viettänyt pesahia, piti karsia pois, surmata.
4.Moos. 9:9–14 UM-95
"9 Sitten Jehova puhui Moosekselle sanoen: 10 "Puhu Israelin pojille ja sano: 'Vaikka joku mies teistä tai teidän jälkipolvistanne sattuisi olemaan epäpuhdas sielusta tai kaukana matkalla, hänenkin on valmistettava pesah-uhri Jehovalle. 11 Heidän tulee valmistaa se toisessa kuussa, neljäntenätoista päivänä kahden illan välillä. Heidän tulee syödä se happamattomien leipien ja katkerien yrttien kera. 12 He eivät saa jättää mitään siitä aamuksi, eikä heidän pidä murtaa siitä luuta. Heidän tulee valmistaa se koko pesah-säädöksen mukaan. 13 Mutta kun mies on puhdas eikä ole sattunut olemaan matkoilla ja on laiminlyönyt pesah-uhrin valmistamisen, niin se sielu on karsittava pois kansastaan, koska hän ei ole esittänyt Jehovan uhrilahjaa määräaikanaan. Se mies vastaa synnistään.
14 Ja mikäli joku muukalaisasukas asustaa luonanne, hänenkin on valmistettava pesah-uhri Jehovalle. Pesah-säädöksen mukaan ja sitä koskevan säädetyn tavan mukaan, niin hänen tulee tehdä. Teillä, sekä muukalaisasukkaalla että maan syntyperäisellä asukkaalla, tulee olla sama säädös.' ""
Kun kuningas Hiskia kutsui Juudan ja Israelin asukkaat Jerusalemiin pesahin viettoon, osa hänen sanomastaan kuului seuraavasti: "Te Israelin pojat, palatkaa Jehovan – – luo – –. Älkää nyt jäykistäkö niskaanne niin kuin esi-isänne. Antakaa tilaa Jehovalle ja tulkaa hänen pyhäkköönsä, jonka hän on pyhittänyt ajan hämärään asti, ja palvelkaa Jehovaa, Jumalaanne, jotta hänen suuttumuksensa hehku kääntyisi teistä pois. – – Jehova, teidän Jumalanne, on suosiollinen ja armollinen, eikä hän käännä kasvojaan pois teistä, jos te palaatte hänen luokseen." (2Ai 30:6–9.)
Tahallinen pois jääminen olisi epäilemättä merkinnyt Jumalan hylkäämistä.
Vaikka kristityt eivät vietäkään esimerkiksi pesahia, Paavali kannusti heitä sopivasti olemaan jättämättä Jumalan kansan säännöllisiä kokouksia sanoessaan: "Ottakaamme huomioon toinen toisemme kannustaaksemme rakkauteen ja hyviin tekoihin, jättämättä yhteen kokoontumistamme, niin kuin muutamilla on tapana, vaan rohkaisten toisiamme, ja sitä enemmän, kuta enemmän näette sen päivän lähestyvän." (Hpr 10:24, 25.) "
että esim.tuttuni joka on yksityisyrittäjä ja tekee ns. yhdenmiehenfirmassa kaikki työt ja joutuu joka päivä pitkiä päiviä,paitsi kun on pakko mennä 5 kertaa viikossa kokuksiin,aamuisin herää puoli kuusi,ei ole koskaan vapaa aikaa levätä ,nyt terveys jo reistaa,sitten vielä kentälle mentävä ja jos ei joskus pääse ,varmaan ahdistuu kun olis pakko suorittaa kaikki ,Miten tää voi jatkua ,pelkään että sekoaa täysin,ja terveys pettää kokonaan.
Jotkut ovat järkeilleet, että ryhtymällä yksityisyrittäjäksi, on sitten enemmän käyttää aikaa valtakunnan etujen hyväksi.
Mutta totuus tuon asian suhteen on toisin. Yksityisyrittäjä, joka tekee kaikki yksin, tekee käytännössä lähes kellon ympäri töitä. Yrittäjyys ei ole mikään harrastusluonteinen, vaan se on kovaa kilpailua asiakkaista.
Toisen palveluksessa pääsee huomattavasti vähemmällä tuntimäärällä, kunhan tyytyy elämän välttämättömyyksiin. "5 Olkoon elämäntapanne vailla rahanrakkautta, samalla kun tyydytte siihen, mitä teillä nyt on. Sillä hän on sanonut: "En missään tapauksessa jätä sinua enkä suinkaan hylkää sinua." 6 Voimme siten olla rohkealla mielellä ja sanoa: "Jehova on minun auttajani; en pelkää. Mitä voi ihminen minulle tehdä?"" Ja näin jää enemmän aikaa valtakunnan etujen hyväksi.
Ja kun on alkanut yrittäjäksi, ei siitä tervasta kovin helpolla poiskaan pääse. Yritykseensä on sijoittanut varojaan ja rutkasti aikaa, josta palkkakin on vielä saamatta. Kuinka moni osaakaan laskuttaa niistä paperitöistä, joita joutuu "talouspäällikkönä" tekemään työpäivän päätteeksi, ja kuinka harva asiakas niistä suostuu maksamaan?
on tullut beetelin määräyksestä kirjoitteleen,mut
Hyvää uuttavuotta sullekki!!!
Ihan omasta vapaasta tahdostani minä täällä kirjoittelen.
jorinoita.
Mene sinne salille hölöttään.
Mikäs kunkku sä luulet olevas? Sama oikeus mulla on perustuslain mukaan ku sulla.
teikäläisillä on tapa.
Tuu kadulla vastaan!!!
kirjoitit:
>>Tuu kadulla vastaan!!!>>
Mistäs tiedät, vaikka tulisin päivittäin kadulla vastaasi...)
Kaikenlaisia huijareiden yhdistyksen kokouksiahan on maailma pullollaan. Vain hölmöt sinne itsensä vapaaehtoisesti tunkee.
riittäisi.Kuinka esim ,perheellä on yhteistä aikaa tai jos on yrittäjä ,niin miten voi olla 5 kertaa viikossa kokouksessa ja sitten vielä kentällä