Minä olen valmis myöntämään sen, että erillaisilla karismaattisia johtajia arvostelevilla henkilöillä saattaa olla omia taka-ajatuksia. Nämä taka-ajatukset eivät kuitenkaan tee tämän henkilön arvostelusta välttämättä valhetta. Miten siis voi enää nykypäivänä kristitty luottaa mihinkään yhteisöön ja tämän yhteisön johtajaan. Toki seurakuntaelämä on tärkeä asia. Vielä tärkeämpi asia on kuitenkin ihmisen henkilökohtainen suhde Jumalaan. Seurakunnissa voi tietenkin käydä. On kuitenkin varottava ettei seurakunnissa käy seurakunnan opettajan tai ihmeitten ja kokemusten vuoksi. Ainut syy miksi seurakunnassa pitäisi käydä on Jeesus Kristus. Seurakunnissa ei toisaalta voi käydä jos johtajat alkavat vaatia sitä, että heitä itseään ruvetaan palvomaan Jeesuksen sijasta. Johtajat voivat harjoittaa myös toimintaa jos luvataan vaikka mitä oman edun vuoksi. Kristusta käytetään tällaisessa toiminnassa oman edun ajamiseen. Johtajat voivat myös korostaa eksyttävällä tavalla ihmeitä ja kokemuksia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000022489719
Kukaan ei tietenkään ole täydellinen. Tuolla hokemalla ei kuitenkaan voida selittää pois kaikkia tekoja. Monet ja taas monet johtajat ovat nykypäivänä langenneet pois Kristuksesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000022489719
Kukaan ei tietenkään ole täydellinen. Tuolla hokemalla ei kuitenkaan voida selittää pois kaikkia tekoja. Monet ja taas monet johtajat ovat nykypäivänä langenneet pois Kristuksesta.
Vastaukset 1
Vanhimmat
minulle antamalla uskonvarmuudella myös lähimmäistenikin puolesta, että kyllä pystyvät luottamaan.
Sillä eiväthän uskonyhteisöittemme jäsenet suinkaan seuraa seurakuntiensa johtajia, vaan Jeesusta Kristusta.
Ja koska he ymmärtävät, että aivan samoin kuin he itse, samoin myöskin seurakuntiemme johtajat polvistuvat ainoastaan Jumalan kasvojen eteen ja tekevät hänelle ainoalle henkilökohtaisesti 'tilin' omasta elämästään ja vaelluksestaan uskontiellä.
Jeesus sanoo meille kaikille, että älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta, sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
Kukin siis pysyköön siinä asemassa, jossa hänet on kutsuttu, ja siinä seurakunnassa, johonka hänet on Jumalan voimalla johdatettu ja jäsenyyteen asetettu.