Yhdysvallat suunnittelee uutta

"...Lisäksi uusien ydinaseiden rakentaminen on ristiriidassa Yhdysvaltain ulkopolitiikan kanssa: maa on ajanut pakotteita sekä Pohjois-Korealle että Iranille, jotta ne keskeyttäisivät omat ydinohjelmansa. Yhdysvaltain suunnitelman arvostelijat varoittavat myös, että maan aikeet saattavat kiihdyttää ydinasevarustelua koko maailmassa..."

että niin, yhdysvaltalaista logiikkaa ja maailmanpolitiikkaa

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id50642.html
2207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suunnittele ja rakenna niitä paskapaukkuja ilman amerikkaakin.

Myönnä jo lopultakin, että niille hamppivaltioille riittää sekin, kun ne saavat edes rakennettua niitä "likaisia pommeja".

Ne kuvittelee jopa niiden avulla pääsevänsä kalifiksi kalifin paikalle ja saavat itsekukin ne 70 neitsyttä.

Äänestä

Ei sisä- ja ulkopolitiikalla välttämättä ole mitään loogista yhteyttä, valtioiden lisäksi tämä pätee hallitusten jäseniin kaikkialla maailmassa. Esimerkiksi Erkki Tuomiojan kanta Suomen jalkaväkimiinojen käytöstä poistamiseen, tämä hölmö liikehän tehtiin nimenomaan ihmisoikeuksiin vedoten, on ristiriidassa hänen kantaansa Kiinan asevientikiellon purkamisesta. Kiina ei ole mikään ihmisoikeuksien mallimaa, joten älkää "erkit" ihmeessä odottako kirkkaampaa johtotähteä jenkkilän hiipuessa.

Jälkihuomautus: Yhdysvallat luultavasti onnistuu testatessaan uusia ydinaseitaan. Venäjän uuden ohjuksen testaus taas meni päin mäntyä, mikä lienee myyös oman valtiomme kannalta mitä hirvittävin tragedia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ydinasetta kirjoitti:

"...Lisäksi uusien ydinaseiden rakentaminen on ristiriidassa Yhdysvaltain ulkopolitiikan kanssa: maa on ajanut pakotteita sekä Pohjois-Korealle että Iranille, jotta ne keskeyttäisivät omat ydinohjelmansa. Yhdysvaltain suunnitelman arvostelijat varoittavat myös, että maan aikeet saattavat kiihdyttää ydinasevarustelua koko maailmassa..."

että niin, yhdysvaltalaista logiikkaa ja maailmanpolitiikkaa

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id50642.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu