Nokian omistajat vaativat pääkonttorin

pois Suomesta!
6774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Perlos sulkee, mutta Nokia tekee lähtöänsä" eli lyhyehkö matka Nokian historiaan. Pääkonttorin sijainti ei ole nykyään ratkaiseva. Ratkaisevinta on se, missä ovat alinahkkijat ja tuotantolaitokset yleensä. Käy lukemassa:
----------------------------------------------------
http://www.marijanbasic.info/detail.asp?chapter=2&title=release_7
----------------------------------------------------
sit. oman listan kansanedustajaehdokas - Helsingin vaalipiiri

Äänestä
  • Siinä mielessä Suomi on omistajien kannalta kovin kallis ja huono kotipaikka.

    PS. Nokia tekee kyllä lähtöään koko ajan, vaikka asiasta ei julkisuudessa vielä puhuta!

    Äänestä

  • hjkjhkhkjh kirjoitti:

    Siinä mielessä Suomi on omistajien kannalta kovin kallis ja huono kotipaikka.

    PS. Nokia tekee kyllä lähtöään koko ajan, vaikka asiasta ei julkisuudessa vielä puhuta!

    Juuri näin, tämähän on ollut viestini!

    Äänestä

  • hjkjhkhkjh kirjoitti:

    Siinä mielessä Suomi on omistajien kannalta kovin kallis ja huono kotipaikka.

    PS. Nokia tekee kyllä lähtöään koko ajan, vaikka asiasta ei julkisuudessa vielä puhuta!

    Kaleudesta... kaikki on suhteellista! Mikro- ja makrotalous eivät enää kulje käsi kädessä mainitsemasi verotuksesta huolimatta! Tokihan halvalla työvoimalla parannetaan YRITYKSEN (eli mikrotalouden) kilpailykykyjä lyhyeellä tähtäyksellä, pidemmän päälle kuitenkin ihmisten ostovoima laskee. Tämä on itseasiassa jo tapahtunut - ns. vauras keskiluokka on katoamassa päin. Tietysti tämä on psykotisen metamorfosin alku... kun on kulutettu varoja yhdellä alalla siirrymme toiselle jne.
    Pääkonttorin verotuksesta... verotettavaksi jää lähinnä emon /holding-yhtiön osinko. Kiitos inspiraatiosta, kirjoitan lähipäivinä tästä...

    Äänestä

  • liian vanha hoitamaan Suomen asioita - häivy takaisin sonnimaahan.

    Äänestä

  • Suomen asioita kirjoitti:

    liian vanha hoitamaan Suomen asioita - häivy takaisin sonnimaahan.

    Olen asunnut Suomessa vuodelta 1975, Suomen kansalaisena olen vuodesta 1983. Olisin voinut yrittä aikaisemminki, mutta ei ole ollut kiinnostusta, mutta tännä vuonna on eduskunnan juhlavuosi... pidän juhlimisesta! Ihan sonnimaasta en ole, sekin poronmunanpurija! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


siirtoa kirjoitti:

pois Suomesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu