haluaisin uskollisen kumppanin

joka on uskollinen ja haluaa kasvaa kristillisessä uskossa ja sitoutua eikä ylläpitää sivusuhdetta. Olen joutunut paljon pettymään ja kärsimään suhteessa vastakkaiseen sukupuoleen viime aikoina. Kuitenkin Jumala on myös auttanut, johdattanut ja siunannut minua, kiitos siitä Herralle.
9376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Paltalkissa on jatkuvasti meneillään suomenkielisiä hengellisiä kokouksia. Monesti on moniakin yhtä aikaa. Suurinosa ihmisistä ei etsi kumppania, mutta siellä on kuitenkin niitäkin jotka etsivät.

http://www.jeesusonherra.juksaa.net/paltalk.htm

ja

http://www.jeesusonherra.juksaa.net/paltalk1.htm
Tämä on lyhyempi ja uudempi ja selkeämpi ohje.


Minä löysin vaimoni paltalkista ja meidät vihittiin viime keväänä täällä ulkomailla. PYhä Henki teki meille sen, että löysimme toisemme ja olemme onnellisesti naimisissa.

Olisi siis hyvä mennä naimisiin samalla tavalla uskovan kanssa. Esimerkiksi me ollaan Jumalan armosta molemmat Jumalan valtakunnan työntekijöitä vaimoni kanssa. Ja vaimossani minulla on luotettava rukouskumppani, eikä minun tarvitse soitella ympäriinsä ja pyytää rukousta esimerkiksi. Mitä kaksi sopii, sen Jumala antaa!

Tässä on paltalk linkki.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/paltalk1.htm

Paltalkissa siis on äänihuoneita joissa voi puhua tai voi vain kuunnella ensiksi ja kirjoittaa rukousaiheensa. Esimerkisi tänä iltana on ollut eräs rukoilija koko illan vauhdissa ja me on kuunneltu "häntä toisella korvalla".

Julistan kaikki syntisi anteeksi ja muista että haureuden kierre täytyy pysäyttää! Ettei jatkuvasti ota eroa!

Voisi tehdä parannuksen siten, että seuraavaksi et etsi Kristillistä parisuhdetta, joka ei oikeinhyvältä kuulosta, se voi mennä väliaikaisena siltana avioliittoon. Mutta etsi siis avioliittoa, jonka on tarkoitus kestää koko elämä!

Mutta sinun tapauksessasi, jos toisella oli toinen kumppani, sinä olet vapaa. Jeesus korjatkoon haavasi. Mene paltakiin rukoiltavaksi. Siellä voi privana laittaa rukouspyynön ja se palvelee hyvin. Monesti on niin, että jos on kumppani hyljännyt, ihminen tuntee olonsa niin yksinäiseksi, että netin kautta on helppo aloittaa yhteys toisiin.


POIMINTOJA SIVULTANI

Tiedätkö sinä, mistä löytyy Isä Meidän Rukous Raamatusta?
Se on täällä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm

Kirja netissä ilmaiseksi skannattuna: Näkyjä taivaasta ja Helvetistä
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm


Uskoontulo
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/uskoontulo.htm


Voiko kadotettu pelastua. Miten kävi Lasarukselle ja rikkaalle miehelle, kuoleman rajan tuolla puolella?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/voikokadotettupelastua.htm

Sopiiko Jooga Jeesukseen uskovalle?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jooga.htm


Hakemisto
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/

Helposti muistettava pikalinkki kansainväliseen hakemistooni on

http://www.info.juksaa.net

ja sen voi kirjoittaa selaimeen vain:
info.juksaa.net
ja se toimii, vaikka ei tässä näy sinisellä.

E-mail. Uskoontulorukouksia varten. Ole myös itse valmis tekemään parannus hylkäämään syntielämä!
mailto:[email protected]

Tätä kontaktiemailia joudun vaihtamaan silloin tällöin, koska se voi alkaa kerätä roskapostia.
Siksi myöhemmin, jos luet kirjoituksia monta kuukautta myöhemmin, katso kulloinkin voimassa oleva e-mail alla olevalta sivulta, joka löytyy sieltä ja on sinne päivitetty.

http://www.jeesusonherra.juksaa.net/yhteystiedot.htm

Toivotan sinulle, hyvä lukijani Jumalan siunausta ja että tulisit tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisena pelastajanasi. Näin sitten viimeistään taivaassa ikuisissa pidoissa tapaamme, ellei tavata sitä ennen.

Minä asun ulkomailla, jossa teen vaimoni kanssa Jumalan valtakunnan työtä, Jumalan armosta, eli voitamme sieluja Jeesukselle ja teemme muuta Jumalan valtakunnan työtä.

Siunattua alkanutta Uutta Vuotta 2007!

Olkoon se Pyhän Hengen voitelun vuosi, joka jää elämäsi ylle!

http://www.jeesusonherra.juksaa.net/

Äänestä
  • tuesta, rohkaisusta ja rukouksesta, siunausta sinulle ja läheisillesi sekä työllesi ja onnellista uutta vuotta!

    Äänestä

Älä pilaa elämääsi jollain vainoharhaisella uskovaisella.

Sinulla on vain yksi elämä josta sinun pitää nauttiä.

Jumalausko on tie hulluuteen.

Äänestä

En ole itse kokeillut, vielä, mutta ystävät ovat kertoneet että tuosta palvelusta on hyviä kokemuksia. Ja rukoillaan, Jumala järjestää kyllä tämänkin asian.

Äänestä
  • että sinullakin on luottamus siihen, että Jumalalta tulee apu, rukouksissa on voimaa.
    Kiitos linkistä, täytyypä tutustua.

    Äänestä

Ei petä, aina luotettava ja iloinen, ylittää uskollisuudessa ja ehdottomassa rakkaudessa mennen tullen minkä tahansa uskonnon.

Äänestä
  • kuin moni ihminen, ei yhtään hullumpi toveri varmaan, niinkuin ei kissakaan. Mutta kyllä Jeesus on ihmisen paras ystävä!

    Äänestä

  • uskollisempi kirjoitti:

    kuin moni ihminen, ei yhtään hullumpi toveri varmaan, niinkuin ei kissakaan. Mutta kyllä Jeesus on ihmisen paras ystävä!

    ristiinnaulittiin.

    Äänestä

että Jumala kuulee sinun rukouksesi aina, ei sinun tarvitse, eikä Jumala vaadi että sinun pitää suudelle ihmisjoukole sitä vakuuttaa, että uskot, ja rukoilet.Koska vain Jumala kuulee sinun rukouksesi, ja yksin Jumala voi antaa meidän synnit anteeksi, ja sinun on hyvä muistaa että joka ainut ihminen on syntinen. Eikä kukaan ihminen mailmassa voi eikä kykene toisen syntiä anteeksiantamaan. Uskon että Jumalalla on sinullekkin vadattuna hyvä parisuhde. On hyvä muistaa että Jeesuskin opetti meitä rukoilemaan yksin Jumalaa eikä ketään muita, niin Jeesuskin rukoili Jumalaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syrjäytetty kirjoitti:

joka on uskollinen ja haluaa kasvaa kristillisessä uskossa ja sitoutua eikä ylläpitää sivusuhdetta. Olen joutunut paljon pettymään ja kärsimään suhteessa vastakkaiseen sukupuoleen viime aikoina. Kuitenkin Jumala on myös auttanut, johdattanut ja siunannut minua, kiitos siitä Herralle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu