Viimeistään kesällä alkaa kaduillamme notkua näitä B-luokan EU-jäseniä käsi ojossa hoono englantia vääntäen - anna lantti - muistakaa olla antamatta mitään, koska mitä enemmän annat sen enemmän niitä pesiytyy nurkkiiimme.
Älä anna rahaa kerjäläisille
Uudet EU-jäsenet tuloo
4492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kävin kesällä kokkolassa, oli ainakin viiden kaupan oven pielessä "haitarin" soittaja, joka kerjäsi rahaa. Yksi näistä pelimanneista soitti osuvasti joululauluja. Varmaankin ilmestyy joka kaupunkiin nuo pelimannit kerjäämään.
minua häirtse, vaikkakaan rahaakaan en heihin juurikkaan haaskaakkaan.
Eikä kukaan kiellä vaikka sinä itsekkin tarttuisit haitariisi ja menisit soittelemaan saksanpolkkaa ja säkkijärvee jos niikseen tulee.
Katusoitto on myös yksi tapa harjoitella aloittelevalle muusikolle. Katusoittokun vaatii aivan erityyppistä keskittymistä kuin esimerkiksi hilaisessa sisätilassa soittaminen.
Katusoitto on ihansiedettävää niinkauan kunhan soittajia ei ole liikaa. Liianpaljon sottajia synnyttää useimmiten pienimuotoista mafiatoimintaa.
Katusoittajat eivät minua haittaa, jos heitä ei ole liian lähekkäin ettei musiikista tule kakofoniaa. Tämän päivän ”katusoittajat” mitkä notkuvat markettien kärryparkkien edessä, tai ostoskeskuksen ovilla kerjäämässä, sitä vastoin ottaa päähän.
eroa, toisaalta tulee vähä sääli näitä jotka tulevat kaukaakin soittelmaan tänne kylmään viimaan, etenkin kun tietää kuinka kitsaita suomalaiset ovat rahojensasuhteen. Eipä se perussuomalista paljon hetkauta vaikka vieressä kaveri kuolee viluun ja nälkään, pääasia että oma mersu on uus ja kiiltää....