Aadam ja Eeva olivat aivan ensimmäiset adventistit. He odottivat Kristusta. He viettivät myös sapattia.
Paavali oli adventisti
kuten kaikki
5177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sehän tässä surkuhupaisaa onkin, että ne, jotka ovat virallisiin rekistereihin kirjanneet nimekseen adventisti, ovat juuri niitä pelastumattomia, jotka eivät odota Jeesuksen toista tulemusta tai odottavat sitä luullen siitä olevan heille jotain iloa.
Kun pakanain aika päättyy, Jeesus tempaa kaikki uudestisyntyneet kristityt maan päältä taivaaseen. Ollaksenne siinä joukossa teidän on tultava uskoon ja sitten valvottava itseänne, ettette enää sekaannu mihinkään vääriin profeettoihin ettekä harhaoppeihin, kuten adventismi.
Ironista on sekin, että adventistit täällä pilkkaavat yötä päivää uudestisyntyneitä kristittyjä, meitä, jotka todellisesti odotamme Jeesusta tulemaan hakemaan meidät.
Kun puhut uudestisyntyneistä et tarkoita itseäsi, sillä sitä sinä et totisesti ole koskaan ollutkaan.
Kysypäs kerrankin Jumalalta, äläkä omalta päältäsi olenko uskossa.
Yksi kirjoittaa:
"Abrahamin aikaan ei ollut Kristuksesta/Jeesuksesta edes ennustetietoa Raamatun mukaan. Ei se siihen ole voinut uskoa."
Toinen taas kirjoittaa:
"Aadam ja Eeva olivat aivan ensimmäiset adventistit. He odottivat Kristusta. He viettivät myös sapattia." ja vieläpä: "Paavali oli adventisti".
Tämähän on vähän niin kuin armeijan taisteluharjoituksissa:
"Vihollisia siellä ja täällä, ampukaa sinne sun tänne". Tuntuu, että adventistitkin "roiskivat" tälle palstalle vähän sitä, mitä sylki suuhun kulloinkin tuo.
Moni muunkin kristillisen kirkon jäsen uskoo samoihin asioihin?!