Ollaan tilaamassa uutta auto, jolla 4 kk toimitusaika. Jotkut ovat ennustaneet että autovero muuttuisi jo 1. huhtikuuta. Miten turvata omat etunsa siinä tapauksessa jos vero muuttuu? On meinaan aika tyly tilanne jos auton uushankintahinta alensi muutamalla tonnilla toimitusajan puitteissa. Jos auton mielii saada edes toukokuuksi tilaus on tehtävä nyt.
Miten hallita veroriskiä?
Sanatoori
192777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Upouusi auto kannattaa ostaa ulkomailta. Silloin pääset valittamaan ja mahdollisesti hyötymään veromuutoksesta, koska olet itse verovelvollinen.
Esimerkiksi uusi Mondeo tulee Tanskasta ostettuna noin 5.000 halvemmaksi kuin Suomesta. Sen päälle saatat saada vielä muhkeat veronpalautukset.
Viime vuonnakin Suomeen tuotiin lähes 8.000 uutta autoa ulkomailta.
Näin jossain autolehdessä näitä tanskalaisia export-hintoja. Missäs niitä olisi netissä?
http://www.dansk-autoimport.dk/english/index_en.htm
uutenakin ulkomailla:
"Upouusi auto kannattaa ostaa ulkomailta. Silloin pääset valittamaan ja mahdollisesti hyötymään veromuutoksesta, koska olet itse verovelvollinen. "
wifferi:
Lisäksi kannattaa kysellä toimitusaikaa. Ulkomailla on suuremmat markkinat myös uusilla autoilla. Siitä syystä toimitusajat ovat myös useassa tapauksessa lyhempiä kuin Suomessa.
Uuden auton veroriskiä et hallitse millään!
Autoveron poistuessa saat hintaluokasta riippuen helposti kymppitonnin tappion itsellesi.
Täytyy sitten vain toivoa, että uusi hallitus on armelias ja armahtaa vanhat autot kovilta käyttömaksuilta.
Autoverotus on nyt tiensä päässä. Venkoilua voi jatkua vielä kuukausia tai vuosikin, mutta loppu on käsillä.
Ainoa keino veroriskin hallintaan on tuo jo esitetty ulkomailta ostaminen.
muuten et riskejä hallitse, vaan otat takkiisi reilusti.
Näissä olosuhteissa en kehottaisi ostamaan autoa suomesta. Siihen vaikuttaa kaksi asiaa:
1. Autoverotusta koskien on Suomella liikaa avoimia ja epäselviä asioita vireillä eri oikeusasteissa ja tuomioistuimissa.
2. Jos jätät auton ostamatta Suomesta, paine kasvaa järkevien muutosten tekemiseen autoverotuksen kohdalla.
a) Uusi pikkuauto, jonka hinta on mahdollisimman edullinen ja verollisen hinnan niin absoluuttinen kuin suhteellinenkin ero EU-markkinoihin mahd. pieni.
b) Vanha kaytetty. Esim. max n. 2500e auton arvo nollaantuu veron poistuessa mutta menetys jaa kuitenkin pienemmaksi kuin uudessa autossa. Ja voihan sita kayttaa joka tapauksessa niin pitkaan kuin se on taloudellisesti mahdollista.
2500 euron arvo ei tietinkään nollaudu, koska tuon hintaisista autoista ei hinnat voi paljoa enää pudota. Jollekin tuokin auto on jonkin arvoinen. Tuskin kukaan tulee sitä ilmaiseksi eteenpäin antamaan. Tai tietysti romuttamoon. Sieltä taitaa ainoana hyvityksenä saada jonkin arvosetelin uuden auton ostoa varten. Oletan näin...
Lainaus:
"2500 euron arvo ei tietinkään nollaudu, koska tuon hintaisista autoista ei hinnat voi paljoa enää pudota"
Ei se voi juurikaan 2500 e enempää pudota, mutta miksi se ei voisi vaikka puolittua?
Autovero on sumentanut jo kahden sukupolven tajunnan ja luulemme että autoissa on joku alahintaraja, toisin kuin vaikka jääkaapeissa ja pesukoneissa.
Aivan turhaan Sinä murehdit sitä, että autovero poistuu 1. huhtikuuta. Aprillipäivänä on perinteisesti sanottu tapahtuvan hyvinkin kummallisia asioita, mutta aina ne ovat jääneet tapahtumatta.
Useimmiten toteutumattomille ennustuksille on aprillipäivänä vain naurettu, mutta tiukkapipoisimmat ovat kyllä joskus vetäneet herneen nenään. Tällä palstalla on paljon tosikkoja, joten kaikki eivät varmasti älyä nauraa sille, että autovero ei 1. huhtikuuta miksikään muutu.
vanha Toiota......
Käyppä yleismies kommentoimassa tuotakin kun, et ole aikaisemmin viitsinyt/kyennyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000022559763
Olen nykyisin oleillut enemmän tuolla 50 palstalla, joten en ole ehtinyt kommentoida kaikkia autopalstan juttuja. Jos aikaa on, niin voinhan minä käydä laittamassakin mainitsemaasi keskusteluun oman mielipiteeni. Kiitos vinkistä!
Maikkarin uutiset tänään klo 19.00. Kohtaa rytisee autoveron tiimoillla!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000022659490
salamannopeasti autoveron muutoksessa,niin tämän vuodenaikana ei kerkiä muutos tulemaan voimaan. Lakien säätämisen hitaus, Aken tiedostojärjestelmän muutokset jne. 1.1.2008 olisi nopein mahdollinen aikataulu. Jos lukee Aken sivuilta niin siellä on valmistauduttu muutoksiin v.2012.
Eduskunta päättää asian nopeasti jos asia on valmisteltu valmiiksi. Tiedä vaikka kabineteissa virkamiehillä on homma julkaisua vaille valmis.
Itse ajan vanhalla romulla kunnes asia selviää, en jää maksumieheksi. Hullu ostaa uuden tai uudehkon auton nyt suomesta.
Toivottavasti VVM ja eduskunta toimivat nopeasti, muutoin valtion budjettiin tulee iso lovi, koska auton ostajat jäävät odottamaan veromuutosta.