Punkteeraus

Tervhdys.

Kyselisin kuinka pian on mentävä uudelleen poskionteloiden punkteeraukseen: Olin viikko sitten operoitavana ja tuntuu että vielä olisi tavaraa tulossa. Jäi vaan siihen vaiheeseen että
lääkäri sanoi että jos tuntuu niin sitten uudelleen, mutta siitä ei ollut puhetta että kuinka pian. Onko viikko vai kaksi sopiva aika??
3233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eli kastele froteepyyhe niin kuumaan veteen kun raanasta tulee, väännä kuivaksi ja haudo sillä poskia kunnes räkä rupeaa valumaan kunnolla ja sitten niistät kunnolla. Aina kun pyyhe jäähtyy, kastele uudelleen. Vaatii hiukan kärsivällisyyttä ja aikaakin puolesta tunnista tuntiin, mutta kannattaa kokeilla. Itse olen välttynyt monelta poskiontelotulehdukselta tällä ohjeella, eikä ole tarvinnut punkteerata. Ohjeen sain 80-luvun alussa eräältä erikoissairaanhoitajalta ja on toiminut!

Äänestä
  • Itse olen kärsinyt tosi paljon onteloiden takia.Niitä avattu kymmeniä kertoja.Minulta avattiin kerran tai kaksi viikossa,niin kauan että vesi oli puhdasta.Eli jos sinne jää eritettä,tulehtuu se pahemmin ja kipu sen mukainen.Kävin syksyllä fess leikkauksessa.Tuntunut et on ollu apua.Ei ainakaan vielä ole jouduttu avaamaan.Paitsi nyt on nuha taas ja kovin tukkoinen olo.Täytyy koittaa sarvikuonolla huudella jos auttaisi!

    Äänestä

  • tukossa kirjoitti:

    Itse olen kärsinyt tosi paljon onteloiden takia.Niitä avattu kymmeniä kertoja.Minulta avattiin kerran tai kaksi viikossa,niin kauan että vesi oli puhdasta.Eli jos sinne jää eritettä,tulehtuu se pahemmin ja kipu sen mukainen.Kävin syksyllä fess leikkauksessa.Tuntunut et on ollu apua.Ei ainakaan vielä ole jouduttu avaamaan.Paitsi nyt on nuha taas ja kovin tukkoinen olo.Täytyy koittaa sarvikuonolla huudella jos auttaisi!

    Itse olen flunssassa tehnyt usein niin, että kiehauttanut kattilassa veden, laittanut pään siihen kattilan päälle & pyyhe pään päälle.. aluksi tuntuu vähän pahalta aloittaa kuuman höyryn hengittäminen, mutta auttaa kyllä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tessu65 kirjoitti:

Tervhdys.

Kyselisin kuinka pian on mentävä uudelleen poskionteloiden punkteeraukseen: Olin viikko sitten operoitavana ja tuntuu että vielä olisi tavaraa tulossa. Jäi vaan siihen vaiheeseen että
lääkäri sanoi että jos tuntuu niin sitten uudelleen, mutta siitä ei ollut puhetta että kuinka pian. Onko viikko vai kaksi sopiva aika??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu