Saksa kieltää jo numerotkin!

18 tai 88

Saksan koko EU:n alueelle ajama hakaristikielto ei rajoittuisi vain hakaristeihin, vaan useisiin muihinkin merkintöihin. Luettelo kielletyistä asioista on parikymmen sivuinen!

Esim. tekstit SA tai SS on kiellettyjä, myös numerot 18 ja 88 ovat kiellettyjen listalla! 88=HH, Heil Hitler, 18=AH, Adolf Hitler
Tämä saadaan aakkosista laskemalla....
Mielestäni täysin HULLUA hommaa.

Koko Suomen armejan kaluston maalaaminen menee uusiksi koska joka vempeleessä on teksti SA = Suomen Armeija.
Kuinkahan kalliiksi tämäkin veronmaksajille tulee???

Suomessakin siis jouduttaisiin armeijan kaikki rekisterikilvet muuttamaan. SA-1 ei olisi enää Puolustusvoimain komentajan virka-autossa tunnuksena...

Kuunnelkaa tämä uskomaton juttu mitä Pertti Rönkkö Berliinistä kertoo :o

http://www.yle.fi/radiosoitin/index.php?clip=22395&language=fi

24

7077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • white-wolf86

      huomaa parhaiten sen että voittajat kirjoittavat historian. Tuntuu aika typerältä että tuhansia vuosia vanha symboli kielletään muutaman vuoden tapahtumien takia,numeroista puhumattakkaan! sitä paitsi minä kannan mitä tunnuksia/numeroita yms haluan. sitä ei kiellä sen paremmin Saksalainen,afrikkalainen kuin israelilainenkaan...

      "The street free for the brown battalions,
      The street free for the Storm Troopers.
      Millions, full of hope, look up at the swastika;
      The day breaks for freedom and for bread.
      For the last time the call will now be blown;
      For the struggle now we all stand ready.
      Soon will fly Hitler-flags over every street;
      Slavery will last only a short time longer." -Horst Wessel (Englanniksi käännettynä)-

      • *sepe*

        peltipaidassaki luke SA INT kait seki pitää pyyhkiä yli? vaikka voihan käsite "Suomen Armeija Itäisen Naapurin Tähden" olla tietty hiukan vanhahtava..


    • 11*2*2*2

      sakasan nykynen suojelupoliisi alkaa jättää poliittisessa korrektiudessa varjoonsa jopa Gestapon.

      • Festung Europa

        Elämme totalitarismissa. Aika näyttää kumpi oli pahempi, Natsi-Saksan vai nyky-Saksan suunnittelema uusi järjestys.


      • Ihminen = 0 ?

        "saksan nykyinen suojelupoliisi alkaa jättää poliittisessa korrektiudessa varjoonsa jopa Gestapon"

        Aivan. Tämäkin EU-suomessa tapahtuva palsta"uudistus" polkee myös ihmisten keskustelu- ja kokoontumisvapautta tekemällä viestiketjujen seuraamisen melko mahdottomaksi:

        "Palstan omistajat neuvottelevat varmaan suurten mainostajiensa kanssa miten palsta muokataan niin että niihin mahtuu enemmän mainoksia..."


      • Todennäköisempää
        Ihminen = 0 ? kirjoitti:

        "saksan nykyinen suojelupoliisi alkaa jättää poliittisessa korrektiudessa varjoonsa jopa Gestapon"

        Aivan. Tämäkin EU-suomessa tapahtuva palsta"uudistus" polkee myös ihmisten keskustelu- ja kokoontumisvapautta tekemällä viestiketjujen seuraamisen melko mahdottomaksi:

        "Palstan omistajat neuvottelevat varmaan suurten mainostajiensa kanssa miten palsta muokataan niin että niihin mahtuu enemmän mainoksia..."

        Ei vaan Kataisen ja kokoomuksen rajoittajayhtiöiden kanssa. "Saisimme mainoksista näin paljon, jos maksatte meille tämän niin teemme tämän käytön niin hankalaksi, että kansa kaikkoaa"


    • Koska natsihakaristin käyttäjät ja siitä kärsineet alkavat olla jo mananmajoilla, pitäisi merkin käyttöä yhä enemmän sallia. Kysehän on kuitenkin paljon vanhemmasta merkistä kuin hitleriläinen natsismi, eikä tuo varhempi käyttö yhdisty mitenkään olennaisesti fasismiin.

      Natsipuolueet toki saavat edelleen olla kiellettyjä. Samoin kuin kommunistipuolueetkin.

      • Porvari Pate

        "Samoin kuin kommunistipuolueetkin." Vaan kun eivät ole kiellettyjä.


      • kommunistipuolueet
        Porvari Pate kirjoitti:

        "Samoin kuin kommunistipuolueetkin." Vaan kun eivät ole kiellettyjä.

        pitäisi kieltää?


      • Vastine
        kommunistipuolueet kirjoitti:

        pitäisi kieltää?

        Kommunistit ovat pahoja kuten kilpailijansa tai vastapelurinsa.


      • Heil EU!

        "eikä tuo varhempi käyttö yhdisty mitenkään olennaisesti fasismiin."

        Just, tämähän on kuin suoraan Goebbelsin propagandaohjekirjasta, että täytetään ihmisten päät triviaalilla hälyllä, niin jää se Suuri Kusetus Huomaamatta?

        Esimerkiksi se TOSIASIA että EU:n Komission, eli EU:n ainoan todellista valtaa pitävän elimen, ensimmäinen presidentti oli aikoinaan EU:ta lääkekartellin ja mm. juuri Goebbelsin kanssa suunnitellut Walter Hallstein. Nazi-rikollinen Hallstein loi sitten Hitlerin unelman, korporaatioiden EU:n, 30000 virkamiehen voimin.

        Niin, tuota tosiasiaa ei ollut "poliittisesti korrektia" kertoa kansalle kun EU:n liittymisestä äänestettiin?

        Tämä tosiasia pidetään yhä visusti pimennossa, samaan aikaan kun seuraava eduskuntamme tulee päättämään kansan puolesta että lakkautetaanko Suomi pelkäksi EU-korporatismin torpparikunnaksi...


    • Hommaa

      Suomen hakaristihän oli erinlainen kuin Saksan.Meillä hakaristi oli toisensuuntainen ja sen historia ei edes liittynyt mitenkään natsismiin,vaan tuli Ruotsista meille.En muista nimeä kuka lahjoitti meille ensimmäisen lentokoneen ilmavoimille,mutta muistaakseni lahjoittaja sukuvaakunasta on meidän hakaristi peräisin.Sääli kun se rinnastettiin natsismiin ja n-liitto pakotti sodan jälkeen hienon tunnuksen poistamaan armeijan kalustosta.

      • tuttu-juttu

        Nimen omaan sama hakaristi: ruotsalaisen Rosenin symbolin toivat suomeruotsalaiset valkoiset Suomen armeijalle symboloimaan viikinkivaltaa todellisina Suomen vallanpitäjinä.Toisaalta Hermann Göring nai Rosenin sukuun ja on ruotsalaisen natsiaatteen ja rotuteoriat Saksaan tuonut henkilö.


    • jakewild

      ..on niin paljon enemmän kuin, joku natsi-saksan tunnus. En kannata sen kieltoa tai noiden numeroiden kieltoa. En usko että tämä kielto menee läpi. Kyse on sen verran järjettömästä asiasta.

      Kaikilla on oikeus omaan mielipiteeseen.

      • Porvari Pate
        Lue tuosta kirjoitti:

        http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/01/500522

        "Uusnatsijahdissa usein lyhyemmän korren vetänyt Saksan poliisi haluaa jäljittää juutalaisvainon kiistäjiä ja uusnatseja maasta toiseen."

        Entäs MILJOONAT islamilaiset Euroopassa, jotka tuntuvat olevan näissä asioissa uunatsien kanssa yhtä mieltä?


    • voi voi Saksa

      Voi jumatsuukeli sentään, entäs jos täyttää 18 vuotta? Hypätäänkö tästä lähin suoraan 17->19? Kyllä Saksa on nyt pahasti hakoteillä. Miten juutalaisilla ja sosialisteilla on nyky-Saksassa niin paljon valtaa että voivat pyörittää koko Eurooppaa mielin määrin hulluilla säännöillä. Jotenkin alan jopa ymmärtämään natseja ja Adolfia, jospa he olivat kaukaa viisaita ja näkivät mihin Eurooppa oli menossa. Tämä on aivan järjetöntä. Tälläiset järjettömyydet lisäävät vain uusnatsismia ja saavat normaalit kansalaiset kannattamaan ääriliikkeitä.

    • Kaikille..
    • Näinköhän?

      "millainen on lastemme tulevaisuus"

      Tuossa on siis ujutettu peräti 93 lakiesityksen joukkoon monta räikeää ihmisoikeusloukkausta. Esimerkiksi poliisin oikeus jatkossa asentaa vakoilusoftaa kenen tietokoneisiin haluaa, salaa.

      Kansa tulee kostamaan tämän räikeän pelleilyn ihmisten kustannuksella. Väkivalta poliiseja ja virkamiehiä kohtaan tulee räjähtämään käsiin.

      Se ei eliittiä haittaa. Heillä on rahat kiinni turvapalveluiden osakkeissa?

      Ne islamistit jotka Thors lakeijoineen on suomeen rahdannut veronmaksajien verta imemään valjastetaan lahtaamaan totalitaarista fasistiyhteiskuntaa vastustavia ihmisiä??

      • bnm,löp098765

        "Kansa tulee kostamaan tämän räikeän pelleilyn ihmisten kustannuksella. Väkivalta poliiseja ja virkamiehiä kohtaan tulee räjähtämään käsiin."

        Lyödäänkö vetoa? Juttusi on täysin päätöntä.
        Poliisilla ei ole salakuunteluoikeuksia kuin epäitäessä törkeitä rikoksia. Ja silloin on hyvä, että oikeat aseet on poliisillakin käytettävissä.


    • ök..

      Taetaapi tuolla saksanmaalla asiat mennä sentähe poskelleen kun siellä sosialistit junailee mitä ihmeellisimpiä vellejä. Vuan eipä nuo saksan sosialistit kieltännä kommunismia. Kyllä Stalin pisti vielähi paremmaks kun Aatu. On se hassua että tuo kommunismi ellää ja voe hyvi. Sitä eipäs polliittiset tuulet hetkauta. Ja mainnostaa sua niin tuota kommunismia, ihan mielinmmääri.

      • hhhhhhhh.....

        Milloinhan saksan kommunistit kyyditsevät hakaristien kantajat Siperiaan.


    • Höpsissss

      SA = Sturmabteilung

    • hhhhccccccc

      Miks niiden täytyy muistella noita vanhoja edes?? Ketä kiinnostaa joku idiootti AH? kuollut aikoja sitten who cares!!! ja oikein pitää laskea jotain numeroita, naurettavaaa!!! 18 88 18 88 18 88 hahahahaha siinä numeroita 65 65 78 90 43

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      543
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      182
      401
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    Aihe