Tässä aloin miettimään, että miksi varmaan lähes 99% takseista on dieseleitä vaikka tältä palstalta saa kuvan, että bensakone päihittää dieselin mennen tullen kaikilla osa-alueilla. Luulisi, ettei työkseen ajavat viitsisi dieselillä ajella, jos bensakone on kerta niin ylivoimainen suorituskyvyssä ja ajomukavuudessa. Polttoainekulut ovat suuremmat bensassa, mutta ilmeisesti vain marginaalisesti. Ja onhan dieselauto myös yleensä kalliimpi hankkia.
Miksi diesel?
Miksei bensa?
7718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miten sinä tätä palstaa luet? Jos sen yhden pellen kirjoituksia ei noteeraa, niin aika harvassa asiassa bensakone voittaa.
Taloudellisuus on kuitenkin kai avainsana takseilla. Kun kilometrejä alkaa kertymään vuodessa enemmän kuin normi 20 000, diesel alkaa järjestään kannattaa.
Automaatilla on aika samantekevää onko alla diesel vai bensa. Ja isommat koneet kestävät yleensä kauemmin kuin auton runko.
Niin, diesel siis kannattaa, jos rahalla on väliä.
Jostain kumman syystä, kun halutaan huippuominaisuuksia ja ajettavuutta, ilman että rahalla on väliä, on kone aina bensa.
Bentley, Porsche, Ferrari, RS6, M6, M3 jne jne jne.
Mutta siis perus volkkarissa on aivan sama onko bensa vai diesel, paitsi dieselillä halvempaa, jos turbo pysyy ehjänä oman omistuksen ajan.
Turbo dieselillä jopa ripeämpää, jos verrataan johonkin pieneen bensa vapariin.
Jos rahalla ei ole väliä, auto ostetaan täsmälleen mieltymysten mukaan. Sitä sitten mietitään että tuleeko sen olla hiljainen ja mukava vai urheilullinen ja naapureissa raivoa herättävä.
Minulle rahalla on väliä, urheilullisuutta en kaipaa. Käytännöllisyyttä sitäkin enemmän. Alla siis dieselvolkkari. :)
Ai niin, omalla ajollani rahallinen ero bensaan ei ole kovin kummoinen, mutta kuten itsekin huomasit, 1.9 tdi on mukavampi kuin pieni (1.6) bensavapari. Isompi bensakone taas olisi ihan turhaan nostanut kulutusta.
"Bentley, Porsche, Ferrari, RS6, M6, M3 jne jne jne."
Onko noistakin autoista dieselversioita? Jos ei vielä ole, niin melko varmasti hyvällä dieselmoottorilla noistakin saisi vielä parempia....niille, joilla rahallakin on väliä.
Varma en ole, mutta kyllä jossain vaiheessa taksipuolella aikailailla siirryttiin bensavehkeisiin, joten luulisin että tuo 99% on koko kaukana totuudesta.
Liekö kenelläkään VARMAA tietoa asiasta? Olis kiva kuulla mikä on todellinen prosenttiluku.
On kai hieman eroa liikkuuko auto 20h/vuorokaudessa vai 1h/vuorokaudessa?
On kai hieman eroa ajetaanko vuodessa 65000km
vai 17000km?
Tajusit kai pointin, siis diesel siinä vaiheessa kun kilometrejä alkaa todella tulemaan mutta normaali tavis joka ajaa Corollalla sen 17000 vuodessa, diesel ei kannatta.
otetaan esimerkki...
tmi taksi A
liikevaihto 100.000€
bensa mersu
12L/100km kaupunki*1,25€*1000=15000€
tmi taksi B
liikevaihto 100.000€
diesel mersu
8L/100km kaupunki*0.95€*1000=7600€
eli kun tuo polttoaine on suoraan vähennyskelpoinen toiminnassa niin tuo jälkimmäinen saa 6400€ vuodessa enemmän itselleen rahaa....
noin karkeasti ottaen sitten....tietysti dieselvero pois....mutta siis suuntaa antavasti....ja alveja en ottanut huomioon...muutaa heiman tilannetta mutta jokatapuksessa diesel taksimies tienaa puhdasta rahaa itselleen....koska autojen taxfree hinnat ei paljon heitä toisistaan...ja taittapa mersulla olla diesel halvempi?