Pitääkö lisävarusteista maksaa käytetyssä?

Kuinka se tänäpäivänä oikein sitten on? Olen tässä katsellut autoja, joiden hinta on perusversiona n. 40000 uutena ja kunnon varustepakettien kanssa n. 50000 euroa. Vuoden ikäisistä 20000-30000 km ajetuista pyydetään kuitenkin n. 45000 euroa. Luulis tuollaisen käytetyn lähtevän halvemmalla kuin uuden varustelemattoman. Ei tunnu yksikään automyyjä tajuavan, että tuolla hinnoittelulla otan iman muuta uuden karvalakkimallin. Käytetyn ostan vain sen takia, että siinä saan tuhansien eurojen varusteet kaupan päälle! Noilla varusteilla tarkoitan siis esim. BMW:n M-Sport korisarjaa, Audin S-line pakettia, Lexuksen luxury-packia tms. Eivät ne autoliikkeet ostajalle ainakaan oman kokemukseni perusteella hyvitä luxusvarusteista paljon paskaakaan eli ensimäinen omistaja "tarjoaa" ne seuraaville. Ehkä noita käytettyjä ei sitten halutakaan myydä... kyse ei ole kuitenkaan sellaisesta liikkeestä, joka myy samaa merkkiä uutena. Eli jos en käytettyä autoa sieltä sa haluamaani hintaan, niin ostan uuden vastaavan TOISESTA liikkeestä. Kyllä on vaikea automyyjien tajuta tätä pientä seikkaa eli kauppa jää tosiaankin heidän kanssaan syntymättä. Ja veikkaanpa että nuo kallimmat peremium-käytetyt viettävät liikkeessä monen monta kuukautta, koska ei niitä kukaan toinenkaan sieltä tuohon hintaan osta.

9

1485

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autot on

      Siis sun mielestä esim. Audi A4 2.0 pitäis maksaa saman kun RS4? Kun sinä et maksa lisävarusteista mitään ylimäärästä?

    • Juntti

      luuleksä et ne kauppiaat on täällä opiskelemassa?Vai myötätuntoako avuttomuudelles haet?

    • autojaostellut

      Tottakai lisävarusteet nostavat auton hintaa, mutta varustearvon lasku on toki suurempaa kuin itse auton.

      Tuollainen uutena 50.000e oleva auto 20-30tkm ajettuna on n. vuoden vanha. eikö totta? Vanha totuushan on että arvon alennus on 12-18% ensimmäisinä vuosina auton haluttavuudesta riippuen.

      Katsomasi auto on premium merkki eli haluttu sellainen. Oletetaan arvon alenemaksi 12% (perusauto ovh.40.000e) ja lisävarusteiden arvon (10.000e) alenemiksi kolminkertainen %, eli 36%

      Tällöin saamme auton hinnaksi 35.200e

      ja lisävarusteiden 6.400e

      eli auton realistinen arvo on tänäpäivänä 41.600e olettaen että auto on vuoden vanha.

      Pyyntihän on aika linjassa, koska kaupathan syntyy tuota pienemmällä summalla.

      Eiköhän tuon reilun 7% alennusta saa kun kauppaa ehdottaa ja auto vaihtaa omistajaa tuohon realistiseen arvoon.

      • Valitettavasti kahdesta edellisestä ei voi sanoa samaa. Oma (tuttujen kertomuksiin) perustuva käsitykseni kuitenkin on, että autoliike ei maksa vaihtoauton varusteista tuonkaan vertaa eli hyvityshinta asiakkaalle on esim. 37000 euroa vuoden vanhasta 50000 euron autosta. Jos se myydään lähes 42000 euron hinnalla, niin välistä vedetään 5000 euroa. Minun mielestäni 50% tästä olisi kohtuullinen kate, koska ei sitä uuttakaan autoa varmaan nettohinnalla asiakkaalle myyty. Ehkä näillä premium-autoilla sitten yritetään paikata halvempien autojen huonompia katteita.


      • osta vai myy
        james_burton kirjoitti:

        Valitettavasti kahdesta edellisestä ei voi sanoa samaa. Oma (tuttujen kertomuksiin) perustuva käsitykseni kuitenkin on, että autoliike ei maksa vaihtoauton varusteista tuonkaan vertaa eli hyvityshinta asiakkaalle on esim. 37000 euroa vuoden vanhasta 50000 euron autosta. Jos se myydään lähes 42000 euron hinnalla, niin välistä vedetään 5000 euroa. Minun mielestäni 50% tästä olisi kohtuullinen kate, koska ei sitä uuttakaan autoa varmaan nettohinnalla asiakkaalle myyty. Ehkä näillä premium-autoilla sitten yritetään paikata halvempien autojen huonompia katteita.

        kun autoliike ottaa auton vaihdossa, lisävarusteista ei hyvitetä mitään. Ainoastaan kilometrit ja vuosimalli ratkaisevat. Sitten kun auto myydään, hintaa nostetaa runsaiden lisävarusteiden takia. Tämä on ihan normaalia kaupankäyntiä. Ei kenekään yksityisen ole pakko ostaa autoa autokaupasta (paitsi jos on PA).


      • vedetään...
        james_burton kirjoitti:

        Valitettavasti kahdesta edellisestä ei voi sanoa samaa. Oma (tuttujen kertomuksiin) perustuva käsitykseni kuitenkin on, että autoliike ei maksa vaihtoauton varusteista tuonkaan vertaa eli hyvityshinta asiakkaalle on esim. 37000 euroa vuoden vanhasta 50000 euron autosta. Jos se myydään lähes 42000 euron hinnalla, niin välistä vedetään 5000 euroa. Minun mielestäni 50% tästä olisi kohtuullinen kate, koska ei sitä uuttakaan autoa varmaan nettohinnalla asiakkaalle myyty. Ehkä näillä premium-autoilla sitten yritetään paikata halvempien autojen huonompia katteita.

        voi jeesus mitä sanavalintoja! Autokauppa on liiketoimintaa. Vai oletko sitä mieltä että marketitkin vetää maidon tai lihantuottajan ja asiakkaan välistä?

        Liikkeet ottaa tietenkin maksimaalisen katteen tavarasta, he ovat alan ammattilaisia ja osaavat työnsä, tuntevat alansa. Eihän noin olisi jos ei homma toimisi. Se että auto ottaa pari kuukautta vauhtia mutta sitten lopulta jättää taloon 3-5te enemmän kuin nopealla kaupalla on kuitenkin aika pirun kova korko rahalle parilta kuukaudelta.

        Sun on parasta ostaa auto yksityiseltä, se ei vedä sulta välistä, se takuulla häviää autolla, sehän se on suurin ilo ja syy ostaa yksityiseltä, se ei ainakaan voita sillä kaupalla! Sehän se on pääasia suomalaisessa ajatusmallissa.


      • menee
        vedetään... kirjoitti:

        voi jeesus mitä sanavalintoja! Autokauppa on liiketoimintaa. Vai oletko sitä mieltä että marketitkin vetää maidon tai lihantuottajan ja asiakkaan välistä?

        Liikkeet ottaa tietenkin maksimaalisen katteen tavarasta, he ovat alan ammattilaisia ja osaavat työnsä, tuntevat alansa. Eihän noin olisi jos ei homma toimisi. Se että auto ottaa pari kuukautta vauhtia mutta sitten lopulta jättää taloon 3-5te enemmän kuin nopealla kaupalla on kuitenkin aika pirun kova korko rahalle parilta kuukaudelta.

        Sun on parasta ostaa auto yksityiseltä, se ei vedä sulta välistä, se takuulla häviää autolla, sehän se on suurin ilo ja syy ostaa yksityiseltä, se ei ainakaan voita sillä kaupalla! Sehän se on pääasia suomalaisessa ajatusmallissa.

        auto on moninmutkainen ja kallis laite jota ostavaa on helppo huijata tai toisaalta ajatella tulleensa huijatuksi jos jokin seikka ei miellytä myöhemmin.Alalle on myös konnien helppo pesiytyä.Myös näkyvä menestyminen aiheuttaa tietysti kateutta.


    • Turpeinen

      Eihän pyyntihinnalla ole mitään merkitystä, vaan välirahahan se retkaisee. Vertaappa ja käy kauppaa, niin huomaat saavasi lisävarusteet puoli-ilman. Jos uudehkossa autossa on varusteita 10-15 tonnin arvosta se todellakin vaikuttaa auton arvoon ja haluttavuuteen. Hyvästä täytyy maksaa ja on se toista ajaa kunnon autoa mukavuuksilla, kuin perus corollalla.

      • Mutta harvemmin he myivät näitä (Suomesta ostettuja) uudenkarheita premiumautoja. Yleensä varakkaat ostajat hakevat aina itselleen parin vuoden välein uuden auton liikkestä, jolloin käytettykin päätyy liikkeeseen myytäväksi. Eivät kai tarvitse sitä parin tonnin käteisalennusta, jonka saisivat myydessään vanhan yksityiselle vaikka samalla hinnalla, minkä liikekin tarjoaa.

        Yks kaveri tuossa eilen sanoikin, että saman ikäisestä 700 sarjan bemarista on yksityishenkilön hintapyyntö yli 10000 euroa autoliikettä vähemmän! Yksityisen myymällä autolla on kuitenkin ajettu huomattavasti vähemmän. Tällaisessa kaupassa on vain se ongelma, että oma auto pitää saada ensin myytyä pois... ja se on vaikeaa edes samalla hinnalla, minkä autoliike hyvittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      664
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      10
      527
    Aihe