Pääsee vihdoinkin keskustelemaan tieteestä kun evoluutio uskovaisilla on oma palsta. Mitä mieltä olette tehtiinkö Eeva kloonaamalla Aatamin kylkluusta saatu kantasolu ja sitten pistettiin toinen X-kromosomi Y-kromosomin tilalle ja laitettiin gorillan tms. munasoluun kehittymään? Vai poistettiinko Aatamin kylkiluu jo alkiovaiheessa, jonka erikoistumattomista soluista siitä saatiin sitten aikaan tsygootti?
Mahtavaa
ridis.
6256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
että Aatamin ja Eevan luominen on syöpäparantumisiin verrattava ihme, jota ei voida tieteen avulla tutkia. Genetiikan avulla on todistettu, että Eeva eli n. 200 000 vuotta sitten. Muuta en osaa sanoa.
Vanhimmat ihmisfossiilit ovat löytyneet Afrikasta ja ne ovat n. 160 000 vuotta vanhoja.
http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn3814
Kannattaa selata sivun loppuun, niin voi huomata miltä Aatami ja Eeva mahdollisesti näyttivät.
Ymmärräthän, ettei tuo genetiikasta tuttu "mitokondrio-Eeva" suinkaan ole varhaisin ihminen?
MtEeva (n. 150000 v. takaa) on *kaikkien nykyisin elävien ihmisten viimeisin yhteinen edeltäjä naissukulinjaa pitkin*.
Vastaava "Y-kromosomi Aatami" eli muuten vasta paljon myöhemmin, n. 75000v. sitten.
Vanhin nykyisin tunnettu sapiens-fossiili on n. 195000 v.
Jos hän on varhaisin nykyihminen, ei muilla ole minulle väliä. Monet tiedemiehetkin ovat sanoneet, että puhekyky ja muut kiehtovimmat ominaisuutemme kehittyivät muutama sata tuhatta vuotta sitten. Sielustakin voitaisiin puhua näin Raamatullisena terminä.
...minä juuri yritin sinulle sanoa, ettei mtEeva ole varhaisin ihminen.