Hyvää vappua!

Näin se homma etenee! Käytettyjen osalta uusi laki otetaan käyttöön vappuna!
Ei sitten muuta kun uudet paprut sisään ja lupa antaa toimittaa verotus vanhalla kaavalla ;-(
3466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko nyt sitten niin että tämän nykyisen lain aikana tehdyt päätökset ovat voimassa uuden lain voimaan astumisen jälkeenkin? Vai voiko yksityinen autontuoja vedota uuden lain mahdolliseen EU-oikeudenmukaisempaan lopputulokseen ja vaatia oikaisua sen uuden lain mukaiseksi.

Vai onko tässä menossa viivytystaistelu että Vappuun mennessä ei kannata tullauttaa mitään koska vanhan lain mukaan tulee huonompia (laittomampia) päätöksiä? Tämähän kyllä olisi valtion linjan mukaista.

Mutta kuinkas se nyt sitten onkaan: astuuko autoliikkeiden etua palveleva lainosuus voimaan taannehtivasti ja yksityistä autontuojaa mahdollisesti helpottava lainosa viivytetysti voimaan? Eikös tässäkin taas syrjitä kuluttajaa?

Äänestä
  • ..nyt kun täytät lapun jossa annat luvan hoitaa verotuksen vanhalla kaavalla saat uuden ja vanhan lain erotuksen automaattisesti tilillesi aikanaan, 9% korolla. Lappu on samalla valitus ja oikaisupyyntö. Erotus tulee virkamiespäätöksellä, ilman mitään käräjöintiä yms, eli ehkä jopa aika pikaisesti uuden lain astuttua käyttöön.

    Äänestä

  • tt kirjoitti:

    ..nyt kun täytät lapun jossa annat luvan hoitaa verotuksen vanhalla kaavalla saat uuden ja vanhan lain erotuksen automaattisesti tilillesi aikanaan, 9% korolla. Lappu on samalla valitus ja oikaisupyyntö. Erotus tulee virkamiespäätöksellä, ilman mitään käräjöintiä yms, eli ehkä jopa aika pikaisesti uuden lain astuttua käyttöön.

    Ihan mielenkiintoinen seikka. Kuinkahan kauas taannehtivasti näitä oikaisuja voi vaatia - kok EU-jäsenyyden ajaltako vai kuinka? Onko siinä uudessa laissa todellakin taannehtivuusklausaali tämän käytettyjen tuonnin osalla kans?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tt kirjoitti:

Näin se homma etenee! Käytettyjen osalta uusi laki otetaan käyttöön vappuna!
Ei sitten muuta kun uudet paprut sisään ja lupa antaa toimittaa verotus vanhalla kaavalla ;-(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu