Vähennetään kulutusta

ja päästöjä

Tehdäänpä kaikki näin vuoden alussa lupaus, että vähennetään polttoaineen kulutusta ja samalla hiilidioksidipäästöjä. Olen tässä muutaman vuoden ajan pitänyt kirjaa (noin suunnilleen) autoiluni kulutuksesta. Viitisen vuotta sitten vuotuinen ajomäärä oli n.23000 km. Silloinen autoni kulutti bensiiniä keskimäärin 7,5 litraa sadalle. Vuodessa paloi siis n.1700 litraa. Viime vuonna kilometrejä tuli n.28000 ja autoni keskikulutus oli 6 litraa sadalle eli vuodessa kului bensiiniä suunnilleen sama 1700 litraa. Tämän vuoden tavoitteeni on vähentää vuotuista ajomäärääni ainakin 1000 km. Suosittelen samaa kaikille. Jos ette millään voi vähentää ajamista, vaihtakaa vaikkapa pienempikulutuksinen auto. Älkää kuitenkaan ihan uutta, koska se ei ole ekologista. Käytettyjäkin autoja on myynnissä koko Suomi pullollaan.

4

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiskuus

      Yksityisautoilusta suurin osa on aivan turhaa. Se on ihmisen laiskuutta ja aikaansaamattomuutta sekä liian korkean elintason mukanaantuomaa helppouden palvomista. Pidetään itsestäänselvyytenä sellaisia asioita kuin autoilu ja siihen liittyvät oikeudet ja vaatimukset.
      Koko toimitushan roikkuu hiuskarvan varassa koko ajan. Jo pienikin häiriö öljyntutannossa riittää pistämään tällaisen lilliputtivaltion kuin suomi, ahtaalle.
      Olis aivan oikein tulla pieni napautus tännekkin syntyneelle käsitykselle kaikkivoipaisuudesta. Liikenteessä paljon olleena ja sitä seuranneena, ihmettelen suuresti ihmisten käyttäytymistä ajoneuvojensa kera. Ylimielisyys, suvaitsemattomuus, toisten huomioimatta jättäminen, oman nenän nostaminen on lisääntynyt huolestuttavasti viimeaikoina. Tulee vielä aamu, että polkupyörä on tarpeen.

      • Elintason nousu on tuonut autot köyhänkin ulottuville. Ennen vain herrasmiehillä oli varaa huristella mobiileillaan, nykyään kaikki juntit koheltavat liikenteessä luullen olevansa Euroopan omistajia, kun totuus on, että se kaksio Jakomäessä on vuokralla ja tojotan omistaa nordea rahoitus.

        Polttoaineen hintaan mukava 150% korotus ja käyttömaksuun vaikka 500%, niin tyhmimmät hienhajuiset juntit ovat poissa tieltä ja herrasmiehille jää tilaa huristella eleganteilla vaunuillaan.


        Master Eq


      • mobilisti 99
        MasterEq kirjoitti:

        Elintason nousu on tuonut autot köyhänkin ulottuville. Ennen vain herrasmiehillä oli varaa huristella mobiileillaan, nykyään kaikki juntit koheltavat liikenteessä luullen olevansa Euroopan omistajia, kun totuus on, että se kaksio Jakomäessä on vuokralla ja tojotan omistaa nordea rahoitus.

        Polttoaineen hintaan mukava 150% korotus ja käyttömaksuun vaikka 500%, niin tyhmimmät hienhajuiset juntit ovat poissa tieltä ja herrasmiehille jää tilaa huristella eleganteilla vaunuillaan.


        Master Eq

        Suomi on ottamassa pisteytys systeemiä käyttöön joka on esim.englannissa joten punaisia päin ajot ja muutkin pikku rikkeet niistä tulee pisteitä ja kun tarpeeksi niin kortti pois ja joutuu ajokoulutukseen uudelleen:=)ja se maksaa.


    • ja samalla

      huomasin että kulutus tipahti myös muissa kuluissa,
      ei täyty enää kaapit romuista kun ei käy missään.
      kohta pankkitili pullottaa rahaa. huomasin samalla että ihminenhän tuleekin toimeen vähemmällä rahalla.
      en käytä viinaa.
      en tupakoi.
      hakkaan polttopuut kirveellä.
      teen lumityöt kolalla käsin,jos on lunta edes!
      potut omasta maasta kuokin,
      niin mitä hätää mulla. eivät herrat maaseutua tyhjennä.!!! vaikka yrittävät tosissaan. köyhä aina keinot keksii.!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2357
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      332
      1493
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe