Mistä lie johtuu kun kylmiltään paineet n 4 bar ja lämpimänä tyhjäkäynnillä n.1 bar. Voisiko olla kulunut pumppu vai mikä. Öljyillä ajettu n. 3000 km. ja on mobilin 0W40 eli ei pitäs olla ihan huonot. Pelottaa vaan ettei kone leviäis tielle.
öljynpaine ??
Trooper
121612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kylmän öljyn viskositeetti on korkeampi kun kuuman, eli jäykempää. Jos esim. pumppu tai laakerit on kuluneet niin öljynpaine karkaa välysten kautta "harakoille". Kylmässä moottorissa jäykkä öljy ei vuoda välysten välistä niin helposti kun kuuma öljy. Varaudu koneen avaamiseen tai käytä jotain kuumassa jäykempää öljyä. Eli siirrät taatusti tulevaa remonttia myöhäisemmäksi. (tai seuraavalle omistajalle)
Tarkennus vielä, mitä paineet on ajokierroksilla?
.
2 bar n. 1500-2500 rpm
tuo 0W öljy liian juoksevaa siihen koneeseen? eli ei pysy laakereiden välissä lämpimänä.
oma kokemus audin ja vw 80-luvun lopun bensa koneista jotka söi 0W öljyä muttei 5W:tä.
tuli juuri mieleen ettei olisi turbon laakerit loppu, ja sitä kautta vuotais
liekkö millainen homma korjata vai hommaako uuden?
Voihan se olla turbon laakerikin. Liukulaakerihan se sielläkin on. En tunne turboja niin paljon että voiko niihin sitä laakeria vaihtaa miten helposti. Aika pienet on nuo paineet kierroksillakin. Kilo, pari enemmän pitäisi olla.
Eiköhän niitä turboja ole tehdaskorjattuinakin kuten startteja ja latureitakin??? Mites, onko männät öljyjäähdytetyt altapäin? Siis niilläkin öljysuuttimet.
Näinköhän tulee kaksi kertaa tämä viesti, ei nimittäin lähtenyt ilmeis. eka kerralla.
Uusi yritys:
Voihan se olla turbon laakerikin. Liukulaakerihan se sielläkin on. En tunne turboja niin paljon että voiko niihin sitä laakeria vaihtaa miten helposti. Aika pienet on nuo paineet kierroksillakin. Kilo, pari enemmän pitäisi olla.
Eiköhän niitä turboja ole tehdaskorjattuinakin kuten startteja ja latureitakin??? Mites, onko männät öljyjäähdytetyt altapäin? Siis niilläkin öljysuuttimet.
Jos öljynpaine on kylmänä mittarin mukaan 4 kohdalla ja kuumana tyhjäkäynnillä 0,5- 1 kohdalla, on moottorisi erinomaisessa kunnossa. Öljyn valintasi ei ole trooperiin sopiva. Kyseessähän on toistakymmentä vuotta vanha paljon ajettu moottori. Sopiva viskositeetti on 10W40 eikä missään tapauksessa synteettinen öljy. Itse käytän osasynteettistä. Tärkeintä on vaihtaa öljy riittävän usein.
onko 275 tkm paljon ja laakerit ja kampiakseli on vaihdettu n. 80 tkm sitten (yllätys yllätys). Tosin ei isuzun ohjekirjakaan suosittele ihan niin laaja-alueista öljyä kuin siellä nyt on. Liekkö perinteinen 10W 30 ja ahkera webaston käyttö toimivampi ajatus.
Itselläni on reilusti yli 300 tkm ajettu avaamaton moottori. Viiteen vuoteen ei öljynpainemittarin käyttäytyminen ole muuttunut: kylmänä 4, kuumana tyhjäkäynnillä 0,5-1. Onko öljynpainemittarin lukemat huomattavasti muuttuneet 80 tkm:n aikana? Jos on niin jotain lienee vialla, jos ei niin ajoa vain. Moottorin osakorjaus ei yleensä ole kovin kestävä ratkaisu. Jos on mahdollista lähteä johdon päästä tai lämmittää Webastolla, niin tottakai se kannattaa.
siis kovaa ajoa vaan