Saiko kirkko syytteen?

Silloin viime vuonna kirkosta tehtiin rikosilmoitus psalmiin 53 vedoten. Nostettiinko syyte vai raukeniko se.
3764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tais olla apulaisvaltakunnansyyttäjällä perusteena,
että ei kuulu maallisen tuomioistuimen käsiteltäviin asioihin, tai jotain (en muista perusteluita).

Samaisen syyttäjälaitoksen mukaan rekkakuskin pitää tietää, että talvi voi Suomessa olla yllättävän liukas. Tienpitäjän (eli valtion) sitä ei kuitenkaan tarvitse tietää:)

Äänestä

Oikeuteen on jonoa ihan oikeilla ja vakavilla rikoksillakin. (eim. raiskaukset ja jumalanpilkka). Kyllä ateisteilla keulii mopo taas pahasti.

Äänestä
  • Yleisön etu on että tämäkin tuotiin päivän valoon : että raamattu on sairas kirja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


metaskeema kirjoitti:

Silloin viime vuonna kirkosta tehtiin rikosilmoitus psalmiin 53 vedoten. Nostettiinko syyte vai raukeniko se.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu