Etelä-Pohjanmaan

Henkisesti sairain paikka on Tuomikylä Ilmajoella!
61281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Perustelehan väitteesi.

Äänestä
  • sielä ei tiedetä kuka on oma akka tai ukko! Tuntuu olevan ihan tapana käydä vieraissa naapurissa :( Hyi hel... sanon minä.

    Äänestä

  • Naapurin Akka kirjoitti:

    sielä ei tiedetä kuka on oma akka tai ukko! Tuntuu olevan ihan tapana käydä vieraissa naapurissa :( Hyi hel... sanon minä.

    Tapa ole ihan tavallista pohjanmaalla, eräässäkin naapuripitäjässä oli 7 avioeroa samalla kylällä samalle vuoden, niistä kolme vaihtoi vain osoitetta keskenään :D

    Se pohjalaasten maailma kun on niin suppea perkeles, näkeehän sen nuorison käytöstavoistaki. Vaikka pitkälle kolmattakykmmentä mennää mutta kun kotoa pois päästää ni ollaan ku teinikakrut konsanans.

    Äänestä

  • Naapurin Akka kirjoitti:

    sielä ei tiedetä kuka on oma akka tai ukko! Tuntuu olevan ihan tapana käydä vieraissa naapurissa :( Hyi hel... sanon minä.

    Miten tuo liittyy henkisyyteen? Siis vieraissa käynti?? Ne kotona makaavat lahnat ovat niitä henkisesti jälkeenjääneitä. Heistähän se johtuu, että pitää vieraissa käydä!

    Äänestä

  • henkisyyteen? kirjoitti:

    Miten tuo liittyy henkisyyteen? Siis vieraissa käynti?? Ne kotona makaavat lahnat ovat niitä henkisesti jälkeenjääneitä. Heistähän se johtuu, että pitää vieraissa käydä!

    on ollut aina näillä laakeuksilla, Isännät ovat aina astuneet ensiksi piikansa paksuksi joka sitten on jätetty Renkipojan korjattavaksi. Nyt muka puhutaan siveettömästä ajasta, tämä on tosi siveää aikaa, kun verrataan aikaa noin sata vuotta sitten. Silloin ei ollut tietotoimistot vielä kehittyneet, joten huoraaminen ja irstas elämä pysyi Körttiläisten peittojen alla.

    Täällä Eteläpohjanmaalla, se liittyy henkisyyteen siten, että Sukutrustaudesta saamme kärsiä vielä tänäkin päivänä, minkä osoittaa täällä olevien "Jälkeenjääneiden" suuri määrä Eteläpohjanmaalla.

    Ei vieraissa käynti ole mitenkään tuomittavaa, muistetaampa itse kukin se kultainen sääntö, "Vieras pillu on kullin herkku" ja toisinpäin "Vieras kulli pillun herkku", anteeksi vaan jos näin Prutaalisti tuon asian esille. Mutta kuten alussa totesin, Kyllä silloinkin sata vuotta sitten siveettömyys on ollut huipussaan.

    Kunpa aina muistaisimme myös toisen kultaisen säännön, ennen vahtaat kapan kirppuja kuin estät kahta "Kiimaista" kohtaamasta. Eläkäämme kristillisesti.

    Äänestä

Kannattaa varoa niitä vosuja :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naapurin akka kirjoitti:

Henkisesti sairain paikka on Tuomikylä Ilmajoella!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu