Mulla on ilmeisesti huono ääreisverenkierto, kun kädet ja jalat on aina kylmät. Joskus kylmät ja hikiset ja sehän on erittäin inhottavaa. Kättely ja toisen ihmisen koskettaminen tuntuu epämiellyttävältä, ja olenkin vältellyt läheisiä ihmiskontakteja tämän vaivan takia.
Onko teillä kellään kokemuksia samoista ongelmista? Mikähän vois auttaa, kannattaako lääkäriin lähteä? Oon nuori ihminen, enkä syö mitään lääkkeitä.
Kylmät kädet
9
903
Vastaukset
- The Rat
1. Lisää vaatetta päälle. Varsinkin sukkiin kannattaa panostaa.
2. Ruokavalio. Saathan tarpeeksi kaikkea? Et kai ole kasvissyöjä tai jatkuvast laihiksella, tms?
3. Liikunta. Verenkieto paranee hyvin liikkumalla. Talvisin avantouinti on yksi parhaista, mutta muukin liikunta toki toimii.
Paleltumista tuolla ulkona ei sinänsä kannata pelätä. Kädet kyllä lämpenevät nopeasti jos ovat lämmetäkseen ja lämpötilanvaihtelut vain parantavat ääreisverenkiertoa.
Kärsin usein itse samasta ongelmasta, mutta en ota siitä paineita. Kädet lämpenevät töissä kun näppistä hakkaa, jalat kotona kun pistää tarpeeksi peittoa illalla. :) - rahikaisella
Moi. Mulla sama ongelma, ollut lapsesta asti. Liikkumisesta ei ole apua tai ei ainakaan olennaista, ruokavaliolla ehkä vähäsen. Kyse on hyvin yksilöllisestä asiasta, miehelläni on aina lämpimät kädet ja minulla kauheat kalikat :) Tosin aamulla kun herään, olen aivan kuuma. Jotain verenkiertoon liittyvää luulisin.
Onko sinulla alhainen verenpaine?- .....
on yleisesti kylmät kädet ja jalat.Jopa kesällä pyykkiä laittaessa kuivumaan,kädet palelevat.Jumpassa,kun veri alkaa kiertämään kunnolla,tulevat kädet ihan punaisiksi ja ne turpoavat.Peukalon päät molemmissa käsissä muuttuvat nykyisin tunnottomiksi ja valkoisiksi kylmetessään tarpeeksi.Et silleen.
- kuulostaa
..... kirjoitti:
on yleisesti kylmät kädet ja jalat.Jopa kesällä pyykkiä laittaessa kuivumaan,kädet palelevat.Jumpassa,kun veri alkaa kiertämään kunnolla,tulevat kädet ihan punaisiksi ja ne turpoavat.Peukalon päät molemmissa käsissä muuttuvat nykyisin tunnottomiksi ja valkoisiksi kylmetessään tarpeeksi.Et silleen.
ns. raynaud'n oireelta. Googleta jos et tiedä mikä se on.
- vasomotorinen
kuulostaa kirjoitti:
ns. raynaud'n oireelta. Googleta jos et tiedä mikä se on.
muita vasomotorisia oireita?
Itselläni on kylmien käsien ja jalkojen lisäksi vasomotorinen nuha. Jos nousen yöllä lämpimän peiton alta, saan pari tuntia kestävän nuhan. Hiusten pesun jälkeen viileä ilma saa niin ikään aikaan nuhaoireet. Hiuksia kammatessa täytyy varoa tiettyä kohtaa, kun siitä hiuksia vetäessä aivastuttaa. - siis mä en tiedä
vasomotorinen kirjoitti:
muita vasomotorisia oireita?
Itselläni on kylmien käsien ja jalkojen lisäksi vasomotorinen nuha. Jos nousen yöllä lämpimän peiton alta, saan pari tuntia kestävän nuhan. Hiusten pesun jälkeen viileä ilma saa niin ikään aikaan nuhaoireet. Hiuksia kammatessa täytyy varoa tiettyä kohtaa, kun siitä hiuksia vetäessä aivastuttaa.nuo vasomotoriset oireet? Voisko joku selventää ja kertoa mihin ne liittyy?
- jotenkin
siis mä en tiedä kirjoitti:
nuo vasomotoriset oireet? Voisko joku selventää ja kertoa mihin ne liittyy?
verisuonten supisteluun ja laajenemiseen.
- kappas
vasomotorinen kirjoitti:
muita vasomotorisia oireita?
Itselläni on kylmien käsien ja jalkojen lisäksi vasomotorinen nuha. Jos nousen yöllä lämpimän peiton alta, saan pari tuntia kestävän nuhan. Hiusten pesun jälkeen viileä ilma saa niin ikään aikaan nuhaoireet. Hiuksia kammatessa täytyy varoa tiettyä kohtaa, kun siitä hiuksia vetäessä aivastuttaa.olen vain kuvitellut että joka-aamuinen nuhapuuska johtuisi allergiasta, nokka vuotaa myös päiväunien jälkeen vaikka kuinka tuulettaisi ja pesisi petivaatteita.
Mainitsit verisuonten laajenemisen ja supistumisen, voisiko näillä olla yhteyttä myös migreenipäänsärkyyn? Sellainenkin vaiva löytyy. - Sama vaiva
kappas kirjoitti:
olen vain kuvitellut että joka-aamuinen nuhapuuska johtuisi allergiasta, nokka vuotaa myös päiväunien jälkeen vaikka kuinka tuulettaisi ja pesisi petivaatteita.
Mainitsit verisuonten laajenemisen ja supistumisen, voisiko näillä olla yhteyttä myös migreenipäänsärkyyn? Sellainenkin vaiva löytyy.Eli kädet ja jalat aina kylmät, vaikka laittais kaikki sukat ja hanskat, mutta samalla voi olla muuten kuuma. Ei auta kuin riittävä fyysinen rasitus, niin alkaa lämmetä. Myös nukkuman mennessä peitoissa verenkierto palautuu. Olen 30v ja vaiva ollu vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2552683Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172187Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3281912- 1031649
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois901576Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2011264- 671210
- 251131
- 501093
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731036