Esimerkki autoverovalitukseen?

Mistä löytäisin esimerkin valittaa tuontiautolle määrätystä verosta?
1309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

AUTOVERONPALAUTUSANOMUS



Hyvä ja arvoisa Tullilaitos, Suomen suurimman juoksuradan, Vermon tietotoimistolta (VTT) saamamme luotettavan, lähes varman tiedon mukaan, autoveroja olisi jouduttu alentamaan, ja rahojakin alettu anomuksesta palautelemaan autoveroja maksaneille. Pyydämme solidaarisuutta kun suuressa viisaudessanne harkitsette meidän autoverojen suuruutta.

Me itse ymmärrämme ainoastaan naisista ja autoista, jälkimmäisistä enemmänkin niiden teknisistä ominaisuuksista ja ulkonäöstä, ensiksi mainituista ainoastaan ulkonäöstä, muiden ominaisuuksien jäädessä mystisen salaperäisyyden verhoamaksi. Sekä naiset että autot ovat osoittautuneet meille kaikkein kalleimmiksi ja arvokkaimmiksi asioiksi. Verotuksesta yleensä ja erityisesti autojen osalta, meillä ei ole tarkempaa lukua eikä tietoa, kun koulutkin jäivät aikanaan käymättä. Lapsena meillä oli vain vähän leluja ja ikkunat olivat metsään päin.


Kokemuksemme autokaupan alalta on sen sijaan mittava ja taloudellisesti merkittävä. Vuosikymmenen kokemuksella ja sen kuluessa, olemme appivanhempieni kertoman mukaan, onnistuneet tekemään autokaupoilla pienen omaisuuden, se on ollut sitkeän ja määrätietoisen työn tulosta, ja mahdollista siksi että heidän omaisuus ja varallisuus oli toimintaa aloittaessamme paljon nykyistä suurempi.


Ajoneuvojen tuonti Euroopasta on kokemustemme mukaan, sekä henkisesti että fyysisesti raskasta ja kuluttavaa, eikä niitä siksikään pitäisi enää Suomessa ankarasti verottaa. Eurooppalaiset viranomaiset ovat yksittäisissä tapauksissa suhtautuneet epäluuloisesti ja jopa vihamielisesti ajoneuvojen tuojiin.

Tämä on seurausta siitä, että korkean verotuksen vuoksi joudumme ostamaan kaikkein halvimmat ja huonokuntoisimmat myynnissä olevat ajoneuvot, jotka sitten yleensä kuljetuksen aikana kiinnittävät viranomaisten huomion. Myöskin Euroopassa tehtävän pakollisen väliaikaisen rekisteröinnin kuluissa säästäminen on ollut yksittäisissä tapauksissa syynä vihamieliseen suhtautumiseen. Fyysisiä oireita on aiheutunut varsinkin Saksaan suuntautuneiden hankintamatkojen yhteydessä, matkojen seurauksena on ollut havaittavissa mm. kohonneita maksa-arvoja, päänsärkyä ja tilapäisiä muistikatkoksia.


Ajoneuvojen hintatietoja voisi kysellä Walt-Hen Autohintatietopalvelusta * 040 8104037 numerosta saatavat hintatiedot ovat liikesalaisuuksia, eikä niitä siten voida eikä myöskään saa kertoa eikä paljastaa kenellekään. Tiedot ovat niin huippusalaisia, että edes palvelun tarjoaja ei voi kaikissa tapauksissa tietää mihin ilmoitetut hinnat perustuvat. Tehdyn salaisen selvityksen mukaan ne ovat kuitenkin ainoat luotettavat, ja maailman parhaat hintatiedot.


Koska juuri tällä hetkellä olemme tilapäisessä likviditeetti kapeikossa, pyytäisimme palautettavista veroista tonnin pikaisena ennakkosuorituksena J niin tuon kyseisen summanhan voisi sitten vähentää lopullisten palautusten määrästä, eikä valtion tarvitsisi maksaa niin paljon viivästyskorkojakaan, hyötyähän siitä pelkästään olisi kaikille asian osaisille.






*puh. hinta on 0,95 euroa alkava sek.+ ppm + alv 22%

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tullille töitä. kirjoitti:

Mistä löytäisin esimerkin valittaa tuontiautolle määrätystä verosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu