Entäs miten käy lopullisen veron kun ei ajakkaan täysetuautolla omia ajoja "riittävästi", esim. 10tkm/vuosi, niin kuinka asia korjataan lopullisessa verotuksessa?
Verotusarvo-olettamahan on 18 tkm/vuosi, jonka mukaan työantaja tässä tapauksessa vähentää bruttopalkkaa.
Esim.
Jos työnantaja vähentää bruttopalkasta koko verotusarvon, esim. 600€/kk, niin tilipäivänähän käteen jää sen verran vähemmän.
Kun pidät ajopäiväkirjaa jolla todistat, että omia ajoja tuleen vähemmän, niin kuinka verottaja korjaa arvoja? Vai meneekö ns. puuttuvat kilometrit "ilmaiseksi"?
Ei enää viitsisi ajella pelkkää hupia.
Lopullinen vero
6
1882
Vastaukset
- Jaakkoaa
"Verotusarvo-olettamahan on 18 tkm/vuosi, jonka mukaan työantaja tässä tapauksessa vähentää bruttopalkkaa.
Esim.
Jos työnantaja vähentää bruttopalkasta koko verotusarvon, esim. 600€/kk, niin tilipäivänähän käteen jää sen verran vähemmän. "
Tuo meni hieman pieleen koska työnantaja ei vähennä bruttopalkkaa vaan lisää autoedun verotusarvon bruttorahapalkan päälle ja tästä koko summasta lasketaan vero joka vähennetään bruttorahapalkasta.
Mutta itse asia on niin että kun teet veroilmoituksen tai veroehdotukseen oikaisun niin tässä vaiheessa toimitetaan liitteenä ajopäiväkirja tai muu veroviranomaisen hyväksymä luotettava todiste jolla esitetään omien ajojen vähäisyys. Verottaja sitten ottaa tämän huomioon veroa laskiessaan ja saat veronpalautusta.- mutta vielä
Näin suunnilleen ajattelinkin.
Pomon esitys asiassa kuitenkin on, että etu vähennettäisiin nykyisestä bruttopalkasta.
Eli tulisi uusi, edun verran pienempi peruspalkka jonka päälle sitten lisättäisiin "virtuaalirahaa" edun verran.
Siis saisin edun kunhan koko palkkapotti pysyy ennallaan.
- ottaa
omansa.
On olemassa ainakin kaksi tapaa pienentää verotusarvoa. Ajaa yli 30 000 km työajoja vuoteen. Tai sitten ilmoitat työnantajalle että ajat esim. 700 km omia ajoja/kk. Jolloin verotus arvo tippuu. Jos ajat yli 18000 km omia ajoja vuodessa, verottaja voi rokottaa. Tuolloin ei tosin kannata pitää ajopäiväkirjaa:-) Jos noita vähennyksiä aikoo totetuttaa kannattaa pitää ajopäiväkirjaa tarkasti. Itseltäni kysyttiin juuri kaikki kirjat vuodesta 2003 lähtien. RIEMUA- ei aja
yhtään työajoja ja omia ajoja kertyy 15000km/vuosi?
- mitään
ei aja kirjoitti:
yhtään työajoja ja omia ajoja kertyy 15000km/vuosi?
maksat normaalisti lasketun verotusarvon.
- ihan noinkaan
mitään kirjoitti:
maksat normaalisti lasketun verotusarvon.
Autoedun kuukausittaisen verotusarvon voi laskea kahdella tavalla:
Vapaassa edussa:
1,4 % uushankintahinnasta 255 e
tai
1,4 % uushankintahinnasta 17 snt/km
Käyttöedussa:
1,4 % uushankintahinnasta 90 e
tai
1,4 % uushankintahinnasta 6 snt/km
Jos vuodessa ajaa omia ajoja 18 tkm, päästään molemmilla laskutavoilla samaan lopputulokseen. Eli jos ajaa alle tuon määrän, saa verotusarvoa alennetuksi ajopäiväkirjaa pitämällä.
Tässä verottajan ohje:
http://www.vero.fi/default.asp?article=5076&domain=VERO_MAIN&path=5,39&language=FIN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088