Vallan halu. Halu vallan.

M135

Laitoin samaisen viestin feminismipalstalle. Nyt laitan sen tänne, koska viestiin tuleva jatko(vastaus) käsittelee sovinismia.

(itse tämä aloitushan käsittelee feminismia ja sovinismia)


Lue lopusta alkuun katkoviivaan asti, jos tahdot lukea pikaisesti.


Olen pistänyt merkille, että feministinen vallanhalu kumpuaa vallasta hallita miestä.

Eli kun siis feministi tahtoo valtaan, ei ole hänenlaiselleen ollenkaan "kummempaa", että havittelema määräysvalta kohdistuu myös mieheen.

Feministit sanovatkin "Kun mies on määrännyt naisen tekemiset ainakin menneet 1000 vuotta, niin nyt naisella on oikeus hallita miehen tekemiset".

- Ja kun asia ei ole ollut edes noin. Mies on määritellyt aina vain omat tekemisensä. Jos jotkut miehet ovat sitten määritelleet naisen tekemiset, ei tuohon ole ollut oikeutta oikeasti.

Ennen vain miesten keskinäinen yhteistyö toimi paremmin. Miehet toimivat perheen parhaaksi. Oli jotakin, minkä edestä tehdä asioita.





Sitten taas, kirjoitan näin, koska ei ole olemassa muuta. Eli sovinismissa ...

Sovinismissa miehen valta koskettaa miestä itseään. Eli vallassaan mies ei suinkaan määrää naisesta. Nainen on vapaa velvollisuuksista.

Mies määrää vain omat tekemisensä ja tekemättä jättämisensä.




Voisin puhua myös patriarkaalisesta vallasta, sovinismin sijaan (patriarkaalinen tarkoittaa kyllä lähinnä yksilötoimintaa, sovinismi enemmänkin ryhmätoimintaa). Mutta sitten taas matriarkaalinen valta on samanlainen suhteessa patriarkaaliseen, joten tämä ei oikein sitten käy.
Eli patriarkaalinen valta on juuri isänvaltaa, ja tässä isä määrää omista toimistaan. Ja matriarkaalinen valta on äidinvaltaa, ja äiti määrää omista tekemisistään.

-----------------------------------------------
Lyhyesti tämä aloitus.

Feminismi asettaa miehille velvollisuuksia, eikä käskyvaltaa miestä kohtaan karsasteta.

Ja.

Sovinismi ei aseta velvollisuuksia naiselle, vaan panostaa miesten keskinäiseen yhteistyöhön. Naisen käskemistä karsastetaan ja siitä kieltäydytään.

Kumpiko on itsenäisempää? Kummasta ryhmästä löytyy itsenäisimmät ihmiset?

3

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M135

      Koska sovinismissa mies määrää itsestään, eikä naisesta.

      Niin tuon takia, että ...


      No voisin kertoa pitkästi, ja kerronkin myöhemmin.

      Mutta nyt lyhyesti.


      Mutta siis sovinistinen valta tarkoittaa sitä, että miehet suuntaavat katseensa ruohonjuuritasolle, ja valtaa halutessaan rynnivät ruohonjuuritasolle tekemään itse.

      Eivätkä suinkaan "vallanhalussaan" suuntaa "korkeille johtopaikoille" käskyttämään muita.


      Nykyään ja tällä hetkellä suuntaamme päämme "korkeuksiin", että saisimme sortaa toisia hamuten korkeita "määräysvaltapaikkoja".

      Mutta meidän on käännyttävä takaisin, ja palattava kaikkien ruohonjuuritasolle.

      Siinä on se valta.

      Mies löytää itsensä.

    • viestiisi..

      Ymmärtänet miksi.. Where is the beaf? Ei kukaan jaksa lukea noita vuodatuksia. Pointtaa lyhyesti se, mitä haluat oikeasti sanoa ja mihin haluat kommentteja.

      • M135

        Missäkö pihvi?

        "Where is the beaf? Ei kukaan jaksa lukea noita vuodatuksia. Pointtaa lyhyesti se, mitä haluat oikeasti sanoa ja mihin haluat kommentteja."

        - Minun kirjoitukseni ovatkin ehkä vaikeita lukea.

        Ehkä kirjoitukseni ymmärtää paremmin, jos unohtaa mitä sovinismi tai feminismi tarkoittaa yleisessä kielessä, eikä anna noiden vaikuttaa mielikuvaan. Vaan ottaa asian ikäänkuin kokonaan uutena.

        Ja lisään vielä vaikeutta. Sen jälkeen, kun kun on tehnyt tuon em. "mielen tyhjennyksen", niin tuon jälkeen ei sitten aina noudatakaan sitä.

        Olen ruvennut laittamaan rivinvälejä, jotta se erottaisi asioita toisistaan. Se hieman samanlainen kuin kappalejako, mutta paljon jyrkempi eroavaisuus on asiasisällössä, kuin tavallisesta kappalejakoa käytettäessä.





        Lyhyesti siis tämä aloitus.

        Feminismi asettaa miehille velvollisuuksia, eikä käskyvaltaa miestä kohtaan karsasteta.

        Ja.

        Sovinismi ei aseta velvollisuuksia naiselle, vaan panostaa miesten keskinäiseen yhteistyöhön. Naisen käskemistä karsastetaan ja siitä kieltäydytään.

        Kumpiko on itsenäisempää? Kummasta ryhmästä löytyy itsenäisimmät ihmiset?




        Onko tuo totta? Asettaako feminismi vaatimuksia miehelle? Asettaako nainen feministinä vaatimuksia miehelle? - Minun vastaukseni on se, että se nimenomaan asettaa vaatimuksia miehelle. Vaatimuksia miehelle esimerkiksi että miehen täytyy tehdä töitä, käydä armeija, perustaa yritykset naisia varten. Ja jos feministi on armeijassa, niin ei feministi karsasta käskeä miestä. Ja yritysmaailmassa feministiä ei haittaa käskeä mies "alaisiaan". (työ on taakka)

        Feminismissä pyyteettömyys miestä kohtaan puuttuu täysin.




        Entä onko kirjoittamani sovinismi totta? Miehet tekevät usein perheen eteen asioita, esimerkiksi niinkin pieni asia, kuin talon lämmitys, niin miehet käyvät kaatamassa metsästä puun, pilkkovat sen yhdessä, ja talo lämpiää, kun puut poltetaan. Ja miksi miehet ovat tuon tehneet, niin siksi, koska talo pitää saada lämpimäksi pakkasella, ja miksi nimenomaan kaksi miestä ryhtyi toimeen, niin siksi, ettei naisten tarvitsisi. Tässä tulee esiin pyyteettömyys naisia kohtaan.




        Mikä sitten on itsenäisyyttä? - Onko se sitä, että asettaa toiselle vaatimuksia, ja itse ei tee? - Tai tekee sitten, mutta tekee niitä helpompia hommia, mutta vaikeimmat ja raskaimmat on sälyttänyt muille, niin onko se itsenäisyyttä ...

        (naisilla nimittäin on erikoinen kyky sälyttää miehelle ylimääräisiä töitä hyvin ovelasti, feministit käyttävät tuota kykyä häikäilettömästi hyväkseen)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe