eli mitä tulee tapahtumaan??kuinka paljon autojen hinnat putoo esim 30t€ autossa??koskeeko verohelpotus myös käytettyjä autoja ja kuinka paljon esim 15t€ käytetystä autosta putoo hinta??ja tärkein viimeiseksi millon verotus muuttuu????
autovero
muuttumassa
232810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Vanhat muuttuvat arvottomiksi ja uusien vero laskee taas 30%.
Muutos voimaan tämän vuoden aikana asteittain.
Itse asiassa uusien vero laskee tarkalleen 34%. 1.4. putoaa verosta pois 27% ja loput 1.10.
tietoo et 1.4.07 laskee verot sen 34%,onks muuten kellään mitään hajua et miten veroale vaikutta noin 30t€ auton arvoon,eli paljonko jää hinnaksi
ja siis Saksassa käytetyt ovat ilmaisia? Siellähän ei ole autoveroa...
28% ja jos siitä otetaan pois 34% niin valtio maksaa jokaiselle uuden auton ostjalle 8%. Siis näinkö se menee?
Jos otat 28%:sta kolmanneksen pois, paljonko jää jäljelle? Missä vietit matikan tuntisi???
No tuossa ylläolevassa 30000e:n esimerkkiautossa uusi hinta olisi nopeasti päässä laskien n. 27500e. Vanhasta hyvittävät tietysti tottakai saman kuin ennen veronlaskua, joten sinullehan tuo 2500e jää hyödyksi. Vai jääkö?
Kyllähän uusien autojen veronlasku väistämättä laskee myös vaihtoautojen hintoja ja sitä kautta myös vaihdossa hyvitettävää summaa. Muutenhan vähän ajettu vaihtari voisi maksaa enemmän kuin uusi vastaava.
Vaalien jälkeen näemme, mikä on eduskuntaryhmien näkemys autoveroasiasta. Nyt kaikki on vain puhdasta spekulaatioita. Päätöksiä ei ole olemassa!
"Vaalien jälkeen näemme, mikä on eduskuntaryhmien näkemys autoveroasiasta."
Näinhän se tietysti menee, mutta miksi minulla äänestäjänä ei ole oikeus tietää sitä jo ennen vaaleja?
Ota seuraava vuodenvaihde kohteeksesi ja aja edelleen peloissasi sillä 20v kiulullasi.
Sanoisin että nyt ollaan asian ytimessä!
Saat jatkossa 30 tonnilla 40 tuhannen euron Audin. Passaa ainakin minulle, heti säästöä siis 10 000€.
Jos käyttömaksu nousee vaikka 400 euroa, niin tuolla rahalla niitä maksaa 25 vuotta! Lisäksi voin sijoittaa tuon ylimääräisen kymppitonnin osakkeisiin ja saada sille hyvässä lykyssä 10% tuoton vuosittain.
Minä ostin jo 30 tonnilla uuden 40 tuhannen Audin: Skoda Octavia -07 TDI Elegance. (Tosin testien, ja omankin koeajokokemuksen mukaan, kaiken lisäksi parempi.)
Tuota säästynyttä kymppitonnia en tosin vielä ole osakkeisiin sijoittanut. Oisko sulla vinkkiä? Nythän ainakin Outokumpu tuli alaspäin kuparin hinnan myötä. Kannattaisikohan sitä kohta ostaa salkkuun?
Itsekin olen tuota Octaviaa katsellut vähän sillä silmällä, lie best-buy luokassaan. Jos sen vain saisi 2.0 TFSI koneella nelivetoisena.. ja yhtä hiljaisena kuin 500-sarjan bemarin :)
Osakkeiden ostoon vinkkiä voi hakea näistä:
http://www.porssisaatio.fi/default.aspx?path=4;393
Omaan salkkuun päätyivät Tieto-X ja PKC, molemmat maltillisesti arvostettuja kannattavia firmoja ja osinkotuottoennustekin on 5-6% tälle vuodelle.
40 000 euron Audin hinta putoaakin 5000 euroa, kun tehdas, maahantuoja ja jälleenmyyjä ovat korjanneet katteittaa.
Ja voivat sen hyvin turvallisesti tehdä, kun kysyntä tulee alussa ylittämään tarjonnan rajusti. Autoa vaihtava itkee kaupasta ulostullessaan kuultuaan kärrynsä uuden vaihtoarvon.
Kun sitten vielä Audille lätkäistäänkin 600 euroa vuotuista käyttömaksua, niin autoveron alennus on kohdaltasi syöty 8 vuodessa. Plus siitä eteenpäin maksat edelleen sen 600 euroa vuodessa ja autosi vaihtoarvo on surkea.
Koskahan saadaa Mossesta uusi päivitetty kunnollinen versio, kun kerran Skodastakin jo on.
...kaikkein realistisin arvio.
Kun vero poistuu, valmistajat korjaavat katteitaan. Uuden hinta ei paljoa muutu.
Käytetyn arvo alkaa varmasti laskemaan jo pelkästä veron alennuksen suunnittelusta.
Autoveron poistumisesta aiheutunut budjettivaje varmastii enemmän kuin korvataan korotetuilla käyttömaksuilla.
Jos autovero pudotetaan nollaan, eivät maahantuojat ja jälleenmyyjät voi nostaa katteitaan, sillä ostajilla on tällöin hyvä mahdollisuus ostaa auto ulkomailta kilpailluilta, TOIMIVILTA markkinoilta.
Ennustan siis edelleen premium-autojen kysynnän kasvua kun niiden hinnat painuvat lähemmäksi tavallisen keskipalkkaisen maksukykyä. Dieseleiden suosio kasvaa myös jos/kun käyttömaksu on päästöpohjainen. Hyviä hahmotteluja maksun suuruudesta on Tuulilasin verkkosivuilla:
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=auto_ja_verotus&article=124043&page=2
Käyttömaksulla ei voi varmaankaan kokonaan paikata autoveron poistosta tulevaa "tappiota". Olisi hallituspuolueille poliittiseti raskasta nostaa käyttömaksu 600 euroon joka katiskasta, kyllä siinä on Pihtiputaan mummo vanhan Ladansa kanssa ihmeissään ja uusien pikkuautojen ostajat kapinoimassa.
Tästä pääsemmekin aiheeseen, että ehkä autoilijoilta ei ole jatkossa tarpeen kerätä niin paljon rahaa, nythän verotuloista menee tieverkon ylläpitoon vain pieni osa. Miksi autoilijoita pitäisi verottaa niin paljon? Auton hankinnasta ja auton omistamista säästyneestä rahasta palaisi muiden palveluiden ja hyödykkeiden kaupan kautta valtion kassaan kuitenkin osa. Viimeksikin autoveron alennus nosti valtion verotuloja.
Tuo pointti, että auton arvo laskee jatkossa nopeammin. Hmm... katsotaanpa:
www.autotalli.com:
2003 Audi A4 2.0 4d (EZV-659) 71000 km 23850 €
www.mobile.de
2003 Audi A4 2.0 4d 70.500 km 15.890€
Hintaeroa on 8000 euroa. Suomalaisen automyyjän pyynti tosin kenties joustaa enemmän kuin saksalaisen. Mutta kun ottaa huomioon, että alunperin säästin uutta ostaessani saman 8000 euroa, olen tasoissa ja minulla on ollut koko ajan 8000 euroa enemmän rahaa käytössäni, osakkeisiin sijoitettuna se olisi kenties tuottanut 260 euroa. Toisin päin ajatellen, olisin kenties myös välttynyt ostamasta autoa luotolla, eikä rahaa ole näin ollen kulunut "turhiin" korkomenoihin rahoitusyhtiölle. Paljon riippuu tulevasta käyttömaksusta, että mitä jää viivan alle.
Toisaalta, autoahan ei ole pakko vaihtaa kolmen vuoden välein, Audin kori kestää kyllä hyvin ruostepeikkoa vastaan. Jos ajaa auton "loppuun", on säästänyt tuon 8000 euron erotuksen uusien hinnassa.
Vanhan auton vieminen Tanskaan vaihtoautoksi ei taida olla vaihtoehto. Jää siis tämä vanhan auton myyminen ongelmaksi. Tästä syystä kauppaa tullaan käymään edelleen pääsääntöisesti Suomessa ja täällä syntyy oma hintatasonsa.
Antaahan nytkin melkein jokainen vanhan autonsa liikkeeseen osamaksuna, vaikka tietää saavansa siitä tosiasiassa aika huonon hinnan. Koska silloin ei saa uuden auton käteisalennusta.
Kaikilla ei suinkaan ole kielitaitoa eikä uskallusta lähteä autokaupoille Saksaan tai Juutteihin. Ja jos käyttää välikäsiä, osa edusta hupenee siihen.
Mutta ilman vaihdokkia toimiva kielitaitoinen ihminen hyötyy kyllä uudesta tilanteesta hakemalla auton ulkomailta.
Auton osto ulkomailta voi tosiaan teettää hieman päänvaivaa Matti Meikäläiselle.
Onneksi naapurimaassa Ruotsissa puhutaan toista kotimaista ja mielellään myyvät vaikka Volvon sieltä mukaan Tukholmassa päiväseltään pyörähtäen.
Volvo V70 2.4D (Classic) hinta Suomessa 49650,-
Volvo V70 2.4D (Active Edition) hinta Ruotsissa 279900 kruunua eli 30900 euroa
Enkä yhtään epäile, etteikö Saksan, Tanskan ja Viron merkkiliikkeissä saisi myös hyvää palvelua englanniksi tai suomeksi. Raha kelpaa kyllä heillekin.
Saattaapa olla, että veromuutoksen jälkeen joku iso keskieurooppalainen toimija tulee Suomeen jos hinnat eivät täällä ala tippua muun euroopan tasolle, esim. Tallinnastahan saa jo Jahreswageneita: http://www.a2-automobilwelt.de/
Vanhan auton myynti on tietysti jonkin sortin ongelma, ainahan voi yrittää nettiautoon, keltaiseen pörssiin, työkavereille, sukulaisille..
samaa paskaa suoltanut jo useamman vuoden.....
...... ja tauti pahenee yleensä vuodenvaihteessa !
esiintyy myös nimillä järkipoika, ghjkghjl, ja silleen
Miten sattuikin tulemaan tuo autovero asia esille juuri ennen vaaleja. Varmaan moni pyörittelee jo mielessään, että kohta lähtee pirssi alle tosi halvalla. Henkilökohtaisesti en hirveästi ajattelisi koska se veroale tulee jos olisin pirssiä nyt vaihtamassa. Mitään varmaa ei pysty kukaan vielä tässä vaiheessa lupaamaan muutoksen ajan kohdasta. Muuta kuin, että se tapahtuu aikaisintaan seuraavan hallituksen aikana. Eli päätös saadaan asiasta aikaisintaan syksyllä ja se voi tulla mahdollisesti vuodesta 2008 alkaen käytäntöön tai portaittain muutaman vuoden aikaina. Että lepi vaan.