lähetys

työ on

lähetys työ on sitä että:
-ensin lähetetään joka viemään väärää uskkoa kehitysmaahan
-sitten sinne menee kapitalisti ja tyhjentää maan luonnonrikkauksista
-sitten se väärä usko kerjää rahaa meiltä köyhälle maalle jolla ei ole luonnonrikkauksia
-ja lopuksi sille kehitysmaalle myydään aseita jotta saavat tappaa itsensä ja kapitalisti saa rahat

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Lähetystyöntekijällä tule olla apostolinen voitelu, Pyhän Hegnen virka, että hän kykenee käynnistämään herätystä ja viemään Jumalan tulta yli kansakuntien rajojen.

      2. Tämä sanottiin niille, jotka olivat olleet Jeesuksen opetuslapseuskoulussa n. 3 vuotta.

      TÄSSÄ SIIS LÄHETYSKÄSKY, JA SE ON MOSKAA, mitä sinä kirjoitit. Älä ole väärä opettaja. Väärät opettajat saavat palkkansa, eikä heidän perikatonsa torku. Laitan senkin paikan sitten vielä tänne. Ensiksi lähetyskäsky.


      15.Hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
      16.Uskoon tullut ja kastettu on pelastuva, mutta epäuskoisena pysynyt tuomitaan kadotukseen."
      17.Nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
      18.nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, se ei heitä vahingoita. He panevat kätensä sairaiden päälle, ja nämä tulevat terveiksi."
      19.Kun Herra Jeesus oli puhunut heille tämän, hänet otettiin ylös taivaaseen, ja hän istuutui Jumalan oikealle puolelle.
      20.Opetuslapset lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssaan vahvistaen sanan sitä seuraavilla tunnusmerkeillä*.
      (Jumalan Kansan Raamattu: Mark. 16:15-20)


      15.Och han sade till dem: "Gån ut i hela världen och prediken evangelium för allt skapat.
      16.Den som tror och bliver döpt, han skall bliva frälst; men den som icke tror, han skall bliva fördömd.
      17.Och dessa tecken skola åtfölja dem som tro: genom mitt namn skola de driva ut onda andar, de skola tala nya tungomål,
      18.ormar skola de taga i händerna, och om de dricka något dödande gift, så skall det alls icke skada dem; på sjuka skola de lägga händerna, och de skola då bliva friska."

      19.Därefter, sedan Herren Jesus hade talat med dem, blev han upptagen i himmelen och satte sig på Guds högra sida.
      20.Men de gingo ut och predikade allestädes. Och Herren verkade med dem och stadfäste ordet genom de tecken som åtföljde det.]
      (Svenska Bibeln 1917: Mark. 16:15-20)

      15.He said to them, "Go into all the world, and preach the gospel to the whole creation.
      16.He who believes and is baptized will be saved; but he who disbelieves will be condemned.
      17.These signs will accompany those who believe: in my name they will cast out demons; they will speak with new languages;
      18.they will take up serpents; and if they drink any deadly thing, it will in no way hurt them; they will lay hands on the sick, and they will recover."
      19.So then the Lord Jesus, after he had spoken to them, was received up into heaven, and sat down at the right hand of God.
      20.They went out, and preached everywhere, the Lord working with them, and confirming the word by the signs that followed. Amen.

      (World English Bible: Mark. 16:15-20)


      VÄÄRIEN OPETTAJIEN PERIAKATO....

      1.[Israelin] kansan keskuudessa oli vääriäkin profeettoja, kuten myös teidän parissanne on oleva harhaopettajia. Nämä tuovat salaa eksyttäviä oppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät lunastanut, tuottaen itselleen pikaisen perikadon.

      2.Monet seuraavat heidän irstauksiaan, ja heidän tähtensä totuuden tie tulee häväistyksi.

      3.Ahneudessaan he valhepuheillaan pyrkivät hyötymään teistä. Jo ammoisista ajoista heidän tuomionsa kuitenkin valvoo, eikä heidän perikatonsa torku.
      (Jumalan Kansan Raamattu: 2Piet. 2:1-3)

      Ja sitten poimintoja....

      POIMINTOJA:

      Tässä on helposti saatavissa ”muutaman klikkauksen päässä” ilmainen Raamattuohjelma: Suomi – Ruotsi – Englanti Raamaatut. Raamattuhaku, Karttoja Raamatun maista, sanankirjoja ja vaikka mitä sitten lisäkisi voi saada!
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sahkomiekka.htm


      PUHUMIESI SANOJEN MERKITYS - AJATTELE TÄTÄ!
      -----------------------------------------------------------
      JOKAINEN JOKA TÄÄLLÄ KIROAA USKOVIA, TAI TOISIA IHMISIÄ, SINÄ SAAT ITSE NE KIROUKSET, JOITA SINÄ SANOT TAI KIRJOITTAT!

      JOKAINEN TAAS JOKA TUO ESIIN UUDEN TESTAMENTIN HYVÄÄ, JUMALAN SANAA JA SIUNAA JA RUKOILEE UT:N MUKAISESTI TOISILLE IHMISILLE, HÄN SAA ITSE NE SIUNAUKSET, JOITA HÄN TOISILLE VÄLITTÄÄ JUMALALTA ITSENSÄ KAUTTA!


      9. Älkää kostako pahaa pahalla älkääkä herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa. Siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.

      10. Sillä "joka rakastaa elämää ja haluaa nähdä hyviä päiviä, varjelkoon kielensä pahasta ja huulensa puhumasta vilppiä,

      11.kääntyköön pois pahasta ja tehköön hyvää, etsiköön rauhaa ja pyrkiköön siihen.

      12. Herran silmät näet tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän rukouksiaan, mutta Herran kasvot ovat pahantekijöitä vastaan."

      13. Kuka voi tehdä teille pahaa, jos teillä on into hyvään?
      (Jumalan Kansan Raamattu: 1Piet. 3:9-13)


      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sanat.htm


      Homot ja lesbot ovat hengellisesti kuolleita, joka on vaarallinen tila, mutta siitä voi tehdä parannuksen.
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/homot_lesbot.htm

      MISTÄ TULEE VOITTOVOIMA, joka voittaa olosuhteet ja toisinaan olevat vaikeatkin tilanteet?
      Lue siitä tältä uudelta sivultani, jonka olen tehnyt ja julkaissut nyt.

      Suomi 24:ssä on paljon uskovia joilla on hätä, tai joilla on vaikeaa. Niinhän se onkin, että lopunaikoina tulee vaikeita aikoja, mutta lue ja kuuntele tästä, miten sinä voit itse hankkia voittovoiman päivittäin!
      Sivun lopussa on myös jonkin aikaa saatavilla hyvää opetusta Pyhästä Hengestä, suomeksi.
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm


      Kirja netissä ilmaiseksi skannattuna: Näkyjä taivaasta ja Helvetistä
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm


      Uskoontulo – Kun kristinusko kiteytetään yhteen sanaan, se on ANTEEKSIANTAMUS! Sinä saat kaiken anteeksi ja sinun täytyy antaa myös anteeksi kaikille. (Isä meidän rukous)
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/uskoontulo.htm


      Voiko kadotettu pelastua. Miten kävi Lasarukselle ja rikkaalle miehelle, kuoleman rajan tuolla puolella?
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/voikokadotettupelastua.htm

      Sopiiko Jooga Jeesukseen uskovalle?
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jooga.htm


      Hakemisto
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/

      Helposti muistettava pikalinkki kansainväliseen hakemistooni on

      http://www.info.juksaa.net

      ja sen voi kirjoittaa selaimeen vain:
      info.juksaa.net
      ja se toimii, vaikka ei tässä näy sinisellä.

      Tässä on E-mail uskoontulorukouksia varten. Ole myös itse valmis tekemään parannus hylkäämään syntielämä! Synti tarkoittaa esimerkiksi jatkuvasti rikkomista 10 käskyä vastaan, jotka ehkä olet oppinut koulun uskontotunnilla tai rippikoulussa tai vanhemmat ovat ne opettaneet sinulle, tai tunnet ne. Näistä 10 käskyistä lepopäivän pitokäsky ei ole ehdoton. Jeesushan itse paransi sairaita sapattina, mutta hän sitten myöskin pyhitti aikaa Jumalalle, esimerkiksi rukoilemalla öisin. Ns. maailmasta erottautumisen ja pyhityksen tarve ja Pyhällä Hengellä täyttymisen tarve on välttämätön. Näistä tärkeistä aiheista on asiaa www sivuillani. Tässä e-mail uskoontuloa ja hengellisiä kysymyksiä varten. Eli siis Luther otti lepopäivän eli sapatin pitokäskyn vanhan testamentin puolelta. Joten se ei ole niin ehdoton, parempi on ymmärtää pyhityksen merkitys ja saada Pyhän Hengen armolahjoja, kuin vain mekaanisesti pyrkiä täyttämään tai pitämään sapatti. Jeesus nimenomaan täytti Mooseksen lain, kun hän sanoi ristillä kärsiessään koko maailman syntien ja sairauksien tähden, että SE ON TÄYTETTY. Siihen mennessä Jeesus oli ainut, joka oli onnistunut täyttämään Mooseksen lain. Ei tule toista Jumalaa, ei tule toista ihmistä joka siihen pystyisi. Suurin käsky on, rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.

      mailto:[email protected]

      Tätä kontaktiemailia joudun vaihtamaan silloin tällöin, koska se voi alkaa kerätä roskapostia.
      Siksi myöhemmin, jos luet kirjoituksia monta kuukautta myöhemmin, katso kulloinkin voimassa oleva e-mail alla olevalta sivulta, joka löytyy sieltä ja on sinne päivitetty.

      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/yhteystiedot.htm

      Toivotan sinulle, hyvä lukijani Jumalan siunausta ja että tulisit tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisena pelastajanasi. Näin sitten viimeistään taivaassa ikuisissa pidoissa tapaamme, ellei tavata sitä ennen.

      Minä asun ulkomailla, jossa teen vaimoni kanssa Jumalan valtakunnan työtä, Jumalan armosta, eli voitamme sieluja Jeesukselle ja teemme muuta Jumalan valtakunnan työtä.

      Tiedätkö sinä, mistä löytyy Isä Meidän Rukous Raamatusta?
      Se on täällä.
      http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm

      Siunattua alkanutta Uutta Vuotta 2007!

      • Professorisi

        Eli tässä helpommmin ymmärrettävässä muodossa.

        1. Eli kirkko antaa siunauksensa ja lähetystyöntekijän aseellisen porukan mukaan. Tämä sitten pääsee käännyttämään kun nämä aseelliset joukot ensin vähän kurnuttavat paikallisväestöä jolleivat nämä heti luovuta luonnonrikkauksiaan.

        2. Eli koulutus kestää kolme vuotta lähetystyöntekijäksi.

        En voi suoraa myöntää että näinkin on joskus saattanut tapahtua. Tässä vielä idealistiset näkemyksemme jolla voimme perustella sitä kun katsomme muualle kun joku ampuu siviiliä.

        VÄÄRIEN OPETTAJIEN PERIAKATO....

        1. samaa epäsuoraa myöntämistä että kyllä meidänkin joukossamme on ihmisiä jolla ei ole puhtaat jauhot pussissa.

        2. selittelyä samasta aiheesta taasen, mutta näin muka tapahdu kuin aniharvoin.

        3. on sitä uskoa joskus väärin käytetty.

        9 - 13. Emme me nyt niin pahoja olla, ihan hyvää me vain tarkoitetaan.

        Loppu perinteistä käännyttämistä.

        ps. viekää kehitysmaihin rahaa, ruokaa ja sivistystä. Älkää raamattuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14511
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7352
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7184
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      66
      5186
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      116
      4923
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4544
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      29
      4480
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4197
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe