Tehdäänpä kaikki näin vuoden alussa lupaus, että vähennetään polttoaineen kulutusta ja samalla hiilidioksidipäästöjä. Olen tässä muutaman vuoden ajan pitänyt kirjaa (noin suunnilleen) autoiluni kulutuksesta. Viitisen vuotta sitten vuotuinen ajomäärä oli n.23000 km. Silloinen autoni kulutti bensiiniä keskimäärin 7,5 litraa sadalle. Vuodessa paloi siis n.1700 litraa. Viime vuonna kilometrejä tuli n.28000 ja autoni keskikulutus oli 6 litraa sadalle eli vuodessa kului bensiiniä suunnilleen sama 1700 litraa. Tämän vuoden tavoitteeni on vähentää vuotuista ajomäärääni ainakin 1000 km. Suosittelen samaa kaikille. Jos ette millään voi vähentää ajamista, vaihtakaa vaikkapa pienempikulutuksinen auto. Älkää kuitenkaan ihan uutta, koska se ei ole ekologista. Käytettyjäkin autoja on myynnissä koko Suomi pullollaan.
Vähennetään kulutusta
4
318
Vastaukset
- laiskuus
Yksityisautoilusta suurin osa on aivan turhaa. Se on ihmisen laiskuutta ja aikaansaamattomuutta sekä liian korkean elintason mukanaantuomaa helppouden palvomista. Pidetään itsestäänselvyytenä sellaisia asioita kuin autoilu ja siihen liittyvät oikeudet ja vaatimukset.
Koko toimitushan roikkuu hiuskarvan varassa koko ajan. Jo pienikin häiriö öljyntutannossa riittää pistämään tällaisen lilliputtivaltion kuin suomi, ahtaalle.
Olis aivan oikein tulla pieni napautus tännekkin syntyneelle käsitykselle kaikkivoipaisuudesta. Liikenteessä paljon olleena ja sitä seuranneena, ihmettelen suuresti ihmisten käyttäytymistä ajoneuvojensa kera. Ylimielisyys, suvaitsemattomuus, toisten huomioimatta jättäminen, oman nenän nostaminen on lisääntynyt huolestuttavasti viimeaikoina. Tulee vielä aamu, että polkupyörä on tarpeen.Elintason nousu on tuonut autot köyhänkin ulottuville. Ennen vain herrasmiehillä oli varaa huristella mobiileillaan, nykyään kaikki juntit koheltavat liikenteessä luullen olevansa Euroopan omistajia, kun totuus on, että se kaksio Jakomäessä on vuokralla ja tojotan omistaa nordea rahoitus.
Polttoaineen hintaan mukava 150% korotus ja käyttömaksuun vaikka 500%, niin tyhmimmät hienhajuiset juntit ovat poissa tieltä ja herrasmiehille jää tilaa huristella eleganteilla vaunuillaan.
Master Eq- mobilisti 99
MasterEq kirjoitti:
Elintason nousu on tuonut autot köyhänkin ulottuville. Ennen vain herrasmiehillä oli varaa huristella mobiileillaan, nykyään kaikki juntit koheltavat liikenteessä luullen olevansa Euroopan omistajia, kun totuus on, että se kaksio Jakomäessä on vuokralla ja tojotan omistaa nordea rahoitus.
Polttoaineen hintaan mukava 150% korotus ja käyttömaksuun vaikka 500%, niin tyhmimmät hienhajuiset juntit ovat poissa tieltä ja herrasmiehille jää tilaa huristella eleganteilla vaunuillaan.
Master EqSuomi on ottamassa pisteytys systeemiä käyttöön joka on esim.englannissa joten punaisia päin ajot ja muutkin pikku rikkeet niistä tulee pisteitä ja kun tarpeeksi niin kortti pois ja joutuu ajokoulutukseen uudelleen:=)ja se maksaa.
- ja samalla
huomasin että kulutus tipahti myös muissa kuluissa,
ei täyty enää kaapit romuista kun ei käy missään.
kohta pankkitili pullottaa rahaa. huomasin samalla että ihminenhän tuleekin toimeen vähemmällä rahalla.
en käytä viinaa.
en tupakoi.
hakkaan polttopuut kirveellä.
teen lumityöt kolalla käsin,jos on lunta edes!
potut omasta maasta kuokin,
niin mitä hätää mulla. eivät herrat maaseutua tyhjennä.!!! vaikka yrittävät tosissaan. köyhä aina keinot keksii.!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131208
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1181057- 130940
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten297755Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81676Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504