Sprinter vai Boxer

Kumpi olisi järkevämpi Huoltoautoksi.Liikun ympäri Suomea,koko ajan paljon tavaraa mukana.
Kävin koeajamassa Sprinteriä 218cdi.Tuntui todella
jämäkältä,ja koneessa tuntuu olevan potkua.Uutta Boxeria en ole vielä ajanut,mutta 2005 malli tuntui heppoiselta.Sprinter oli automaatti,tuntui mukavalta,mutta miten on kestävyys?
2933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jos sprintteri on toisena vaihtoehtona..

Hyvin nuo sprinterin laatikot on yleensä kestäny, pieni järjen käyttö suotavaa niin ei tule ennen aikaisia hajoamisia. Koska automaatti on 100 kertaa monimutkaisempi laite. Ainoa mikä on ollut huono on sprintersfit eli kytkinropotillinen laatikko.

Paljon ajavalle ainakin sprinter enemmin kuin bokseri,citikka, fiat mitä niit nyt on saman auto kuitenkin.

Citikassa on kyllä tunnokas ajettavuus mutta tehoton se on eikä siihen auta mikään. Käsijarru on ihan persepaikassa kirjaimellisesti, meet autosta ulos jos käkkäri o päällä niin sen kahva osuu takareiteen ikävästi, huonompi kuljettajan paikka. Käsijarru on ala-asennossan myös niin alhaalla että kun kuljettajan ovi on kiinni niin hyvä kun sinne edes ylettyy. Mitähän ne oikein ajatellut koko käsijarrua suunnitellessa? Nämä siis fiiu, pösö ja shitikka. Mitähän niiden peilienkin kanssa on pitänyt kikkailla, pieni laajakulma alapuolella? Yläpuolella se pitäisi olla kun kuskikin on metrin verran korkeammalla. Niin ja mitä shitikan penkkiin tulee niin pitemmnällä kuskilla ainoa asentoa on pitää penkki alimmassa korkeudessa koska muuten tulee katon reuna silmien eteen, tosi hyvää ergonomiaa.. Sitten on jalat koukussa minkäs voi..
Shitikan kuskin ovi on myös sellainen että se pysy paikoillaan ollessaan auki, tulee päällä kun nousee autoon, puuttuu siis porrastus oven aukeamisen rajoittimesta tai se on liian pieni painavaan oveen. Sivuliukuovi ei pysy auki asennossa lukituksessa kunnolla, liian kovalla voimalla joutuu sen sinne iskemään. Eiköhän tossa jo ole listaa, noita puutteita ei ole sprinterissä, uutta en tosin ajanut vielä mutta ei se huonompi varmaan ole kuin 316cdi.

Äänestä
  • Jep,Aluksi toi hintaero lisävarusteineen näytti suurelta,mutta kun raksittiin pois varusteet jotka voi itse asentaa,kallis ensiasennus-radio(390e),tavaratilan loisteputket ym.ei hintaeroa enää jäänyt niin paljon että kallistuisin Boxeriin.Joten Sprinter tilattu!Toimitus vasta maalis-huhtikuussa.Jaksan odottaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostelija kirjoitti:

Kumpi olisi järkevämpi Huoltoautoksi.Liikun ympäri Suomea,koko ajan paljon tavaraa mukana.
Kävin koeajamassa Sprinteriä 218cdi.Tuntui todella
jämäkältä,ja koneessa tuntuu olevan potkua.Uutta Boxeria en ole vielä ajanut,mutta 2005 malli tuntui heppoiselta.Sprinter oli automaatti,tuntui mukavalta,mutta miten on kestävyys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu