33 Gideonin kuoltua israelilaiset eivät pysyneet herralle uskollisina, vaan antautuivat jälleen palvelemaan baaleja. He ottivat jumalakseen Baal-Beritin eivätkä muistaneet herraa, jumalaansa, joka oli pelastanut heidät kaikkien heidän ympärillään asuvien vihollisten käsistä. Tuomarien kirja 8 33-35.
herralle uskollisina
toinen mooses
2132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Viestisi on hyvä esimerkki siitä miten ihminen on vajavinen ja tarvitsee Pyhää Henkeä sisällensä.
Vanhassa testamentissa toistuu jatkuvasti tietyty rutiinit.
-Juutalaiset iloitsevat Jumalasta ja lupaavat pitää liiton.
-Juutalaiset rikkovat liiton ja palvovat baaleja, tekevät pahaa
-Jumala ilmoittaa Juutalaisille että jos eivät käyttäydy Jumalan kansan arvon mukaisesti joutuvat he eroon Jumalasta
-Jumala rankaisee tottelemattomuutta/tai armahtaa katuvia
-Jumala päästää Juutalaiset vaikeuksista ja Juutalaiset iloitsevat Herrasta
Tämä ehkä hieman karkeasti mutta näin ilmenee että ihminen ei kykene pitämään liittoaan mutta Jumala voi ja Jumala armahtaa.
Siunausta ja kiitos tästä viestistä, tämä on oiva kiteytys siitä että ihminen tarvitsee Jeesusta pelastuakseen.
Kai sinä nyt ymmärrät että sinun uskontosi on peräisin Israelilaisilta, jotka taas, noh, ovat unohtaneet Jumalansa aikoja sitten ja palvelevat tällä hetkelläkin baalia.