Elisa matkalla Beteliin

102

Liittyykö 2. Kun. 2:23-25 (kertomus Elisasta matkalla Beteliin) joku jt-sisäpiirivitsi? Jossakin neuvottiin kysymään tämän raamatunkohdan selitystä jt:ilta.

6

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UskoToivo

      2. Kuninkaiden kirjan 2:23-25:ssa on tällainen tapaus:

      *** 23 Ja hän lähti sieltä ylös Beteliin. Kun hän kulki ylös tietä, kaupungista tuli pikkupoikia, ja he alkoivat ilkkua häntä ja toistelivat hänelle: ”Mene ylös, kaljupää! Mene ylös, kaljupää!” 24 Lopulta hän kääntyi taakseen ja näki heidät ja kirosi heidät Jehovan nimessä. Silloin tuli kaksi naaraskarhua metsiköstä ja raateli heistä neljäkymmentäkaksi lasta. 25 Ja sieltä hän kulki edelleen Karmelinvuorelle, ja sieltä hän palasi Samariaan.

      Kirja "Raamatun ymmärtämisen opas", osa 1, sivu 312 kertoo tästä tapauksesta näin:

      *** Vaikka väärä palvonta olikin Betelissä yleistä, kerrotaan, että siellä oli Elian ja Elisan aikana profeettojen ryhmä. Betel oli myös niiden ilkkuvien poikien kotipaikka, jotka pilkkasivat Elisaa ja joista monet menettivät henkensä Jumalan tuomion täytäntöönpanon vuoksi. (2Ku 2:1–3, 23, 24.)

      Sivulla 465 samassa ykkösosassa asiaa laajennetaan. Lainaan tämän otteen:

      *** Jerikosta Elisa nousee Beteliin, joka sijaitsee n. 900 m merenpinnan yläpuolella ja jossa hän oli aikaisemmin käynyt erään profeettojen poikien ryhmän luona Elian kanssa (2Ku 2:3). Matkan varrella häntä vastaan tulee joukko nuorisorikollisia, jotka osoittavat melkoista epäkunnioitusta sekä häntä että hänen profeetanvirkaansa kohtaan. ”Mene ylös, kaljupää! Mene ylös, kaljupää!” he ilkkuvat. He tarkoittavat joko sitä, että hänen tulisi jatkaa menoaan ylös Beteliin, tai sitä, että hänen pitäisi lähteä maan päältä, kuten hänen edeltäjänsä otaksuttiin tehneen (2Ku 2:11). Opettaakseen nämä pojat ja heidän vanhempansa kunnioittamaan Jehovan profeettaa Elisa kääntyy ja kiroaa heidät Jehovan nimessä. Yhtäkkiä tulee metsiköstä kaksi naaraskarhua ja raatelee 42 noista pilkkaajista. (2Ku 2:23, 24.)

      On kiinnostavaa, että Raamatun teksti kertoo hieman eri sävyssä tapauksesta kuin "Ymmärtämisen opas". Raamatussa sanottiin näin: "kaupungista tuli pikkupoikia". Ensimmäinen lainaus "ymmärtämisen oppaasta" sanoi heidän olleen "ilkkuvia pikkupoikia", mutta toinen lainaus kertoi "joukosta nuorisorikollisia".

      Pikkupoikia - ilkkuvia pikkupoikia - nuorisorikollisia. ???

      Joku viisaampi voi kommentoida tätä episodia, jossa kaksi naaraskarhua tappoi pikkupoikia tai nuorisorikollisia.

      Kaljuuden osuudesta tapahtumiin "ymmärtämisen opas" kertoo näin:

      *** Jehovan profeetta Elisa oli kalju. Sen jälkeen kun hänet oli asetettu profeetta Elian viran jatkajaksi, hän oli kulkemassa Jerikosta ylös kohti Beteliä, kun joukko lapsia pilkkasi häntä huutamalla: ”Mene ylös, kaljupää! Mene ylös, kaljupää!” Heidän ilkkumisensa pääsyy ei näytä olleen niinkään se, että Elisa oli kalju, vaan se, että he näkivät kaljun miehen, jolla oli yllään Elian tuttu virkavaate. He eivät halunneet lähistölleen ketään Elian seuraajaa. Hänen tulisi joko jatkaa matkaansa ylös Beteliin tai nousta myrskytuulessa kohti taivasta, kuten tuon virkavaatteen edellinen käyttäjä oli noussut (2Ku 2:11). Osoittaakseen olevansa Elian seuraaja, mikä oli kyseenalaistettu, ja opettaakseen nämä nuoret ja heidän vanhempansa osoittamaan sopivaa kunnioitusta Jehovan profeettaa kohtaan Elisa kirosi tuon ilkkuvan joukon Elian Jumalan nimessä. Se oli hänen profeetan asemansa koe. Jehova ilmaisi hyväksyvänsä Elisan lähettämällä läheisestä metsiköstä kaksi naaraskarhua, jotka raatelivat 42 lasta tuosta joukosta. (2Ku 2:23, 24.) (Osa 1, sivu 1163)

    • E l i s a

      Kurssi oli ainakin melkein 2% nousussa ja myyntihuhua ollut liikkeellä. Fundamentit kohdallaan.

    • K. O. Syväntö kirjoittaa tuosta kohdasta kirjasessaan "Vanhan testamentin käännösvirheitä"

      >>
      Tätä raamatunkohtaa on paljon käytetty osoittamaan, miten raaka ja julma profeetta Elisa oli; ja eräät syyttävät vielä Jumalaakin julmuudesta pieniä lapsia kohtaan. Tätä asiaa kannattaa tutkia vähän tarkemmin. Ensinnäkin: Mikä paikka oli kysymyksessä? Se oli BEETEL, jossa oli kultainen vasikka ja Baalin pappien temppeli ja profeettakoulu. Kyseisessä raamatunkohdassa puhutaan juuri Baalin pappien oppilaista. EI OLE kysymys mistään pienistä lapsista. Pieni lapsi on hepreaksi "tinok". Seuraava ikäluokka on nimeltään "jeled". Sana, jota tässä on käytetty, on "nearim", jonka suomalainen vastine on " NUORISO". Elisaa vastaan tuli NUORISOA, Baalin pappien oppilaita, jotka alkoivat pilkata Herran profeettaa. He sanoivat hänelle: "Mene sinäkin ylös niin kuin Elia." He muistivat, mitä Karmelilla oli tapahtunut Baalin papeille, ja olivat iloissaan siitä, että Elia oli otettu pois. Heitä harmitti se, että vielä yksi Herran profeetta jäi vanhurskauden saarnaajaksi ja elävän Jumalan todistajaksi. He tahtoivat päästä eroon hänestäkin. Tapahtumasta käy selvästi ilmi Jumalan tuomio jumalattomalle NUORISOLLE.

      • Markku_Meilo

        >>Tapahtumasta käy selvästi ilmi Jumalan tuomio jumalattomalle NUORISOLLE.

        Tottahan herjoja huutelevat ansaitsevat jumallalisen raatelun, siinä ei hätävarjelun liioittelu tule kyseeseen kun Jumala on liikkeellä. Jotenkin herkkähipiäinen Jumala kun piti mennä telomaan huutelijoita.

        Tulee mieleen eduskuntatalomme edustalla mieltään osoittaneet uskikset, olisiko poliisi voinut oikeutetusti päästää (karhujen puutteessa) koiransa näykkimään porukkaa? Vai onko tuo raateluoikeus ainoastaan uskisten puolella?


      • evkl.joh
        Markku_Meilo kirjoitti:

        >>Tapahtumasta käy selvästi ilmi Jumalan tuomio jumalattomalle NUORISOLLE.

        Tottahan herjoja huutelevat ansaitsevat jumallalisen raatelun, siinä ei hätävarjelun liioittelu tule kyseeseen kun Jumala on liikkeellä. Jotenkin herkkähipiäinen Jumala kun piti mennä telomaan huutelijoita.

        Tulee mieleen eduskuntatalomme edustalla mieltään osoittaneet uskikset, olisiko poliisi voinut oikeutetusti päästää (karhujen puutteessa) koiransa näykkimään porukkaa? Vai onko tuo raateluoikeus ainoastaan uskisten puolella?

        >>Tulee mieleen eduskuntatalomme edustalla mieltään osoittaneet uskikset, olisiko poliisi voinut oikeutetusti päästää (karhujen puutteessa) koiransa näykkimään porukkaa? Vai onko tuo raateluoikeus ainoastaan uskisten puolella?


      • Markku_Meilo
        evkl.joh kirjoitti:

        >>Tulee mieleen eduskuntatalomme edustalla mieltään osoittaneet uskikset, olisiko poliisi voinut oikeutetusti päästää (karhujen puutteessa) koiransa näykkimään porukkaa? Vai onko tuo raateluoikeus ainoastaan uskisten puolella?

        >>niin toimenmpiteetkin pitää suhteuttaa siihen.

        Se on sitä Jumalan rakkaudellisuuden ilmentymää se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3219
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3087
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2952
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2631
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1699
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1667
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1655
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe