Seksuaalista häirintää vai ei

Kun minä nuorena tyttönä kävelin kaupungilla ihan rauhassa kauniina kesäpäivänä, niin vastaani tuli mieshenkilö, joka yllättäen, täysin arvaamatta kouraisi suoraan haaroistani.

Seksuaalista häirintää vai ei?
192384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

tätä asiaa näin kauan miettinyt niin kerrotakoon nyt.

Oli se seksuaalista häirintää. Tässä tapauksessa voisi käytää jos sanaa ahdistelu, joka käsittääkseni on oikeudellisessakin menettelyssä raskauttavampi.

Tietenkin tämä riippuu siitä, että oliko kävelytyylisi sellainen että haarasi peittivät kävelytietä siinä määrin että kyseessä oli vain tahaton käden heilautusliike joka kuuluu kävelyyn noin muutenkin.

Äänestä
  • Ja vain minä ja vastaantuleva mies.

    Äänestä

  • jorojukka-kukka kirjoitti:

    Ja vain minä ja vastaantuleva mies.

    tämä sitten on selkeästi häirintää. Ei kai tässä mitään epäselvää pitäisi olla?

    Äänestä

  • jorojukka-kukka kirjoitti:

    Ja vain minä ja vastaantuleva mies.

    Eikö kukaan muu ollut niin leveällä kadulla kävelemässä vaikka oli kaunis kesäpäivä? Olivatko kaikki mökillä? Muistatko vielä mitä hänelle huusit?

    Niin että vain hän ohimennen kouraisi, jatkoi matkaansa ja sinä huutelit perään? Miten uskalsit, luulisi, että ei tuollainen kourausu lopu pelkkään kouraisuun... Miksi et lähtenyt karkuun vaan jäit huutelemaan perään?

    Olisiko juttusi pitänyt alkaa, että JOS mies olsi kouraissut kauniina kesäpäivänä... jne.

    Äänestä

  • Jack orig. kirjoitti:

    Eikö kukaan muu ollut niin leveällä kadulla kävelemässä vaikka oli kaunis kesäpäivä? Olivatko kaikki mökillä? Muistatko vielä mitä hänelle huusit?

    Niin että vain hän ohimennen kouraisi, jatkoi matkaansa ja sinä huutelit perään? Miten uskalsit, luulisi, että ei tuollainen kourausu lopu pelkkään kouraisuun... Miksi et lähtenyt karkuun vaan jäit huutelemaan perään?

    Olisiko juttusi pitänyt alkaa, että JOS mies olsi kouraissut kauniina kesäpäivänä... jne.

    tissittelyjuttus tietysti täyttä totta.

    Äänestä

Tällä miehellä oli/on todennäköisesti pitkät käsivarret ja kookkaat kädet, jotka esim. kaupungilla reippaasti kävellessä saattavat ihan sattumalta hipaista yhtä sun toista. Jotta kannatteneeko siitä sen dramaattisempia päätelmiä lähteä vetelemään?

Äänestä
  • Ei hipaisu. Että miten osuikaan ottamaan koko kalleuteni käteensä. :(

    Äänestä

  • jorojukka-kukka kirjoitti:

    Ei hipaisu. Että miten osuikaan ottamaan koko kalleuteni käteensä. :(

    Kerroit, että tapaus sattui sinulle nuorena tyttönä.

    Sanotaan, että aika kultaa muistot.

    Äänestä

On tainnut nimimerkille jäädä tosi paha trauma, joka olisi aikanaan pitänyt käsitellä jossain kriisiavun puitteissa..

Sama nimerkki mainostaa isoja hinkkejään toisella palstalla. Ihan vaan vahingossa ne osuivat kumartuessani miespuolisen työkaverin selkään. Voi voi. Ja ihan vahingossa vastaantuleva setä kouraisi haaroista kun olin nuori. Jörkkikselle näyttää sattuvan näitä vahinkoja keskimääräistä enemmän.

Jorojukka-Kukka! Milloin ajattelit kasvaa aikuiseksi?

Äänestä

mutta missä on määritelty seksuaalinen häirintä tai ahdistelu. Onko näistä kenties rangaistuspykälät olemassa jossain? ei ainakaan suomen rikoslaissa. Jos olit alle 14-16 vuotias niin kyseessä oli lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, tai sen yritys.

Äänestä

Missäpäin kaupunkia kävelit? Oliko se nyt varmasti ihan kaunis kesäpäivä, ettei vain olisi ollut pilviä taivaalla? Minä vuonna se tapahtui? Mistä tiedät, että se oli mies? Oliko sinulla kova vauhti päällä? MIten hän onnistui kouraiseman sinua sieltä, jos te molemmat kävelitte eri suuntiin? Pysäyttikö hän sinut vai tekikö hån sen liikkessä?

Oliko sinulla jo silloin ne hirveät hinkit? Ei tainnut olla tissimiehiä kun ei sieltä kouraissut vai onko sinulla oikeasti ne hirveät hinkit olemassa?

Äänestä
  • kysymyksiin ehdottomasti täytyy saada tarkennoksia, eihän niitä muuten kukaan usko. Lisäksi muutama linkki todisteeksi ettei jukkis puhu omiaan.

    Äänestä

  • se teki ton alotuksen koska se haluu ratsastaa tolla toisen avauksen saamalla suosiolla. Sen avaukset ovat viime aikoina jääneet kovasti kuiviksi viestimääriltään. Ei ollu eka kerta kun jorojukka näin tekee eli varastaa toisen aiheen. Kukaan ei saa olla häntä parempi eikä näkyvämpi.

    Äänestä

käynyt ihan samalla tavalla mutta kouraisija oli nainen

Äänestä

..ota vakavissanne tätä kysymystä? Osa kommenteista viittaa siihen. Nimimerkin muualla olleet kirjoitukset puhuvat vahvasti sen puolesta, että omalla käyttäytymisellä on kyllä osasyy mahdolliseen tapahtuneeseen.

Seksuaalista häirintää? Nimimerkin kirjoittelua seuranneena sanoisin, että voi kääntyä päin vastoin.

Äänestä

Nooh, onneksi lienet sittemin saanutkin olla kokolailla rauhassa moisilta häiriköiltä...

Ilmeisestikään tämä ko. 'kouraisija' ei ollut kuullut sinun avaavan suutsi. Mikäli olisi kuullut, niin eiköhän pahimmat halut kokasta olisi kadonna.

Äänestä

..seksuaalinen fantasiasi vai onko koko juttu silkkaa paskapuhetta.

Äänestä
  • Tämän tyypin tarinoita seuranneena sieltä voidaan odottaa jatkossakin ihan mitä vaan. Suhteellisen täyttä hölynpölyä kaikki. Jorojukka-Kukka on jäänyt teinin asteelle, eikö siihen ikään kuulukin kaikenlainen haahuilu ja fantasiointi.

    Äänestä

..juolahti mieleeni, ettei kysymyksessä vain olisi ollut sukupuolinen mielenkiinto..??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 39 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jorojukka-kukka kirjoitti:

Kun minä nuorena tyttönä kävelin kaupungilla ihan rauhassa kauniina kesäpäivänä, niin vastaani tuli mieshenkilö, joka yllättäen, täysin arvaamatta kouraisi suoraan haaroistani.

Seksuaalista häirintää vai ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu