Kyselisin nyt tällaista, että mikä on apteekeista saatava vahvin kipu tai särkylääke jonka saa ostaa ilman reseptiä kuka tahansa?
Kuinka usein tai paljon kerralla tällaista lääkettä saa ottaa?
Olisin kiitollinen kaikista kunnollisista vastauksista.
Kiitos.
Vahvin ilman reseptiä saatava kipulääke?
4
16543
Vastaukset
- tai mietoja ne kaikki on
Jos tulehduskipulääkettä ajattelee, niin Burana ja Ibumax on käytännössä ihan yhtä tehokkaita. Panadol on vain kipuun (eli paracetamoli ei ole tulehduskipulääke) ja ne disperinit ja aspirinit voi unohtaa. Esim. jotain Buranaa saa ottaa 3* 800mg/pv ja yhdessä tabussa on 400 mg.
Tietämättä sun kivun laatua tms niin hankkisin Buranaa tai jotain muuta Ibuprofeenipohjaista lääkettä (kopiolääkkeet halvempia kuin Burana). Apteekista myydään kipulääkkeitä (reseptittömiä) nukyään rajoitetusti, joten älä ihmettele jos myyvät sulle vain yhden paketin.- Öögölimöögöli
Miksi aspiriinit ja disperiinit saa unohtaa? Mulle ainakin tehokkain tuo asetyylisalisyylihappo, vaikeaan kipuun nakkaan sitten panacodia.
- ei mulla
Öögölimöögöli kirjoitti:
Miksi aspiriinit ja disperiinit saa unohtaa? Mulle ainakin tehokkain tuo asetyylisalisyylihappo, vaikeaan kipuun nakkaan sitten panacodia.
Jos mieleipiteitä kysytään, niin se oli minun. Mulla nuo eivät ole mihinkään auttaneet ikinä ja nyt niistä olisi vain haittaa.
- ole sellainen
"kunnollinen" vastaus, kun sinä haluaisit saada, koska kysyit reseptittömiä lääkkeitä. Vastaan nyt kuitenkin. Edellä kerrottu on totta, usein max 2 pakettia ja ne on niitä 400mg:sia. Itse suosittelisin hankkimaan reseptin 600mg Buranaan, säästät rahaa kun ei tarvitse ottaa useaa tablettia kerrallaja saat isommissa pakkauksissa, jolloin kappalehinta on alle puolet reseptittömistä kipulääkkeistä. Jos sinulla on kipuja, saat kyllä reseptin (tietenkään tietämättä taustaasi tai kipuasi sen tarkemmin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803