Ilmoitus tämän päivän lehdestä: "Tangoprinssi Petri Ritari esiintyy x:n Helluntaiseurakunnan..." Ite mietin pitkään ilmoituksen tyyliä, ja totesin, että taitavat Hellarit järjestää kunnon tangoiltamia nykyään, eikun lakerit jalkaan ja tanssimaan. Ehkä kannattaisi miettiä mitä tekstiä laittaa lehteen kalastakseen uutta kirkkokansaa... Yhta imelää kuin Radio Dein tyyli kalastaa ei-uskiksia kuuntelijoita soittamalla Kari Tapion - myrskyn jälkeen tai vielä pahempaa, Rainbown - i surrender. No ei silti, muistetaan pitää liekkiä kynttilässä, ettei pääse himmenemään matkalla valoa kohti.
Missä menään?????
uskiz
7506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin ei pääse arvostelun tuulet puhaltelemaan sinunkaan kauttasi!
Vastauksesi saattoi olla tyyliä "Tämä on hellutailaisten alue, kaikenlainen arvostelu kielletty", joka ei kuitenkaan ole oikein.
Sinähän siis yrität sanoa, että Radio Dein musiikki on täysin Uuden Testamentin mukaista, koska sitä ei saisi arvostella ollenkaan.
Mutta ei se niin ole.
Se on osaksi hengellistä ja osaksi TÄYSIN MAAILMALLISTA!
Se on lapsikasteradio. Esimerkiksi Leo Melleriä on ehdottomasti kielletty puhumasta raamatulliseta uskovien kasteesta Radio Deissä,
Muuten hän menettäisi mahdollisuuden käyttää tätä radiokanavaa esimerkiksi Taivaan ja maan väliltä ohjelmissaan.
Siinä olisi jotakin, hyvää, kun ohjelmat olisivat sellaisia, että sairaita paranisi kun niitä kuuntelee, että Jumalan voima niin vaikuttaisi. Hedelmästään siis puu tunnetaan, että maailmallisen musiikin sijaan tulisi olla niin voideltua julistusta, että sairaat paranisivat. Mutta sehän ei voi olla siksi, että RAdio dei on luterilaisessa omistuksessa. Ja näin sitten hellarit ja muut joutuvat hyväksymään sen mitä siellä saa lähettä ja mitä ei. Esimerkiksi ei saa puhua uskovien kasteesta, joka on tässä raamatussa.
Tässä raamatussa jota käytän, kirjanakin suomenkielisistä raamatuista on mukana jae 37, jonka luterilainen kääntäjälössi poisti 1938 UT:sta.
36.Jatkaessaan matkaa he tulivat veden ääreen. Hoviherra sanoi: "Tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua."
37.[Filippus sanoi: "Jos sinä uskot koko sydämestäsi, se tapahtukoon". Hän vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika".]*
38.Hoviherra käski pysäyttää vaunut. He astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.
39.Heidän noustuaan vedestä Herran Henki tempasi Filippuksen pois, eikä hoviherra enää nähnyt häntä. Hoviherra jatkoi sitten matkaansa iloiten.
40.Filippus tavattiin Asdodissa. Hän vaelsi kaupungista toiseen julistaen evankeliumia, kunnes tuli Kesareaan.
(Jumalan Kansan Raamattu: Ap. t. 8:36-40)
Joten kyllä terve tutkiminen on sallittua.
19.Henkeä älkää sammuttako.
20.Profetoimista älkää väheksykö.
21.Koetelkaa kuitenkin kaikkea, pitäkää se, mikä on hyvää.
22.Karttakaa kaikkea pahaa.
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Tess. 5:19-22)
Esimerkiksi minä tulin uskoon 18 vuotiaana ja olen nyt 48V. Eli 30 vuotta Jumalan armosta ja sanan julistajan virka Pyhässä Hengessä. Niin minä en ole enää ollenkaan uskossaoloaikanani kuunnellut maailmallista musiikkia. Jota esim Radio Dei soittaa. (Se on eri asia että joskus on joutuunt kuuntelemaan vaikka työpaikan keskuradiota, mutta ei enää onneksi). He käyttävät väärin raamatun paikkaa, että "Olkaa älykkäitä kuin käärmeet jne". Pyhän Hengen voitelu se on se, joka ratkaisee, eikä maailman rallatukset ole voideltuja!
Kun tulin uskoon 1976, Niilo Yli-Vainion aikaan, tai vähän ennen sitä, jäi heti käyttämättä n. 100 kappaletta 1970 luvun rokkikasetteja. Tein heti täyden pesäeron maailmallisen musiikin kanssa, jota en ole soittanut, enkä kuunellut, kun itse olen saanut valita. En ymmärrä niitä uskovia jotka kuuntelevat maailmallista. Ei EI.
Kun sitten olin vähän päälle 20V ja lapset olivat pieniä, niin poltin saunan pesässä kaikki ne n. 100 kappaletta rokkikasetteja, sillä ajatuksella, että hävitän ne ennekuin poikani ehtivät tajuta ja ymmärtää, että "Isi, mitä kasetteja nämä ovat".
Esimerkiksi maailmallinen musiikki on pahaa, jota tulee karttaa. Tästä oli raamatun jae tuossa ylempänä.
Toki Radio Deissä sitten jotakin hyvääkin on. Esimerkiksi Leo Mellerin ohelmien kautta on voinut tulla uskoon ihmisiä ja niiden kautta on välittynty hyvää jumalan sanan opetusta Taivaan ja Maan välillä, jossa on saanut kysyä kuka vain.
Myöskin rukouspuhelin on hyvä, vaikkakaan en ole sen käyttäjä. Asun ulkomailla Jumalan valtakunnan työssä.
POIMINTOJA
----------
PUHUMIESI SANOJEN MERKITYS - AJATTELE TÄTÄ!
JOKAINEN JOKA TÄÄLLÄ KIROAA USKOVIA, TAI TOISIA IHMISIÄ, SINÄ SAAT ITSE NE KIROUKSET, JOITA SINÄ SANOT TAI KIRJOITTAT!
JOKAINEN TAAS JOKA TUO ESIIN UUDEN TESTAMENTIN HYVÄÄ, JUMALAN SANAA JA SIUNAA JA RUKOILEE UT:N MUKAISESTI TOISILLE IHMISILLE, HÄN SAA ITSE NE SIUNAUKSET, JOITA HÄN TOISILLE VÄLITTÄÄ JUMALALTA ITSENSÄ KAUTTA!
9. Älkää kostako pahaa pahalla älkääkä herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa. Siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.
10. Sillä "joka rakastaa elämää ja haluaa nähdä hyviä päiviä, varjelkoon kielensä pahasta ja huulensa puhumasta vilppiä,
11.kääntyköön pois pahasta ja tehköön hyvää, etsiköön rauhaa ja pyrkiköön siihen.
12. Herran silmät näet tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän rukouksiaan, mutta Herran kasvot ovat pahantekijöitä vastaan."
13. Kuka voi tehdä teille pahaa, jos teillä on into hyvään?
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Piet. 3:9-13)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sanat.htm
Homot ja lesbot ovat hengellisesti kuolleita, joka on vaarallinen tila, mutta siitä voi tehdä parannuksen.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/homot_lesbot.htm
MISTÄ TULEE VOITTOVOIMA, joka voittaa olosuhteet ja toisinaan olevat vaikeatkin tilanteet?
Lue siitä tältä uudelta sivultani, jonka olen tehnyt ja julkaissut nyt.
Suomi 24:ssä on paljon uskovia joilla on hätä, tai joilla on vaikeaa. Niinhän se onkin, että lopunaikoina tulee vaikeita aikoja, mutta lue ja kuuntele tästä, miten sinä voit itse hankkia voittovoiman päivittäin!
Sivun lopussa on myös jonkin aikaa saatavilla hyvää opetusta Pyhästä Hengestä, suomeksi.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm
Kirja netissä ilmaiseksi skannattuna: Näkyjä taivaasta ja Helvetistä
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm
Uskoontulo – Kun kristinusko kiteytetään yhteen sanaan, se on ANTEEKSIANTAMUS! Sinä saat kaiken anteeksi ja sinun täytyy antaa myös anteeksi kaikille. (Isä meidän rukous)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/uskoontulo.htm
Voiko kadotettu pelastua. Miten kävi Lasarukselle ja rikkaalle miehelle, kuoleman rajan tuolla puolella?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/voikokadotettupelastua.htm
Sopiiko Jooga Jeesukseen uskovalle?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jooga.htm
Hakemisto
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Helposti muistettava pikalinkki kansainväliseen hakemistooni on
http://www.info.juksaa.net
ja sen voi kirjoittaa selaimeen vain:
info.juksaa.net
ja se toimii, vaikka ei tässä näy sinisellä.
Tässä on E-mail uskoontulorukouksia varten. Ole myös itse valmis tekemään parannus hylkäämään syntielämä! Synti tarkoittaa esimerkiksi jatkuvasti rikkomista 10 käskyä vastaan, jotka ehkä olet oppinut koulun uskontotunnilla tai rippikoulussa tai vanhemmat ovat ne opettaneet sinulle, tai tunnet ne. Näistä 10 käskyistä lepopäivän pitokäsky ei ole ehdoton. Jeesushan itse paransi sairaita sapattina, mutta hän sitten myöskin pyhitti aikaa Jumalalle, esimerkiksi rukoilemalla öisin. Ns. maailmasta erottautumisen ja pyhityksen tarve ja Pyhällä Hengellä täyttymisen tarve on välttämätön. Näistä tärkeistä aiheista on asiaa www sivuillani. Tässä e-mail uskoontuloa ja hengellisiä kysymyksiä varten. Eli siis Luther otti lepopäivän eli sapatin pitokäskyn vanhan testamentin puolelta. Joten se ei ole niin ehdoton, parempi on ymmärtää pyhityksen merkitys ja saada Pyhän Hengen armolahjoja, kuin vain mekaanisesti pyrkiä täyttämään tai pitämään sapatti. Jeesus nimenomaan täytti Mooseksen lain, kun hän sanoi ristillä kärsiessään koko maailman syntien ja sairauksien tähden, että SE ON TÄYTETTY. Siihen mennessä Jeesus oli ainut, joka oli onnistunut täyttämään Mooseksen lain. Ei tule toista Jumalaa, ei tule toista ihmistä joka siihen pystyisi. Suurin käsky on, rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.
mailto:[email protected]
Tätä kontaktiemailia joudun vaihtamaan silloin tällöin, koska se voi alkaa kerätä roskapostia.
Siksi myöhemmin, jos luet kirjoituksia monta kuukautta myöhemmin, katso kulloinkin voimassa oleva e-mail alla olevalta sivulta, joka löytyy sieltä ja on sinne päivitetty.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/yhteystiedot.htm
Toivotan sinulle, hyvä lukijani Jumalan siunausta ja että tulisit tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisena pelastajanasi. Näin sitten viimeistään taivaassa ikuisissa pidoissa tapaamme, ellei tavata sitä ennen.
Minä asun ulkomailla, jossa teen vaimoni kanssa Jumalan valtakunnan työtä, Jumalan armosta, eli voitamme sieluja Jeesukselle ja teemme muuta Jumalan valtakunnan työtä.
Tiedätkö sinä, mistä löytyy Isä Meidän Rukous Raamatusta?
Se on täällä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm
Siunattua alkanutta Uutta Vuotta 2007!
Vastasin pidempään tuon toisen viestin jälkeen, jonka voit lukea tässä samassa ketjussa.
Kyllä se niin olisi hyvä, että sisäänvetonaula olisi se, että ihmiset puhuvat siitä että "siellä seurakunnassa paranee ihmisiä, kun vain saarnaajan varjokin sattuu jonkun sairaan päälle, niin hän paranee"
15.Sairaita kannettiin kaduillekin ja pantiin vuoteille ja paareille, että Pietarin kulkiessa edes hänen varjonsa sattuisi johonkuhun heistä.
(Jumalan Kansan Raamattu: Ap. t. 5:15)
tai että edes "kun rukoillaan siellä niin, sairaita paranee Jumalan voimasta".
Hedelmästään puu tunnetaan ja ne hedelmät täytyisi olla PYhän RAamatun uuden testamentin mukaista Jeesuksen hedelmää. Sairaita paranee jatkuvasti.
Minulla on hallussani ja jaossa ilmaiseksi äänite, jota helluntailaiset eivät uskaltaneet alkaa myymään. He siis kustansivat kirjan, jonka nimi on Jumalan ihmeitä tekevän voiman hinta.
Tämä ei tarkoita että pastorit olisivat jotekin erityisen syntisiä ihmisiä, he eivät monestikaan riko esim 10 käskyä vastaan, mutta että Jumalan parantava voima vaikuttaa täytyy julistajan elämä olla pitkäaikaisesti vapaa synneistä, helmasynneistä...
Hyvin mielenkiintoinen kirja sitten livahto jotenkin ja minä sain sen kolmella C-kasetilla ja nyt se on netissä saatavissa äänitteenä noin 3 x 50 minuuttia.
Tässä on vastapainoa tangoprinsseille.
LATAA ILMAISEKSI JUMALAN IHMEITÄ TEKEVÄN VOIMAN HINTA, HELPPO ÄÄNITE, MP3 3 x 50 miuuttia.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jit.htm
Jumalan ihmeitä tekevän voiman hinta on kaikille sama, koska hän ei katso henkilöön. Kuka vain kansassa on otollinen hänelle. Lahjat ovat kuitenkin armosta.
Tässä sitten muita aiheita.
PUHUMIESI SANOJEN MERKITYS - AJATTELE TÄTÄ!
JOKAINEN JOKA TÄÄLLÄ KIROAA USKOVIA, TAI TOISIA IHMISIÄ, SINÄ SAAT ITSE NE KIROUKSET, JOITA SINÄ SANOT TAI KIRJOITTAT!
JOKAINEN TAAS JOKA TUO ESIIN UUDEN TESTAMENTIN HYVÄÄ, JUMALAN SANAA JA SIUNAA JA RUKOILEE UT:N MUKAISESTI TOISILLE IHMISILLE, HÄN SAA ITSE NE SIUNAUKSET, JOITA HÄN TOISILLE VÄLITTÄÄ JUMALALTA ITSENSÄ KAUTTA!
9. Älkää kostako pahaa pahalla älkääkä herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa. Siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.
10. Sillä "joka rakastaa elämää ja haluaa nähdä hyviä päiviä, varjelkoon kielensä pahasta ja huulensa puhumasta vilppiä,
11.kääntyköön pois pahasta ja tehköön hyvää, etsiköön rauhaa ja pyrkiköön siihen.
12. Herran silmät näet tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän rukouksiaan, mutta Herran kasvot ovat pahantekijöitä vastaan."
13. Kuka voi tehdä teille pahaa, jos teillä on into hyvään?
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Piet. 3:9-13)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sanat.htm
Homot ja lesbot ovat hengellisesti kuolleita, joka on vaarallinen tila, mutta siitä voi tehdä parannuksen.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/homot_lesbot.htm
MISTÄ TULEE VOITTOVOIMA, joka voittaa olosuhteet ja toisinaan olevat vaikeatkin tilanteet?
Lue siitä tältä uudelta sivultani, jonka olen tehnyt ja julkaissut nyt.
Suomi 24:ssä on paljon uskovia joilla on hätä, tai joilla on vaikeaa. Niinhän se onkin, että lopunaikoina tulee vaikeita aikoja, mutta lue ja kuuntele tästä, miten sinä voit itse hankkia voittovoiman päivittäin!
Sivun lopussa on myös jonkin aikaa saatavilla hyvää opetusta Pyhästä Hengestä, suomeksi.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm
Kirja netissä ilmaiseksi skannattuna: Näkyjä taivaasta ja Helvetistä
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm
Uskoontulo – Kun kristinusko kiteytetään yhteen sanaan, se on ANTEEKSIANTAMUS! Sinä saat kaiken anteeksi ja sinun täytyy antaa myös anteeksi kaikille. (Isä meidän rukous)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/uskoontulo.htm
Voiko kadotettu pelastua. Miten kävi Lasarukselle ja rikkaalle miehelle, kuoleman rajan tuolla puolella?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/voikokadotettupelastua.htm
Sopiiko Jooga Jeesukseen uskovalle?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jooga.htm
Hakemisto
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Helposti muistettava pikalinkki kansainväliseen hakemistooni on
http://www.info.juksaa.net
ja sen voi kirjoittaa selaimeen vain:
info.juksaa.net
ja se toimii, vaikka ei tässä näy sinisellä.
Tässä on E-mail uskoontulorukouksia varten. Ole myös itse valmis tekemään parannus hylkäämään syntielämä! Synti tarkoittaa esimerkiksi jatkuvasti rikkomista 10 käskyä vastaan, jotka ehkä olet oppinut koulun uskontotunnilla tai rippikoulussa tai vanhemmat ovat ne opettaneet sinulle, tai tunnet ne. Näistä 10 käskyistä lepopäivän pitokäsky ei ole ehdoton. Jeesushan itse paransi sairaita sapattina, mutta hän sitten myöskin pyhitti aikaa Jumalalle, esimerkiksi rukoilemalla öisin. Ns. maailmasta erottautumisen ja pyhityksen tarve ja Pyhällä Hengellä täyttymisen tarve on välttämätön. Näistä tärkeistä aiheista on asiaa www sivuillani. Tässä e-mail uskoontuloa ja hengellisiä kysymyksiä varten. Eli siis Luther otti lepopäivän eli sapatin pitokäskyn vanhan testamentin puolelta. Joten se ei ole niin ehdoton, parempi on ymmärtää pyhityksen merkitys ja saada Pyhän Hengen armolahjoja, kuin vain mekaanisesti pyrkiä täyttämään tai pitämään sapatti. Jeesus nimenomaan täytti Mooseksen lain, kun hän sanoi ristillä kärsiessään koko maailman syntien ja sairauksien tähden, että SE ON TÄYTETTY. Siihen mennessä Jeesus oli ainut, joka oli onnistunut täyttämään Mooseksen lain. Ei tule toista Jumalaa, ei tule toista ihmistä joka siihen pystyisi. Suurin käsky on, rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.
mailto:[email protected]
Tätä kontaktiemailia joudun vaihtamaan silloin tällöin, koska se voi alkaa kerätä roskapostia.
Siksi myöhemmin, jos luet kirjoituksia monta kuukautta myöhemmin, katso kulloinkin voimassa oleva e-mail alla olevalta sivulta, joka löytyy sieltä ja on sinne päivitetty.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/yhteystiedot.htm
Toivotan sinulle, hyvä lukijani Jumalan siunausta ja että tulisit tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisena pelastajanasi. Näin sitten viimeistään taivaassa ikuisissa pidoissa tapaamme, ellei tavata sitä ennen.
Minä asun ulkomailla, jossa teen vaimoni kanssa Jumalan valtakunnan työtä, Jumalan armosta, eli voitamme sieluja Jeesukselle ja teemme muuta Jumalan valtakunnan työtä.
Tiedätkö sinä, mistä löytyy Isä Meidän Rukous Raamatusta?
Se on täällä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm
Siunattua alkanutta Uutta Vuotta 2007!
Netin hakemistoissani on kaksi Ruotsalaisen Helluntaisaarnaajan Ove Lindeskärin puhetta.
Tässä on muuten Juha Ketolan puheita, Pyhästä Hengestä, jotka ovat hyviä yms.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/mp3/
Ja vanhan www hotellin puolella on jotakin Ove Lindeskäriä ainakin yksi puhe...
http://www.jeesusonherra.net/mp3/
Siinä on Ove Lindeskärin puhe suomen helluntain elojuhlilla syksyllä 2006. Kuuntele. On todella hyvä puhe. Mitä seurakunnan pitäisi tehdä!
Sitten otan esille yhden linkin, ylistys, joka sivu esittelee noita Juha Ketolan puheita sivun loppuosassa.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm
Siunausta kaikille.
Moi!
Tässä koen Pyhän Hegnen voitelun, että tuon saataville hallussani olevan Ove Lindeskärin puheen, joka on tulkattu suomeksi. Ove Lindeskär puhuu ja Niilo Närhi tulkaa, ja tämä on ilmeisesti ollut Kokkolan helluntaiseurakunnassa.
Puheessa on kohta, että esimerkisi "portinvarija seisoo ovella, eikä päästä lampaita ulos, toisinaan heitä kutsutaan vanhemmimksi ja paimeniksi".
On siinä varmaan vanhimmistojen korvia punottanut, kun on tuon kuunnellut.
Se on numero 171 omasta arkistostani, koska minä pideän hyvistä saarnoista, joka ovat ulkomaan kielisiä, ja tämä nyt on poikkeus.
Eli toinen mainitsemani todella hyvä Helluntaisaarnaajan puhe Hellluntailaisille löytyy tästä. Jumalan sana ei ole kahlehdittu.
Eli se on tässä kansiossa:
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/mp3/
ja tarkemmin tässä linkissä suoraan....
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/mp3/171_owe_lindeskar_kokkolassa.mp3
Puhe on siis sekä suomeksi että ruotsiksi.
Tällä sivulla on ohjeet, sivun lopussa miten voit ladata sen itsellesi niin että et vain kertakäyttöisesti kuuntele sitä netistä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm
Tiedostot eivät ehkä aina ole saatavilla, koska vaihtelen sitä mitä netissä on. Joten jos pidät siitä ja pidät sitä hyvänä opetuksena, lataa itsellesi.
Helluntailaisen Saarnaajan puhe helluntailaisille.
9.Minä kärsin siinä vaivaa kahleisiin asti kuin pahantekijä. Jumalan sana ei kuitenkaan ole kahlehdittu.
(Jumalan Kansan Raamattu: 2Tim. 2:9)
ennen laulanut, tietääkseni hän on uskossa Jeesukseen tänäpivänä, ja silloin hän voi laulaa helluntailauluja, Jeesuksen kunniaksi ja kuulijoiden iloksi ja siunaukseksi!
Se on vain se väärä palvonnan piirre, että kun joku julkkis pelastuu helluntaissa, niin hänet välittömästi korotetaan jalustalle ja ihannoidaan sitä ja se taas alistaa muita ihmisiä, koska ikään kuin tuodaan esille, että "Tämä nyt on kaikkein tärkeintä, että meillä on, tämä vetonaula, joka on aivan huippuartisti, huippujulkkis". Ja se sitten vain painaa penkinpainajia vielä tiiviimin penkkiin kiinni.
Tärkeämpää olisi Pyhän Hengen voitelu, jonka saamismahdollisuus pitäisi tarjota jokaiselle.
Sen sijaan maailman loisto, joka näin tuodaan helluntaitemppeliin pitäisi olla roska Jeesuksen tuntemisen rinnalla.
4.Minulla on kyllä, mihin luottaa ihmisenäkin. Jos joku luulee voivansa luottaa itseensä ihmisenä, minä voin vielä enemmän.
5.Olenhan ympärileikattu kahdeksan päivän iässä ja kuulun Israelin kansaan, Benjaminin heimoon, olen synnynnäinen hebrealainen, suhteessa lakiin fariseus,
6.intoon nähden seurakunnan vainooja, lain vanhurskaudessa nuhteeton.
7.Mikä minulle oli voitto, sitä kuitenkin Kristuksen tähden pidän tappiona.
8.Minä pidän sitä kaikkea todella tappiona tuon ylen kalliin, Kristuksen Jeesuksen, Herrani, tuntemisen rinnalla. Hänen tähtensä olen menettänyt kaiken ja pidän sitä roskana, että voittaisin omakseni Kristuksen.
(Jumalan Kansan Raamattu: Fil. 3:4-8)