Vuosimallin -95 - 00 Dieseli Mersut menee sitten herkästi kaupaksi. Neljää autoa olen ollut menossa koeajamaan - ja aina auto viedään "nenän edestä" vaikka se on juuri vasta tullut myyntiin.
Täytyypä tästä taas lähteä autoliikkeiden portille vaanimaan, koska sisään luikahtaa sopiva yksilö...
Täytyypä tästä taas lähteä autoliikkeiden portille vaanimaan, koska sisään luikahtaa sopiva yksilö...
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vai onko sulla liikkeen pihalla useampi myymättä?
Mersu on aina ollut helppo auto myydä. Vaikka ne yleensä ovat paljon ajettuja, niin sen saa myytyä hintaa polkematta, mutta yritäppä myydä vaikka 300tkm ajettu japsi. Niitä ei huoli edes mustalaiset.
... "sun" mesessäs mannemalliset pystylyhdyt?
..tallissa olevassa coupessa, joka oottelee kesäkelejä. Ihan kiva kärry. 2.8l twincam, jolla pärjää ihan hyvin tänäkin päivänä. Käyttöautossa (-04 W211) onkin sitten vanhanmalliset lamput. Facelift tuli myöhemmin tuohon w211 koppaan. Kohtahan tuo kyllä vaihtuu, kun on jo aika iäkäs.
menevät varmasti kaupaksi,mutta olisi syytä varoa.kori ruostuu ainakin väyrysessä herkästi.cdi moottoria vaivaa apulaitteiden sähköviat.laatu meni mersussa todella alas "väyrysmallin"myötä.itse jo kierrän kaukaa.autona muuten ok.tosin tehdas vastaa kori ongelmista,silti oma vaivansa.
Paluumatkalla. 3 mesen kanssa. Kaikista varmat kaupat, het ku tullaan suomeen ja eiku takas hakeen lisää.
Hamburg is Wonderfull town.
Minä ajattelin ottaa lopputilin työstäni ja alkaa tuomaan Saksasta vähän ajettuja mersuja Suomeen. Verot ovat kohtuullisia ja markkinat tuntuvat rajattomilta, hyvät yksilöt viedään käsistä ja huonommat menee tässä alkuhuumassa kuin kuumille kiville. Minustakin juuri tuo Hampuri tuntuu hyvältä paikalta hankkia laatuautoja.
Ei käy enää nykyisin romut=vanhat, niin ei mersutkaan. Näistäkin 2 on vm.-03 ja 1 on -04
KILSAT PITÄÄ OLLA ALLE 50. 000 niin MENEE kaupax
Hampurissa on saksan sateisin ilmasto ja sieltä joka jannu nuuskii autoja koska sinne Suomesta on lyhin matka. Parhaat pelit haetaan Dusseldorfin eteläpuolelta, vai mitä "ammattimiehet"?!
Täältä länsi/lounaislaidaltahan ne parhaiten säilyneet yksilöt usein löytyy. Lumesta ei tähän saakka tietoakaan, lähipäivinä saattaa kyllä tulla. Kyllä hyviä autoja Hampuristakin löytyy muttei suomipoika niitä raaski ostaa, mielummin häkkitavaraa Suleimanilta.
..lisää maailmalta. Autotlli.com:ssa oli hetki sitten 1995 - 2000 väliltä 176 E-mallin pirssiä.
Pohjoisen taivaan alla, kituutteli köyhä kansa, rikkailta lainaamalta, ostivat romumersujansa
Saattaahan toki edelleen olla, että joitakin Mersuja on helppo myydä, sillä sellaisia sinisilmäisiä uunoja, jotka luulee edelleen, että Mersussa arvo säilyy, löytyy edelleen tästä maasta?!?
Tosiasia on kuitenkin, ettei uutta, eikä varsinkaan vähän käytettyä uitettua Mersua kannata missään nimessä ostaa ainakaan järkiperusteilla.
Kaverini esim. osti kolmisen vuotta sitten vähän ajetun Saksan tuontimesen n. 25000 eurolla(hintapyynti oli 29900). Hän on sitä näiden kolmen vuoden aikana joutunut korjaamaan/huoltamaan n. 5000 eurolla ja nyt hänellä alkaa olemaan mitta täynnä ja hän on alkanut suunnittelemaan Mersunsa vaihtoa johonkin "tavalliseen" n. 25000 euron uuteen autoon. Hänen järkytyksensä on ollut melkoinen, kun Mersusta ei ole tarjottu hyvitystä uuteenkaan autoon kuin n. 10000 euroa.
Eli aika kalliit ovat olleet kolme vuotta ja n. 60000 km(eli n. 20000 euroa pelkkä arvonpudotus ja korjaukset huollot). Itse olen vaihtanut saman kolmen vuoden aikana n. 25000 euron autoni uuteen vuoden välein. Väliraha on ollut aina 3000 euroa ja muita ylimääräisiä kulujahan ei ole tullut, ei edes huoltokuluja. Eli suomeksi sanottuna uuden auton vaihtaminen vuoden välein on tullut n. 11000 euroa halvemmaksi kolmen vuoden aikana kuin tuonti
Mersu.
Eli en näe mitenkään järkevänä tuontimersun ostamista, mutta ehkä niiden hakeminen myyntitarkoitukseen on edelleen järkevää, sillä näitä sinisilmäisiä Mersu-uskovaisia tuntuu edelleen riittävän:))
Teksi on ollut asiasta perillä olevien sarkasmia, ja täällä nämä SINISILMÄISET uunot ei erota sitä vaan lässyttää tuota samaa paskaa kuin viimeiset 10 vuotta on saanut kuulla tuontiautojen tiimoilta.
Haluan todella tietää mikä auto pudottaa arvoaan vain 3000€/vuosi. Tahtoo sellaisen!
Monet tuontiautolla ajavat, ajavat unelmallaan ja sitä varten elämä on.
"ennen"vanhaan eli vuonna 1998 vuodenvanha ja 30 tkm ajettu diesel avensis vaihtui alle 10000 mk:lla paremmin varusteltuun samanlaiseen uuteen.
Olin kuolla nauruun kun kuulin myyjän kertoneen että käytetyt halutumpia kuin uudet!! Ei kristus mikä kansa, sietääkin saada lisäveroja.
Nykyään tuskin toimii...
Ei Saksan tuontiauton myynti ole mikään ongelma.Yksityisenä ajan pari vuotta ja myyn kohtuu hintaan.Helposti on mennyt kaupaksi!