Kumpi olisi järkevämpi Huoltoautoksi.Liikun ympäri Suomea,koko ajan paljon tavaraa mukana.
Kävin koeajamassa Sprinteriä 218cdi.Tuntui todella
jämäkältä,ja koneessa tuntuu olevan potkua.Uutta Boxeria en ole vielä ajanut,mutta 2005 malli tuntui heppoiselta.Sprinter oli automaatti,tuntui mukavalta,mutta miten on kestävyys?
Kävin koeajamassa Sprinteriä 218cdi.Tuntui todella
jämäkältä,ja koneessa tuntuu olevan potkua.Uutta Boxeria en ole vielä ajanut,mutta 2005 malli tuntui heppoiselta.Sprinter oli automaatti,tuntui mukavalta,mutta miten on kestävyys?
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos sprintteri on toisena vaihtoehtona..
Hyvin nuo sprinterin laatikot on yleensä kestäny, pieni järjen käyttö suotavaa niin ei tule ennen aikaisia hajoamisia. Koska automaatti on 100 kertaa monimutkaisempi laite. Ainoa mikä on ollut huono on sprintersfit eli kytkinropotillinen laatikko.
Paljon ajavalle ainakin sprinter enemmin kuin bokseri,citikka, fiat mitä niit nyt on saman auto kuitenkin.
Citikassa on kyllä tunnokas ajettavuus mutta tehoton se on eikä siihen auta mikään. Käsijarru on ihan persepaikassa kirjaimellisesti, meet autosta ulos jos käkkäri o päällä niin sen kahva osuu takareiteen ikävästi, huonompi kuljettajan paikka. Käsijarru on ala-asennossan myös niin alhaalla että kun kuljettajan ovi on kiinni niin hyvä kun sinne edes ylettyy. Mitähän ne oikein ajatellut koko käsijarrua suunnitellessa? Nämä siis fiiu, pösö ja shitikka. Mitähän niiden peilienkin kanssa on pitänyt kikkailla, pieni laajakulma alapuolella? Yläpuolella se pitäisi olla kun kuskikin on metrin verran korkeammalla. Niin ja mitä shitikan penkkiin tulee niin pitemmnällä kuskilla ainoa asentoa on pitää penkki alimmassa korkeudessa koska muuten tulee katon reuna silmien eteen, tosi hyvää ergonomiaa.. Sitten on jalat koukussa minkäs voi..
Shitikan kuskin ovi on myös sellainen että se pysy paikoillaan ollessaan auki, tulee päällä kun nousee autoon, puuttuu siis porrastus oven aukeamisen rajoittimesta tai se on liian pieni painavaan oveen. Sivuliukuovi ei pysy auki asennossa lukituksessa kunnolla, liian kovalla voimalla joutuu sen sinne iskemään. Eiköhän tossa jo ole listaa, noita puutteita ei ole sprinterissä, uutta en tosin ajanut vielä mutta ei se huonompi varmaan ole kuin 316cdi.
Jep,Aluksi toi hintaero lisävarusteineen näytti suurelta,mutta kun raksittiin pois varusteet jotka voi itse asentaa,kallis ensiasennus-radio(390e),tavaratilan loisteputket ym.ei hintaeroa enää jäänyt niin paljon että kallistuisin Boxeriin.Joten Sprinter tilattu!Toimitus vasta maalis-huhtikuussa.Jaksan odottaa.