Hautajaiset

Ensimmäiset hautajaiset edessä.
Mitä siunaustilaisuudessa tapahtuu? Kuinka kauan tilaisuus kestää? Viedäänkö sinne adressi vai lähetetäänkö sellainen vain, jos ei pääse itse hautajaisiin? Entäs kukat? Vievätkö kaikki kukkia? Kimppu vai yksi kukka? Kiitos jos jaksatte vastata..
717739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse siunaustilaisuus kestää n.20min. sisältäen siunaamisen, papin puheen, virsiä, rukouksen.

Jos olet vainajan tytär, niin et vie adressia, koska sehän olisi osoitettu sinulle. Yleensä perinteisesti lähiomaiset vie jonkun kukkalaitteen, harvemmin yhden kukan. Kaikki hautajaisvieraat eivät välttämättä vie kukkia. Kaukaisemmat ystävät/sukulaiset saattavat, varsinkin maaseudulla tuoda adressin mukanaan (jos tarkkoja ollaan adressia käytetään vain silloin kun ollaan estyneitä saapumaan siunaustilaisuuteen)

Kukista vielä ohjeena sanoisin, että oikea valinta on sellainen, minkälaiset viimeiset kukat haluat hänelle oikeesti antaa...

Tässä pääpiirteittäin jotain, seurakunta tai hautaustoimisto osaa neuvoa sinua tarkemmin

Äänestä
  • Niin siunas kestää jonkin aikaa, sitten omaiset laskevat kukkalaitteensa. Yleensä leski ensin ja sitten lapset ikäjärjestyksessä. Kukkalaite luetaan ja sitten hiljennytään hetkeksi arkun viereen. Kun kaikki on laskeneet kukkalaitteensa. haetaan ne pois. jokainen hakeee omansa. Sitten arkku kannetaan ulos, ruumisrattaille ja viedään hautausmaalle. Yleensä pappi ja suntio kulkevat edellä. haudalla veisataan virsi ja sitten kukkalaitteet asetaan hautakummulle. (yleensä hauta peitetään kuomulla ja siihen laitetaan kukkalaitteet, mutta jos omaiset peittää niin sitten kukkalaitteet asetetaan hautakummulle joka on havutette. Myös tämä kuomu on havutettu)
    ja sitten on muistotilaisuus...näin yleensä...

    Äänestä

  • näin... kirjoitti:

    Niin siunas kestää jonkin aikaa, sitten omaiset laskevat kukkalaitteensa. Yleensä leski ensin ja sitten lapset ikäjärjestyksessä. Kukkalaite luetaan ja sitten hiljennytään hetkeksi arkun viereen. Kun kaikki on laskeneet kukkalaitteensa. haetaan ne pois. jokainen hakeee omansa. Sitten arkku kannetaan ulos, ruumisrattaille ja viedään hautausmaalle. Yleensä pappi ja suntio kulkevat edellä. haudalla veisataan virsi ja sitten kukkalaitteet asetaan hautakummulle. (yleensä hauta peitetään kuomulla ja siihen laitetaan kukkalaitteet, mutta jos omaiset peittää niin sitten kukkalaitteet asetetaan hautakummulle joka on havutette. Myös tämä kuomu on havutettu)
    ja sitten on muistotilaisuus...näin yleensä...

    Pakko korjata, ilmeisesti kukkien lasku poikkeaa paikkakunnasta riippuen. Meilläpäin käytäntö jos ei ole tuhkaus kyseessä, että kukat lasketaan haudalla, pitää erikseen ilmoittaa, jos kukat lasketaan kappelissa. Eikä seurakunta täälläpäin hautoja havuttele, ei edes maksusta

    Äänestä

  • pilkkua... kirjoitti:

    Pakko korjata, ilmeisesti kukkien lasku poikkeaa paikkakunnasta riippuen. Meilläpäin käytäntö jos ei ole tuhkaus kyseessä, että kukat lasketaan haudalla, pitää erikseen ilmoittaa, jos kukat lasketaan kappelissa. Eikä seurakunta täälläpäin hautoja havuttele, ei edes maksusta

    Riippuu aivan paikkakunnasta ja ennekaikkea omaisten toiveesta ja hautaustavasta. Ja vuodenajasta ja säästä. Jos on maahanhautaus niin kukat voidaan laskea (ja muistovärssyt lukea) kappelissa/kirkossa ennen tai jälkeen siunauksen, sitten kukat noudetaan pois ja lasketaan uudelleen haudalla mutta ei enää lueta värssyjä. Tai kukat voidaan laskea vasta haudalla, siis ei ollenkaan kappelissa. Joskus sääkin tekee viime hetkellä muutoksen.
    Jos taas on polttohautaus niin kukat voidaan laskea kappelissa/kirkossa ennen tai jälkeen siunauksen ja ne samoin kuin arkku jäävät paikalleen kun väki poistuu kappelista. Joissakin hautajaisissa on ohjelma jossa mainitaan missä ja milloin kukkien lasku, joissakin esim. siunaava pappi saattaa ilmoittaa ennen siunausta että "on aika laskea kukkatervehdykset".
    Tapoja on siis hyvin monia. Ja lähiomaiset ja hyvät ystävät hankkivat kukat, kaukaisemmat voivat hankkian pelkästään adressisin vaikka olisivatkin läsnä siunauksessa. Sekin riippuu siitä onko ollut yleinen kutsu esim. lehdessä siunaustilaisuuteen (ts, kuolinilmoitus jossa kerrotaan missä ja milloin siunaus on) tai miten tieto on julkistettu.

    Äänestä

Oma mieheni kuoli syöpään ja olimme ajatelleet ettei kukat haudalla enää auta häntä joten panimme ilmoituksen jossa toivoimme että kukkalaitteiden ja adressien sijaan toivoimme lahjoituksia syöpäyhdistykselle ja panimme syöpäyhdistyksen tilinumeron (jonka kysyin)toiveeksi. Myöhemmin sain listan niistä jotka muistivat puolisoani tätä kautta ja tavallaan arvostin tätä enemmän koska apu meni niille jotka elivät (mieheni ajatteli samaa). Niin että tarkista lähimmiltä mikä on toive,

Äänestä
  • Myös sellainen tapa,jos laitetaan rahat jonnekin tilille, silloin voi viedä vaikkapa yhden ruusun arkulle

    Äänestä

  • täälläpäin kirjoitti:

    Myös sellainen tapa,jos laitetaan rahat jonnekin tilille, silloin voi viedä vaikkapa yhden ruusun arkulle

    Kyllä hautaustoimisto jo kysyi, kun hautajaisia järjestettiin, niistä hautahaoista. Hautaustoimisto ois toimittanut ne, mutta me haimme ne itse ja veimme haudalle etukäteen. Niitä oli laitettu haudan pohjalle ja sitten emme peittäneet itse, niin haot oli aseteltu kuomun päälle ( tai mikä suoja se nyt on, joka nostetaan haudan päälle )ja sen päälle laitoimme sitten kukkalaitteet ja värssyt oli luettu jo kappelissa, joten niitä ei enää luettu haudalla. (Sitten kun haudankaivaja on peittänyt haudan, niin se asettelee ne haot hautakuumun päälle ja kukkalaitteet hakojen päälle.)
    Ja sitten kun kaikki vielä olime haudalla niin joku omaisista toivottaa hautajaisvieraat tervetulleeksi (esim suerakuntatalolle) muistotilaisuuteen. Muistotilaisuuudessa veisataan ruokavirsi ja sitten syödään ja senjälekeen pappi pitää muistopuheen ja omaisetkin voivat kertoa ja muistella vainajaa. Adressit luetaan, ne voi lukea joko pappi tai joku omaisista.
    Ja muistotilaisuudessa on muistopöytä johon kerätään adressit ja yleensä siinä on myös kuva vainajasta ja kynttilä tietysti palamassa.
    Käytäntöjä on toki monelaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaukainen tytär kirjoitti:

Ensimmäiset hautajaiset edessä.
Mitä siunaustilaisuudessa tapahtuu? Kuinka kauan tilaisuus kestää? Viedäänkö sinne adressi vai lähetetäänkö sellainen vain, jos ei pääse itse hautajaisiin? Entäs kukat? Vievätkö kaikki kukkia? Kimppu vai yksi kukka? Kiitos jos jaksatte vastata..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu