Lähetystyö nykyisin ?

Ardo125

Ennen vanhaan lähetystyö oli omalla tavallaan helpompaa, kun muita vaihtoehtoja kilpailemassa lähetystyöntekijöiden julistuksen kanssa, oli vähemmän, vaikka matkustaminen pitkien matkojen taakse, hitailla kulkuvälineillä, purjelaivoilla, oli kovin hankalaa ja vaivalloista ja rahastakin oli pulaa.

Nykyisin kun rikkaan lähetysjärjestön lähetystyöntekijä menee lentokoneella lentäen muutamassa tunnissa, vaikka Afrikkaan, hän törmää siellä mahdollisesti Jehovan todistajiin, Uskon Sana-liikkeeseen, joka kerää rahat Afrikastakin, Mormoneihin, joille nykyisin kelpaavat mustaihoisetkin. Afrikan asukkaat eivät ole enää tietämättömiä noituuden ja esi-isien palvojia, vaan heidän joukossaan on koulutettuja kommunisteja, muhamettilaisia ja okkultisteja, New Agen harrastajia yms. He eivät ole enää niin vastaanottavia kuin muinoin.

Ennen lähetystyöntekijät lähtivät kirkoista ja seurakunnista joissa saarnattiin Jumalan sanaa ja aikoinaan Suomessakin pidettiin Jumalan sanaa jossakin määrin melko yleisesti arvossa, vaikkakaan sen mukaan ei silloinkaan suuri enemmistö elänyt. Nykyisin ihmisten uskonnollisuus on pinnallisempaa, kirkko kelpaa hautajaisiin ja häihin tms. tarpeisiin.

Eikä enää ole kovinkaan yleistä, että kirkossa olisi uskova pappi, vaan saattaa olla liberaaliteologian omaksunut mies tai jotakin vielä tuostakin kummempaa.

Ennen vaadittiin todella paljon, ennen kuin pääsi lähtemään lähetystyöntekijäksi, koulutus kesti lähetyskoulussa 5-6 vuotta ja moni lähetystyöntekijäksi lähtenyt oli melko köyhä ja rahaton ihminen, ja lähetysjärjestöjen kannatus oli kovin epävarmaa, aina eivät saaneet mitään tukea Suomesta, vaan joutuivat itse Afrikassa elättämään itsensä omalla työllään.

Nykyisin lähetystyöhön lähteminen on helpompaa, mutta lähtijöiden vakaumus ja taso, ehkei ole enää yhtä korkea, kuin oli vaikeiden olosuhteiden aikana. Nykyisin liberaalipappia muutaman vuoden kuunnellut nuori seurakuntalainen, menee lähetyskouluun ja tahtoo päästä lähetystyöntekijäksi, opiskellen tämän ajan teologien kirjoja, joiden päätarkoitus lienee kaiken raamatullisen uskon tyhjäksi tekeminen, sellaisen opetuksen omaksunut lähetystyöntekijä, ei taida olla oikein kovinkaan hyödyllinen Afrikan olosuhteissa.

Kuten lukija huomasi, mä näen tämän päivän olosuhteissa, vaikeuksia lähetystyön onnistumiseen. Jos joku osaa kertoa, jotakin myönteistä ja optimistista lähetystyön mahdollisuuksista nykyisin, tehkööt sen :)

1

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänäänkin

      Kirjoitat omia kuvitelmiasi lähetystyöstä ja lähetystyöntekijöistä. Minun tuntemani lähetystyöntekijät ovat fiksuja uskovia miehiä ja naisia, hyvin monen ammatin edustajia. Heille kaikille on yhteistä usko elävään Jumalaan ja pelastukseen Jeesuksessa. Evankeliumia Jeesuksessa vie jokainen omassa työssään, pappina tai opettajana, lääkärinä, jokainen tahollaan. Meidän tehtävämme on rukoilla heille siunausta, viisautta, johdatusta ja voimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2495
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2162
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      47
      2093
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2010
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1835
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      190
      1544
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      220
      1485
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1255
    9. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1241
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      196
      1036
    Aihe