Vähennetään kulutusta

ja päästöjä

Tehdäänpä kaikki näin vuoden alussa lupaus, että vähennetään polttoaineen kulutusta ja samalla hiilidioksidipäästöjä. Olen tässä muutaman vuoden ajan pitänyt kirjaa (noin suunnilleen) autoiluni kulutuksesta. Viitisen vuotta sitten vuotuinen ajomäärä oli n.23000 km. Silloinen autoni kulutti bensiiniä keskimäärin 7,5 litraa sadalle. Vuodessa paloi siis n.1700 litraa. Viime vuonna kilometrejä tuli n.28000 ja autoni keskikulutus oli 6 litraa sadalle eli vuodessa kului bensiiniä suunnilleen sama 1700 litraa. Tämän vuoden tavoitteeni on vähentää vuotuista ajomäärääni ainakin 1000 km. Suosittelen samaa kaikille. Jos ette millään voi vähentää ajamista, vaihtakaa vaikkapa pienempikulutuksinen auto. Älkää kuitenkaan ihan uutta, koska se ei ole ekologista. Käytettyjäkin autoja on myynnissä koko Suomi pullollaan.

4

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiskuus

      Yksityisautoilusta suurin osa on aivan turhaa. Se on ihmisen laiskuutta ja aikaansaamattomuutta sekä liian korkean elintason mukanaantuomaa helppouden palvomista. Pidetään itsestäänselvyytenä sellaisia asioita kuin autoilu ja siihen liittyvät oikeudet ja vaatimukset.
      Koko toimitushan roikkuu hiuskarvan varassa koko ajan. Jo pienikin häiriö öljyntutannossa riittää pistämään tällaisen lilliputtivaltion kuin suomi, ahtaalle.
      Olis aivan oikein tulla pieni napautus tännekkin syntyneelle käsitykselle kaikkivoipaisuudesta. Liikenteessä paljon olleena ja sitä seuranneena, ihmettelen suuresti ihmisten käyttäytymistä ajoneuvojensa kera. Ylimielisyys, suvaitsemattomuus, toisten huomioimatta jättäminen, oman nenän nostaminen on lisääntynyt huolestuttavasti viimeaikoina. Tulee vielä aamu, että polkupyörä on tarpeen.

      • Elintason nousu on tuonut autot köyhänkin ulottuville. Ennen vain herrasmiehillä oli varaa huristella mobiileillaan, nykyään kaikki juntit koheltavat liikenteessä luullen olevansa Euroopan omistajia, kun totuus on, että se kaksio Jakomäessä on vuokralla ja tojotan omistaa nordea rahoitus.

        Polttoaineen hintaan mukava 150% korotus ja käyttömaksuun vaikka 500%, niin tyhmimmät hienhajuiset juntit ovat poissa tieltä ja herrasmiehille jää tilaa huristella eleganteilla vaunuillaan.


        Master Eq


      • mobilisti 99
        MasterEq kirjoitti:

        Elintason nousu on tuonut autot köyhänkin ulottuville. Ennen vain herrasmiehillä oli varaa huristella mobiileillaan, nykyään kaikki juntit koheltavat liikenteessä luullen olevansa Euroopan omistajia, kun totuus on, että se kaksio Jakomäessä on vuokralla ja tojotan omistaa nordea rahoitus.

        Polttoaineen hintaan mukava 150% korotus ja käyttömaksuun vaikka 500%, niin tyhmimmät hienhajuiset juntit ovat poissa tieltä ja herrasmiehille jää tilaa huristella eleganteilla vaunuillaan.


        Master Eq

        Suomi on ottamassa pisteytys systeemiä käyttöön joka on esim.englannissa joten punaisia päin ajot ja muutkin pikku rikkeet niistä tulee pisteitä ja kun tarpeeksi niin kortti pois ja joutuu ajokoulutukseen uudelleen:=)ja se maksaa.


    • ja samalla

      huomasin että kulutus tipahti myös muissa kuluissa,
      ei täyty enää kaapit romuista kun ei käy missään.
      kohta pankkitili pullottaa rahaa. huomasin samalla että ihminenhän tuleekin toimeen vähemmällä rahalla.
      en käytä viinaa.
      en tupakoi.
      hakkaan polttopuut kirveellä.
      teen lumityöt kolalla käsin,jos on lunta edes!
      potut omasta maasta kuokin,
      niin mitä hätää mulla. eivät herrat maaseutua tyhjennä.!!! vaikka yrittävät tosissaan. köyhä aina keinot keksii.!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5595
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      2942
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2601
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2449
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      22
      2191
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1754
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      58
      1329
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1203
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1165
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1146
    Aihe