e-pillereiden haittavaikutukset

Hei!

Tiedän, että e-pillereistä voi saada kaikenlaisia sivuoireita, mutta ovatko muut huomanneet valtavaa mielialan muutosta? Yht'äkkiä lempeästä ihmisestä tuleekin agressiivinen ja mielialat vaihtelevat päivän aikana enkelistä piruksi monia kertoja.

Kannattaisiko harkita pillereiden vaihtoa vai lopettaa ne kokonaan ja harkita muuta ehkäisykeinoa?
6991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole aiheuttanut minulle suuria mielialan muutoksia. Vaihtamista ja lopettamista kannattaa harkita, jos olet käyttänyt pillereitä pidempään ja tuo oireilu on jatkuvaa.

Äänestä

E-pillerit aiheuttivat minulle aggressiivisuutta ja kiukkuisuutta. Jätin yhdistelmäehkäisyn, mutta liian myöhään: sain masennuksen.

Äänestä
  • Mä olen myös huomannut, että kun aloitin pillerit niin mieliala on ollut laskusuunnassa. Eli epäilen että alakuloisuus johtuu myös pillereistä. Ehkä mun vaan pitäis lopettaa/vaihtaa pillerit...

    Äänestä

pillereistä luopumista. Mulle ei ainakaan sopinut (useampia kokeillut). Nyt jo kymmenen vuotta ilman pärjännyt! :)

Vaihtoehtoja on mm. täysin hormooniton kuparikierrukka, josta monenlaista myyttiuskomusta. Toimii ja haittavaikutukset minimaaliset. Laitetaan myös synnyttämättömille naisille. Suosittelen!

Äänestä
  • Toohonhan liittyy sellaisia myyttejä, että ei sopisi synnyttämättömälle. Minulle Gynekologi kuitenkin kuittasi moiset vanhoiksi harhaluuloiksi. Sanoi johtuvan siitä, että nuoreen ikään (synnyttämättömyyteen) liitetään sukupuolitaudit, joita ei saa kierukallisella olla. Asia ei siis mitenkään liity ikään saati synnyttämättömyyteen.

    Itse olen 20-vuotias, eikä minulla tietenkään lapsia ole. Kierukka sopii minulle mainiosti. Kuukautiset olivat aluksi hieman runsaammat kuin ennen, mutta muuttuivat kyllä takaisin niukemmiksi. Muita sivuoireita ole ole.

    Äänestä

Itse söin vuosikaudet pillereitä hyvällä menestyksellä. Aluksi jouduttiin kokeilemaan montaa merkkiä, mutta sitten löytyi se hyvä ja sopiva. Lapsia on tullut tehtyä kolme joten taukoa on aina ollut se raskaus- ja imetysaika. Nyt kolmannen jälkeen ei ole pillerit sopineet enää alkuunkaan. Hikoilua ja kauheita mielialavaihteluita. Todellakin olo oli niin agressiivinen ja tuntui että suurimman osan aikaa adrenaliinit kiehui veressä! Ainoastaan hyvä olo oli aina kuukautisten alkaessa ja siitä muutamana päivänä. Muu aika oli aivan pers..tä. Nyt olen menossa sterilisaation ja toivon että voin taas alkaa elää "normaalia" elämää. Aloin kyllä syödä kaikkia vitamiineja ja yrittää vähän korjata oloa myös niillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*eveliina* kirjoitti:

Hei!

Tiedän, että e-pillereistä voi saada kaikenlaisia sivuoireita, mutta ovatko muut huomanneet valtavaa mielialan muutosta? Yht'äkkiä lempeästä ihmisestä tuleekin agressiivinen ja mielialat vaihtelevat päivän aikana enkelistä piruksi monia kertoja.

Kannattaisiko harkita pillereiden vaihtoa vai lopettaa ne kokonaan ja harkita muuta ehkäisykeinoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu