Adventtiopetus ainoa raamatullinen

Täältä löytyy kaikkein raamatullisin opetus:

http://www.adventtikirkko.fi/opetus/
4139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ajattelin ensin, että onhan muitakin seurakuntia, joiden opetus on raamatullinen. Tarkemmin ajateltuna, onko tosiaankaan sellaisia olemassa. Kaikki seurakunnat ovat menneet harhaan jossakin opissa.

Äänestä

Oppikohdassa "Pyhä Raamattu" on jo tarvittu muita lähteitä ja muissa oppikohdissa vielä enemmän kaikkea muuta kuin Raamattua.

Lähdeviitteitä ja huomautuksia

1. Ellen G. White, Selected Messages, (Washington, D.C.: Review and Herald, 1958), osa 1, s. 21.
2. Sama
3. Ks. White, Early Writings (Washington, D.C.: Review and Herald, 1045), s. 220, 221.
4. Ks. Siegfried H. Horn, Lapio ja Raamattu (Kirjatoimi, 1976)
5. "Methods of Bible Study", Pääkonferenssin vuosikokouksen 12.10.1986 raportti (Biblical Research Institute, General Conference of Seventh-day Adventists, 6840 Eastern Ave., N.W., Washington, D.C. 20012.), julkaistu suomeksi "Miten Raamattua tulisi tutkia, Raamatun tutkimisen periaatteita ja menetelmiä", Adventtiairut nro 9 - 11, 1992. Katso myös A Symposium on Biblical Hermeneutics, ed. G.M. Hyde (Washington, D.C.: Review and Herald, 1974); Gerhard F. Hasel, Understanding the Living Word of God (Mountain View, CA: Pacific Press, 1980). Cf.P. Gerard Damsteegt, "Interpreting the Bible" (Paper prepared for the Far Eastern Division Biblical Research Committee Meeting, Singapore, toukokuu 1986).
6. White, Alfa ja omega 1, (Kirjatoimi, 1984) s. 96

Äänestä
  • Kovin oudoin viittailuin tosiaan perustellaan asioita. Onko paska parempaa, jos näyttää kenen perseestä se on kotoisin?

    Äänestä

  • omituisia viittelöitä kirjoitti:

    Kovin oudoin viittailuin tosiaan perustellaan asioita. Onko paska parempaa, jos näyttää kenen perseestä se on kotoisin?

    Viittailun huolimatta, Adventtikirkko perustelee oppinsa Raamattuun. Puhdas opin väitteestä nousee kaksi kysymystä. Onko Adventtikirkolla totuus? Jos on, onko se totuus olemassa vain adventisteilla?

    Kolmas kysymys on minulla. Löytääkö ihminen totuuden selailemalla Raamattua. Epäilen, sillä on tuhansia seurakuntia, joilla on jokaisella elintärkeä totuus, joka poikkeaa toisten.

    Neljäs kysymys. Onko adventtikirkko paras vaihtoehto tai edes hyvä sellainen? En kuulu Adventtikirkkoon, mutta mielestäni se on suhteellisen hyvä vaihtoehto, ja varmankin monella paikkakunnalla paras. Valitettavasti p:aa on olemassa joka seurakunnassa, niin olen itse jo vuosia sitten todennut turhaksi haukkua mitään seurakuntaa.

    Ne, jotka kumartuvat osoittamaan toisten likaista p:tä paljastavat omaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhdas oppi kirjoitti:

Täältä löytyy kaikkein raamatullisin opetus:

http://www.adventtikirkko.fi/opetus/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu