aikoihin käytiin tätä samaa keskustelua. Mikä muuttuu, jos liitymme? Mikä paranee? Mikä huononee?
Poliitikot tuolloin nimenomaan korostivat vapaan liikkuvuuden lakia. Sillä tämä homma meille perusteltiin! Ja me äänestettiin, ja liityttiin! Sittempä kävi niinku kaikessa. Lupaukset petettiin.
Poliitikot tuolloin nimenomaan korostivat vapaan liikkuvuuden lakia. Sillä tämä homma meille perusteltiin! Ja me äänestettiin, ja liityttiin! Sittempä kävi niinku kaikessa. Lupaukset petettiin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun EU on muutenkin osoittautunut täydeksi sudeksi, on suomalaisilla maaliskuussa tilaisuutensa. Ääni Soinin tiimille, kunnon vaalivoitto ja SUOMI ITSENÄISEKSI!
täällä ei saa edes ihmiset vapaasti liikkua, puhumattakaan autoista.
Itse muistan melko hyvin ne liittymispuheet sekä lupaukset mitä tapahtuu kun brysselin junaan ei hypätä kiirellä!
-Kun olemme seitten EU:n ytimessä, meillä on edelleen markkamme ja työllisyys ja työpaikat ovat suomessa kääntyneet rajuun nousuun ja ruoka halventunut, pelkkää hyvää luvassa!!!
Jos emme liity EU:hun:
Työpaikamme ja pääomamme viedään ulkomaille veroparattiisisaarille ja halpatyövoiman maahan ja suomea, ilman jäsenyyttä kohtaa työttömyyden sekä kurjistumisen "aalto" sanoivat politikot.
-VAAN KUINKAS KÄVIKÄÄN? pitäsikö perustaa paskanjauhannasta "sotatuomioistuin" ja tuoda valehtelijat kovennetun oikeuden eteen... Puhumattakaan SAUNAKABINETEISSA tapahtuneista tahallisesta vääristelystä sekä kähmimisestä- Voi suomi neitoa, siihen loppui lintukotona oleminen
-Rajavalvonnankin lopettaminen,siis kassia ei enää availla johti suomessa myös huumausaine tulvaan.Lisäksi Helsingissä kärähti korkeimissa piireissä omat tyttäret sekä pojat huumeista jonka johdosta lakia käytöstä ja hallussapidosta lievennettiin vain sakkoihin (ennen käräjille!)
Tässä muutama muukin totuus:
http://groups.msn.com/Suomiparemmaksi/omawebsivu17.msnw
-Kuinka jotkut vielä haluavatkin omaan autoonsa valvontalaiteiston ja kilometriverot, AIVAN ÄLYTÖNTÄ!!
Kun poliitikko puhuu niin vastuu on kuuntelijalla.
Oliko joku niin uuno että uksoi KAIKEN?
Itse äänestin EU:ta vastaan... Nyt äänestäisin puolesta.
Virkamies on tavallaan kaiken yläpuolella joka asiassa, myös totuuden puhujana. Toisin vain tuota nykyisin käytetään, eli vääristellään totuutta asiasta tai kerrotaan puolitotuuksia ja se pahin jätetään sanomatta.
En ole ollut niin uuno että olisin äänestänyt Brysselismin puolesta,sanoin tiukan EI:n
Ja vielä tänäänkin äänestäisin EI:tä
Sitä ääneen ihmettelen kun suomalainen ei pysty ottamaan vastuuta tekemisistään vaan sysää sen muiden harteille,vaikka sinne brysseliin välittämättä lopputuloksesta. Selkärangattomia politikoita kerrakseen,
palkka kyllä maistuu,
muu ei.
Vaikea sanoa linkin äijästä pelaako enää täydellä pakalla. Anyway kilometri vero kilometritehtaalle pistettäville. Työttömyys tulee niin kalliiksi, että sitä pitäisi verottaa, pallo jalkaan.
äänestit!ME kaikki ei äänestetty mutta minkäs teet kun enemmistö on aivottomia narussa kulkevia lampaita!
Silloin kun suomessa äänestettiin EU,hun liittymisestä, Suomi oli konkurssikypsä maa. Se on fakta. Onneksi sentään äänestimme kyllä. Katsokaa ympärillenne, meillä menee paremmin kuin koskaan. Itse kyllä muistan jossain meidän koulussa käydyssä "Vaalipaneelissa/lobbaustilaisuudessa" että joku silloinen kansanedustaja, joka oli "keskustelemassa" olisi sanonut että: juu kyllä se autoverokin sitten laskee, ja pitkät litaniat tavaran vaapaasta liikkumisesta päälle.... Tämähän meitä kakskymppisiä kovasti kiinnosti ja sitä kyseltiin... No eipä oo paljoo laskenu, 2003 vähän. Mut silti edelleen äänestäisin kyllä. Globalisaation kourissa kiemurtelisimme, vaikka emme EU,ssa olisikaan!
....maahantuonti on jo verotonta kuten EU sopimus edellyttää....
verot maksetaankin siitä, kun auto rekisteroidään maahan.
Aivan sama kuin väittäisi että juu maahan saa tuoda viinaa niin paljon kuin haluaa verovapaasti, maksat verot vasta sitten kun korkkaat sen.
= paskaa koko suomen touhu. Nyt ja aina.
jutun kun kysyttiin: Halpeneeko Mersu? Siihen politikon naama hymyili ja vastausta ei tullut ollenkaan.