Vihreät aivan ylivoimaisia

Yleisradion puoluevertailukoneessa muut puolueet kannattavat pakkoasevelvollisuutta, ainoastaan vihreät avaavat uusia näköaloja ja puuttuuvat rohkeasti niin asevelvollisuuden, siviilipalveluksen kuin mielipidevankien ongelmiin.

Maanpuolustusosiossa vihreät vie aivan ylivoimaisen voiton puolueita vertailtaessa.


http://www.yle.fi/vaalit/2007/puoluepuntari2007.php?act=comp&party_4=7
4377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei saa ainakaan mun ääntä. NATOon pitää mennä.

Äänestä

joskin on pieni puolue... kai niillä ehdokkaita silti on.

http://sp.liberaalit.fi/default.aspx

Ainoa puolue jonka jutut ovat jääneet keskiarvoltaan järkevän puolelle; useimmissa muissa puolueissa on niin paljon kaikkea tyhmää paskaa joukossa että ei haluaisi niitä äänestää vaikka jossain yksittäisissä kohdissa näkemykset osuisivatkin yhteen...

Äänestä

Pian vaalien jälkeen on muidenkin puolueiden otettava lusikka kauniiseen käteen ja mietittävä asevelvollisuutemme tulevaisuutta lähestyvissä ja tiivistyvissä Nato-olosuhteissa.

Linjaukset tulevat olemaan hyvin samansuuntaisia kuin vihreillä jo nyt.

Äänestä

"8. TURVALLISUUS

Sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden takaaminen on julkisen vallan perustehtäviä myös liberaalissa yhteiskunnassa. Turvallisuus ja vapaus eivät ole keskenään periaatteellisessa ristiriidassa. Molemmat perustuvat periaatteeseen, jonka mukaan kenelläkään ei ole oikeutta loukata muille kuuluvia oikeuksia niin kauan kuin nämä noudattavat samaa periaatetta.

Käytännössä turvallisuutta on kuitenkin monesti pyritty lisäämään rajoittamalla ihmisten vapautta tarpeettomastikin. Siksi oikeuslaitoksen, poliisin ja puolustusvoimien toimivaltuudet on määriteltävä huolellisesti.

Yhteiskunnan sisäinen turvallisuus perustuu oikeudenmukaiseksi koettuun lainsäädäntöön ja oikeuslaitokseen. Mikäli lait tuntuvat turhilta tai epäoikeudenmukaisilta, niiden rikkominen koetaan lähestulkoon sallituksi. Lakien ja niitä tulkitsevan oikeuslaitoksen kyky puolustaa kansalaisten fyysistä koskemattomuutta ja omaisuuden suojaa on äärimmäisen tärkeää.

Lakien ja asetusten määrää on pyrittävä selvästi rajoittamaan, jotta niiden ohjaamien pelisääntöjen hahmottaminen olisi mahdollista myös niille, joilla ei ole oikeustieteellistä koulutusta. Tuomioistuinten tulee valvoa, etteivät lait rajoita yksilöille perustuslaissa turvattua vapautta.

POLIISI

Sisäisen turvallisuuden vartijana toimii lähinnä poliisi, joka huolehtii myös ennakoivasta rikosten torjunnasta sekä rikosten selvittelystä. Poliisille on taattava riittävät resurssit erityisesti rikosten selvittämiseen.

Poliisi ei saisi turhaan loukata yksilönvapautta tai yksityisyyttä. Aina kun poliisi rajoittaa kansalaisten vapautta on selvästi oltava osoitettavissa, että se tapahtuu rikoksen estämiseksi tai syyllisen rankaisemiseksi. Tällöin rajoitusten on kuitenkin oltava kohtuullisessa suhteessa uhkaan tai rikokseen.

Valvonta on viime vuosikymmeninä siirtynyt pitkälti vartiointiyrityksille. Liikenteen ja yleisen järjestyksen valvonnan tulee kuitenkin säilyä poliisilla.

PUOLUSTUSVOIMAT

Itsenäiset puolustusvoimat ovat Suomen ulkoisen turvallisuuden peruskallio myös tulevaisuudessa. Siitä riippumatta sotilaallisen liittoutumisen hyötyjä ja haittoja on pohdittava ennakkoluulottomasti, ja Nato-optiot on pyrittävä säilyttämään siinäkin tapauksessa, että liittoutumattomuus osoittautuisi nykyolosuhteissa paremmaksi vaihtoehdoksi.

Mahdollinen Nato-jäsenyys tulisi viime kädessä ratkaista kansanäänestyksellä. Myös kriisien ennaltaehkäisyyn on kiinnitettävä nykyistä enemmän huomiota.

Puolustusvoimien valmiutta ympäristön ja kansalaisten hyvinvointia vaarantavien onnettomuuksien torjuntaan pitää lisätä yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa. Varusmiehiä ja kantahenkilökuntaa tulee myös kouluttaa tähän.

Suomen sotilaallista valmiutta on kehitettävä niin, että se antaa hyvät valmiudet monikansalliseen kriisienhallintaan ja rauhankumppanuusyhteistyöhön.

Liberaalien tavoitteena on perustaa maanpuolustus kokonaan vapaaehtoisuuteen. Tämän vuoksi tulee selvittää, miten tähän päästään maanpuolustus turvaamalla. Nyt noin 40 prosenttia ikäluokasta suorittaa varusmiespalveluksen, ja asiantuntijoiden mukaan osuus pienenee tulevaisuudessa.

Sama osuus ikäluokasta saataisiin palvelukseen vapaaehtoisestikin riittävällä päivärahalla. Palvelussitoumuksessa sitouduttaisiin olemaan palveluksen jälkeen reservissä kertausharjoituksineen suurin piirtein nykyiseen tapaan. Pienempi varusmiesmäärä voitaisiin kouluttaa tehokkaammin ja varustaa paremmin.

Palkattujen varusmiesten ja paremman aseistuksen lisäkuluja ei voida kokonaan kattaa varusmiesmäärän vähenemisen säästöillä, vaan asevelvollisuuden tilalle tulee maanpuolustusvero, jota asepalveluksen suorittaneiden ei tarvitse maksaa. Tämä uusi vero olisi kuitenkin hyvin pieni verrattuna tässä tavoiteohjelmassa esitettyihin veronkevennyksiin, joten se ei kohtuuttomasti rasita myöskään niitä, jotka eivät ole suorittaneet asepalvelusta. "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ylen tutkimus kirjoitti:

Yleisradion puoluevertailukoneessa muut puolueet kannattavat pakkoasevelvollisuutta, ainoastaan vihreät avaavat uusia näköaloja ja puuttuuvat rohkeasti niin asevelvollisuuden, siviilipalveluksen kuin mielipidevankien ongelmiin.

Maanpuolustusosiossa vihreät vie aivan ylivoimaisen voiton puolueita vertailtaessa.


http://www.yle.fi/vaalit/2007/puoluepuntari2007.php?act=comp&party_4=7

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu